dnes
Pondělí - jasno
23°C
zítra
Úterý - skorojasno
24°C
pozítří
Středa - zatazeno
23°C
Pražská záchranná služba opraví základny, na sídlo stále čeká
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

Pražská záchranná služba opraví základny, na sídlo stále čeká

Zdravotnická záchranná služba hlavního města (ZZS) v letošním roce plánuje zahájit rekonstrukci dvou výjezdových stanic a zprovoznit modernizovanou stanici letecké záchranné služby na ruzyňském letišti. Zároveň stále čeká na dokončení nového sídla na Palmovce, které považuje za dobrou volbu. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel ZZS Petr Kolouch. ZZS plánuje v dalších letech otevírat další stanice, nyní jich má 22.

V letošním roce by podle Koloucha měla pokračovat rekonstrukce základny v ulici 28. pluku ve Vršovicích a začít by měla opravy stanice v Nádražní ulici v Praze 5. Do června také ZSS plánuje otevřít novou kontejnerovou základnu letecké záchranné služby na terminálu Jih ruzyňského letiště. Ta nahradí provizorní řešení, které tam fungovalo posledních deset let.

V jednání je podle ředitele také možnost otevření nové základny v Klánovicích, ohledně které je spolu s hasiči a městskou policií oslovila tamní radnice. Další stanice na jihovýchodě Prahy by podle ředitele byla vhodná.

„Máme výjezdovou základnu v Uhříněvsi, což je ohledně dostupnosti dostatečné, ale když posádka jede do centra do nemocnice, tak než se vrátí zpátky, tak bychom rádi měli v oblasti alternativní posádku," uvedl.

Dodal, že jednají také o možnosti přidat sanitku do hasičské základy v Krči, kde nyní vyjíždí pouze lékař. „To by mohlo jít poměrně rychle, protože se nejedná o výstavbu, ale pouze nějakou rekonstrukci vnitřních prostor," řekl. Záchranná služba má s hasiči dohodu o budování společných výjezdových center, které podle obou organizací a magistrátu snižují provozní náklady a zlepšují spolupráci mezi oběma složkami.

ZZS také stále čeká na své nové sídlo v budově na Palmovce, kterou od roku 2010 staví Praha 8. Podle Koloucha ZZS spolupracuje na přípravě projektu vnitřních prostor objektu a dodala vše, co se po ní požadovalo. Ředitel také zdůraznil, že on i celé vedení organizace je s výběrem lokality na Palmovce spokojen a považuje ho za vhodné řešení. Společnost Metrostav, která objekt staví, nicméně nedávno kvůli chybějícím znaleckým posudkům odstoupila od smlouvy a zatím není jasné, jak a kdy bude stavba pokračovat.

V současnosti ZZS disponuje 22 výjezdovými základnami. Poslední, kterou záchranáři sdílejí s hasiči, se otevřela loni v Průběžné ulici ve Strašnicích. Do roku 2020 by měly vzniknout tři další.


Další články
Nahoru