dnes
Čtvrtek - jasno
20°C
zítra
Pátek - jasno
21°C
pozítří
Sobota - jasno
20°C
Pražská záchranka má desítky nových vozů, požehnal jim kardinál Duka
Nové sanitky pokřtil kardinál Dominik Duka. Foto: ZZS HMP

Pražská záchranka má desítky nových vozů, požehnal jim kardinál Duka

Třicet nových záchranářských a deset lékařských vozů objednala v letošním roce Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy (ZZS HMP). První dodané vozy, po dovybavení přístroji a pomůckami a proškolení posádek, už vyjely do ulic. Další budou následovat začátkem roku 2019. Sanitkám minulý týden požehnal kardinál Dominik Duka.

„Vozidla zásadním způsobem přispějí k udržení vysokého standardu poskytované péče pacientům, zachování excelentních dojezdových časů a obnově vytíženého vozového parku při maximální bezpečnosti pro naše posádky. Nahradí sanitní vozidla z let 2007 až 2009, která v náročných podmínkách pražské dopravy najezdí až šest tisíc kilometrů měsíčně,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Všech 30 nových vozů pro výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci (RZP) je typu Mercedes Sprinter s takzvanou skříňovou nástavbou, která se svými vlastnostmi osvědčila jak z hlediska bezpečnosti v náročném pražském v provozu i dostatečným prostorem pro práci posádek.

„V souladu s dlouhodobým strategickým plánem chceme dosáhnout toho, že v roce 2021 bude pražská záchranka vybavena 80 moderními sanitními vozy RZP, jejichž stáří nepřesáhne 6 let a tachometr 300 000 kilometrů,“ říká Ján Doubrava, náměstek sekce technicko-provozní.

Sanitky splňují certifikaci jakosti ISO pro oblast výkonu přednemocniční neodkladné péče. Jsou vybaveny sedmistupňovou automatickou převodovkou a motory o výkonu 140 kW, které splňují emisní normu Euro 6.

Vybavení záchranářských sanitek, na jehož výběru se podílely přímo i posádky, připomíná mobilní jednotku intenzivní péče. Všechny vozy mají ve výbavě vedle monitoru životních funkcí, plicního ventilátoru nebo kyslíkové terapie také polohovatelný hydraulický stůl, který zajišťuje pacientovi bezpečný a pohodlný převoz včetně odpružení pro eliminaci otřesů při transportu úrazů páteře.

Nově je pro snadnější manipulaci s nosítky při jejich nakládání a vykládání zdravotníkům k dispozici natahovací systém. Toto zařízení, které ocení nejen ženy, jež u pražské záchranky v provozu rutinně pracují už třetím rokem, je v České republice prozatím ojedinělé.

Součástí výbavy je i systém výkonné klimatizace, který udržuje optimální podmínky pro uchovávání léčiv i převozu osob.  K vybavení patří rovněž tzv. „schodolezy“ – tedy skládací přepravní křeslo, vybavené transportními pásy, usnadňuje transport pacienta v několikapatrových domech bez výtahů.

Dodavatelem třiceti kusů záchranářských sanitek se na základně veřejné zakázky stala společnost BAUS-AT CZECH s.r.o. Hodnota zakázky dosahuje je 122 milionů korun. Je to konečná cena a zahrnuje DPH i kompletní přístrojové vybavení.

Deset nových SUV vozů typu Mercedes GLE pro výjezdové skupiny rychlé lékařské pomoci (RLP) nahradí v provozu stávající vozidla používaná od roku 2008. Dodavatel je společnost Mercedes-Benz PRAHA s.r.o., celková pořizovací cena byla 24,7 milionu korun včetně DPH. Vozidlo je dodáno včetně zdravotnické zástavby dle požadavků z provozu. Tyto vozy s automatickou převodovkou a trvalým pohonem všech čtyř kol jsou aktuálně rozmisťovány na základny.


Praha 15: Občané se poprvé mohou zapojit do participativního rozpočtu

16. dubna 2019 v 07:24

Radnice patnácté městské části včera odstartovala první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.

Začala Anketa dobrovolní hasiči roku 2019. Skleněná helma a peníze na hasičské vybavení pro vítěze

15. dubna 2019 v 07:29

Jednotky a sbory dobrovolných hasičů z celé republiky, které přihlásí své zásahy a činnost do letošního 9. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku, mohou společně s oceněním za jejich práci získat novou hasičskou techniku nebo vybavení spojené s hasičskou činností. Přihlásit se mohou v termínu od...

Další články
Nahoru