Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská záchranka je na zhoršení epidemiologické situace připravena
Sanitka uzpůsobená pro převoz pacientů s covidem. Foto: ZZS HMP

Pražská záchranka je na zhoršení epidemiologické situace připravena

Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) je připravena na zhoršení epidemiologické situace. Jak novinářům řekl její ředitel Petr Kolouch, záchranáři již při výjezdech pozorují nárůst pacientů s koronavirem, kterých je nyní kolem 30 za 24 hodin. Při vrcholech minulých vln to bylo kolem 100 denně. Díky očkování nyní podle ředitele nebývají pacienti v těžkém stavu. Dodal, že ZZS je připravena okamžitě nasadit operační opatření, která zajistí služby bez jakýchkoliv výpadků.

Většina pracovníků záchranky je podle Koloucha očkovaná. „Jsme teď v očkování třetí dávky, která předpokládám bude velmi rychle dokončena," řekl. Dodal, že v létě záchranáři jezdili kvůli covidu-19 k 10 až 15 pacientům denně. „Od 20 už jsme si všimli, že se něco děje. Těch 30 už začíná být vidět, protože tam nastupuje potřebná doba na dekontaminaci sanitního vozu. Pokud budeme mít 50, tak to už bude operačně vidět," vysvětlil.

Po zkušenostech z minulých vln nicméně podle Koloucha záchranná služba neočekává narušení provozu v případě zhoršení situace a je schopná okamžitě aktivovat krizové scénáře.

„Budeme reagovat stejně jako v předchozích vlnách," řekl. Doplnil, že situaci významně napomohlo očkování, protože u očkovaných již nyní nemusí řešit vyloženě těžké případy. V minulých vlnách podle něj záchranáři často museli pacienty připojovat na plicní ventilaci, což se nyní neděje. „U očkovaných je situace zatím významně méně závažná," řekl.

V případě zhoršení epidemiologické situace podle něj významně pomůže nový zákon o elektronickém zdravotnictví, podle kterého bude pro nemocnice od 1. ledna povinná evidence volných lůžek. Záchranáři tak budou jasně vědět, kam pacienty vozit.

„Druhá dobrá zpráva je, že zatím nemám informaci o tom, že by se zřizovala jakákoliv covidová nemocnice. Pro nás je operačně daleko jednodušší, když pacienti směřují do nejbližšího vhodného zařízení," řekl.

V porovnání s ostatními kraji měla podle úterních informací Praha čtvrté nejvyšší tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu-19 na každých 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. V úterý počet nově hlášených případů v metropoli přesáhl 400.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru