Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská záchranka má více výjezdů, které mohou souviset s počasím
Záchranáři apelují na dodržování pitného režímu. Ilustrační kresba: Pixabay

Pražská záchranka má více výjezdů, které mohou souviset s počasím

Pražská zdravotnická záchranná služba má od pondělí více výjezdů k pacientům se zhoršeným chronickým onemocněním, může to podle ní souviset s horkým počasím. V tiskové zprávě uvedla, že kromě chronicky nemocných vedro ohrožuje hlavně seniory, děti do čtyř let, těhotné nebo kojící a pacienty se srdečními či dechovými obtížemi, vysokým tlakem či nadváhou, případně užívající léky na depresi či nespavost. Podle meteorologů mají na většině území vysoké teploty přetrvávat i ve středu.

„Děti a senioři patří k ohroženým skupinám i z důvodu horších termoregulačních mechanismů a posunutého prahu žízně," uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Hlavního města Prahy Jana Poštová. Připomněla, že rizikové je nechávat děti či zvířata zavřená v autě. „Teplota v autě může velmi rychle vystoupat a způsobit život ohrožující přehřátí organismu," dodala.

Přehřátí se projeví nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, malátností, únavou nebo zvýšenou teplotou. Při přímém pobytu na slunci hrozí úžeh, který má podobné projevy, objevit se ale mohou i s několikahodinovým zpožděním. První pomocí je přesun do chladné místnosti, obklady a podávání čisté či minerální vody.

„Lidé by se měli vyhýbat přímému pobytu na slunci, zejména přes poledne. Je vhodné používat pokrývku hlavy a ochranné krémy," doplnila Poštová. Lidé s nemocným srdcem či dýchacími obtížemi by se podle ní neměli fyzicky přetěžovat.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) v tiskové zprávě varoval před přílišným chlazením klimatizací. „Správné nastavení klimatizace by mělo být v létě o pět až sedm stupňů nižší než okolní teplota. Jestliže tedy máme venku 35 stupňů Celsia, pak by v klimatizovaném prostoru mělo být kolem 29 stupňů Celsia, ne méně," uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

Větší teplotní rozdíly podle ní zvyšují riziko teplotního šoku, na který lidské tělo reaguje negativně. Lidé tak mohou být náchylnější k nemocem dýchacích cest, bolestem v krku, angínám nebo nemocem močových cest. Spouštění klimatizace by mělo být podle odborníků postupné, prakticky nepocititelné.

„Jakmile v klimatizované místnosti pocítíte, že je vám zima a studené proudění vzduchu je vám nepříjemné, je to špatně. Znamená to totiž, že místnost je přechlazená," doplnila.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Hlavní město podpoří osvětovou akci s názvem Praha za zdravá prsa

Včera ve 12:04

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání schválila dotaci pro společnost Event media ve výši 220 000 korun. Tyto finance budou sloužit pro zajištění edukace veřejnosti s ohledem na samovyšetření prsu a osvětu nádorových onemocnění s názvem „Praha za zdravá...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru