dnes
Neděle - polojasno
24°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
23°C
pozítří
Úterý - zatazeno
21°C
Pražská záchranka chce do roku 2020 otevřít pět nových výjezdových základen
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

Pražská záchranka chce do roku 2020 otevřít pět nových výjezdových základen

Pražská zdravotnická záchranná služba plánuje do roku 2020 otevřít pět nových výjezdových základen. Důvodem je mimo jiné zhoršující se průjezdnost některých částí hlavního města. ČTK o tom informovala tisková mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. V současné době sanitky vyjíždí z 20 míst. Roční rozpočet pražské zdravotnické záchranné služby, která letos slaví výročí 160 let od založení, je zhruba 500 milionů korun.

V prosinci zahájila provoz základna v Ruzyni. V příštím roce se otevře nová v Průběžné ulici v Praze 10. Zároveň záchranná služba připravuje rekonstrukci stávajících základen. Od roku 2016 jsou součástí záchranářských týmů také ženy, proto je nutné upravit zázemí, aby byly na základnách dvoje toalety a šatny.

„Ruku v ruce se zvyšováním počtu základen musí jít i zvyšování počtu zaměstnanců – zejména zdravotnických záchranářů a řidičů. Ani to není snadné, protože kvalitních zdravotníků není na trhu práce dostatek," uvedla Poštová. O práci u záchranné služby je zájem. Řada zájemců ale nesplní vstupní požadavky nebo má zkreslenou představu o práci a brzy odejde.

Sanitky pražských záchranářů ročně najezdí 2,5 milionu kilometrů, kvůli čemuž každý rok plánuje záchranná služba koupit 15 nových vozů pro udržení kvality a bezpečnosti. „V roce 2021 by měla mít záchranka 80 moderních sanitek, jejichž stáří nebude vyšší než šest let a nebude mít najeto více než 300 000 kilometrů," uvedl ředitel záchranné služby Petr Kolouch.

Většina řidičů, se kterými se záchranáři na silnici setkávají, jsou ohleduplná a snaží se uvolnit cestu. „Vzhledem k řadě regulačních omezujících opatření, které se v posledních letech v Praze uplatňují, však není vždy jednoduché průjezd uvolnit, zkrátka není kam uhnout. V jednotlivých případech se setkáváme i s nesprávnou reakcí řidičů nebo dokonce se zmatkováním či ignorací výstražných znamení jak světelných, tak zvukových, jde ale spíše o výjimky," sdělila Poštová.

Příští rok by se mělo sídlo záchranné služby přestěhovat z pronajatých prostor v Korunní ulici do dostavované budovy na Palmovce. „Nové sídlo nám konečně umožní sestěhovat do vyhovujících prostor administrativní a technologická pracoviště spolu se vzdělávacím a výcvikovým střediskem," řekl Kolouch. V současné době se nepočítá s tím, že by v budově bylo i výjezdové stanoviště.

Pražská zdravotnická záchranná služba zaměstnává 478 lidí, z nichž 214 je záchranářů, 92 řidičů a 33 lékařů. Celkem 40 operátorů denně přijme 600 až 700 hovorů. Volající mnohdy nepopisují situaci správně kvůli stresu nebo nedostatku znalostí. „Tam, kde situace není jasná, považujeme případ za závažnější, nikdy naopak," dodala Poštová.

Z dlouhodobého hlediska stoupá každoročně přibližně o pět procent počet výjezdů pražských záchranářů. Jen v loňském roce vyjeli ke zhruba 120 000 případům. V 75 procentech je důvodem náhlé onemocnění, čtvrtinu případů jsou úrazy. V desetině případů vyjíždějí záchranáři k dětem.


Návrh Metropolitního plánu je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

19. dubna 2018 ve 14:12

Od pondělí se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od...

Hlavní město přispěje k lepšímu vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

19. dubna 2018 v 08:49

Městská rada na úterním jednání souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 4 920 tis. korun pražské Thomayerově nemocnici, která finanční prostředky použije na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku. Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

18. dubna 2018 v 09:21

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí...

Praha bude modernizovat městský rádiový systém. Zlepší se pokrytí i jeho bezpečnost

18. dubna 2018 v 08:16

Rada hlavního města Prahy včera souhlasila s rozvojem městského rádiového systému. Záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem „Zvýšení spolehlivosti a zabezpečení Městského rádiového systému TETRA hl. m. Prahy – 2. etapa“ předloží primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová ke schválení...

V ulicích Prahy 6 budou informační stánky k Metropolitnímu plánu

18. dubna 2018 v 08:00

Chcete vědět více o Metropolitním plánu? Pak se neváhejte zastavit u informačních stánků Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), které budou od začátku května až do konce června rozmístěny po městě.

Praha se opět zapojí do projektu bezplatných obědů

18. dubna 2018 v 07:27

Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na dnešním jednání odsouhlasila Rada hlavního...

Další články
Nahoru