dnes
Středa - oblacno
12°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - jasno
10°C
Pražská záchranka chce do roku 2020 otevřít pět nových výjezdových základen
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

Pražská záchranka chce do roku 2020 otevřít pět nových výjezdových základen

Pražská zdravotnická záchranná služba plánuje do roku 2020 otevřít pět nových výjezdových základen. Důvodem je mimo jiné zhoršující se průjezdnost některých částí hlavního města. ČTK o tom informovala tisková mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. V současné době sanitky vyjíždí z 20 míst. Roční rozpočet pražské zdravotnické záchranné služby, která letos slaví výročí 160 let od založení, je zhruba 500 milionů korun.

V prosinci zahájila provoz základna v Ruzyni. V příštím roce se otevře nová v Průběžné ulici v Praze 10. Zároveň záchranná služba připravuje rekonstrukci stávajících základen. Od roku 2016 jsou součástí záchranářských týmů také ženy, proto je nutné upravit zázemí, aby byly na základnách dvoje toalety a šatny.

„Ruku v ruce se zvyšováním počtu základen musí jít i zvyšování počtu zaměstnanců – zejména zdravotnických záchranářů a řidičů. Ani to není snadné, protože kvalitních zdravotníků není na trhu práce dostatek," uvedla Poštová. O práci u záchranné služby je zájem. Řada zájemců ale nesplní vstupní požadavky nebo má zkreslenou představu o práci a brzy odejde.

Sanitky pražských záchranářů ročně najezdí 2,5 milionu kilometrů, kvůli čemuž každý rok plánuje záchranná služba koupit 15 nových vozů pro udržení kvality a bezpečnosti. „V roce 2021 by měla mít záchranka 80 moderních sanitek, jejichž stáří nebude vyšší než šest let a nebude mít najeto více než 300 000 kilometrů," uvedl ředitel záchranné služby Petr Kolouch.

Většina řidičů, se kterými se záchranáři na silnici setkávají, jsou ohleduplná a snaží se uvolnit cestu. „Vzhledem k řadě regulačních omezujících opatření, které se v posledních letech v Praze uplatňují, však není vždy jednoduché průjezd uvolnit, zkrátka není kam uhnout. V jednotlivých případech se setkáváme i s nesprávnou reakcí řidičů nebo dokonce se zmatkováním či ignorací výstražných znamení jak světelných, tak zvukových, jde ale spíše o výjimky," sdělila Poštová.

Příští rok by se mělo sídlo záchranné služby přestěhovat z pronajatých prostor v Korunní ulici do dostavované budovy na Palmovce. „Nové sídlo nám konečně umožní sestěhovat do vyhovujících prostor administrativní a technologická pracoviště spolu se vzdělávacím a výcvikovým střediskem," řekl Kolouch. V současné době se nepočítá s tím, že by v budově bylo i výjezdové stanoviště.

Pražská zdravotnická záchranná služba zaměstnává 478 lidí, z nichž 214 je záchranářů, 92 řidičů a 33 lékařů. Celkem 40 operátorů denně přijme 600 až 700 hovorů. Volající mnohdy nepopisují situaci správně kvůli stresu nebo nedostatku znalostí. „Tam, kde situace není jasná, považujeme případ za závažnější, nikdy naopak," dodala Poštová.

Z dlouhodobého hlediska stoupá každoročně přibližně o pět procent počet výjezdů pražských záchranářů. Jen v loňském roce vyjeli ke zhruba 120 000 případům. V 75 procentech je důvodem náhlé onemocnění, čtvrtinu případů jsou úrazy. V desetině případů vyjíždějí záchranáři k dětem.


Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

Včera ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Listopadové Dny geografie na Albertově

12. listopadu 2018 v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

V Praze 15 se bude diskutovat o Zdravé městské části

11. listopadu 2018 v 08:32

Druhé diskusní fórum Zdravé městské části Praha 15 se koná v pondělí 12. listopadu.

Hlavní město spustilo aplikaci Prague Histories

9. listopadu 2018 v 08:23

Praha připravila v rámci letošních oslav mobilní aplikaci Prague Histories. Tento interaktivní průvodce provede Pražany i turisty po tematických stezkách mapujících známé i neznámé milníky 100 let historie Prahy. Na zastávkách uživatelé objeví historické fotografie a další zajímavosti. Některé...

Další články
Nahoru