Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražská záchranka je na zhoršení epidemiologické situace připravena
Sanitka uzpůsobená pro převoz pacientů s covidem. Foto: ZZS HMP

Pražská záchranka je na zhoršení epidemiologické situace připravena

Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) je připravena na zhoršení epidemiologické situace. Jak novinářům řekl její ředitel Petr Kolouch, záchranáři již při výjezdech pozorují nárůst pacientů s koronavirem, kterých je nyní kolem 30 za 24 hodin. Při vrcholech minulých vln to bylo kolem 100 denně. Díky očkování nyní podle ředitele nebývají pacienti v těžkém stavu. Dodal, že ZZS je připravena okamžitě nasadit operační opatření, která zajistí služby bez jakýchkoliv výpadků.

Většina pracovníků záchranky je podle Koloucha očkovaná. „Jsme teď v očkování třetí dávky, která předpokládám bude velmi rychle dokončena," řekl. Dodal, že v létě záchranáři jezdili kvůli covidu-19 k 10 až 15 pacientům denně. „Od 20 už jsme si všimli, že se něco děje. Těch 30 už začíná být vidět, protože tam nastupuje potřebná doba na dekontaminaci sanitního vozu. Pokud budeme mít 50, tak to už bude operačně vidět," vysvětlil.

Po zkušenostech z minulých vln nicméně podle Koloucha záchranná služba neočekává narušení provozu v případě zhoršení situace a je schopná okamžitě aktivovat krizové scénáře.

„Budeme reagovat stejně jako v předchozích vlnách," řekl. Doplnil, že situaci významně napomohlo očkování, protože u očkovaných již nyní nemusí řešit vyloženě těžké případy. V minulých vlnách podle něj záchranáři často museli pacienty připojovat na plicní ventilaci, což se nyní neděje. „U očkovaných je situace zatím významně méně závažná," řekl.

V případě zhoršení epidemiologické situace podle něj významně pomůže nový zákon o elektronickém zdravotnictví, podle kterého bude pro nemocnice od 1. ledna povinná evidence volných lůžek. Záchranáři tak budou jasně vědět, kam pacienty vozit.

„Druhá dobrá zpráva je, že zatím nemám informaci o tom, že by se zřizovala jakákoliv covidová nemocnice. Pro nás je operačně daleko jednodušší, když pacienti směřují do nejbližšího vhodného zařízení," řekl.

V porovnání s ostatními kraji měla podle úterních informací Praha čtvrté nejvyšší tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu-19 na každých 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. V úterý počet nově hlášených případů v metropoli přesáhl 400.


Autor: ČTK

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru