Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská vysoká škola pomáhá s výukou ukrajinských dopravních pilotů
Ukrajinská studentka během výcviku. Foto: se souhlasem ČVUT

Pražská vysoká škola pomáhá s výukou ukrajinských dopravních pilotů

V současné době studuje v Česku dvacet budoucích dopravních pilotů z Ukrajiny. Výcvik se koná ve spolupráci s firmou F Air. Od letního semestru bude navíc ČVUT v Praze samostatným garantem jejich výuky a počet studentů se zvýší na pětadvacet. Informoval o tom rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Od loňského října probíhá v Česku výcvik 20 ukrajinských dopravních pilotů. Praha, Benešov a Karlovy Vary se staly dočasným domovem pro 17 studentů a 3 studentky Národní letecké univerzity v Kyjevě. 

Pokračují ve studiu a leteckém výcviku, který se kvůli válce nemůže konat nad ukrajinským územím. Jejich pobyt navazuje na dlouhodobé kontakty Fakulty dopravní ČVUT a Národní letecké univerzity, nejprestižnější ukrajinské školy pro dopravní piloty. 

Další rozšíření spolupráce obou škol umožnily prostředky z vládního programu pomoci Ukrajině a grant poskytnutý americkým rozvojovým programem. Ukrajinští studenti si pak sami ČVUT vybrali.

„Projekt významně podpořil trojstrannou spolupráci mezi ČVUT, Národní leteckou univerzitou a F AIR, která byla rozvíjena již od roku 2021. Jsme rádi, že díky tomu máme kapacity využívat naše více než dvacetileté zkušenosti s výcvikem pilotů v univerzitním prostředí pro rozvoj vzdělávání Národní letecké univerzity dle EU legislativy,“ uvedl rektor Petráček. 

Dvouletý výcvik je převážně hrazen z rozpočtu programu pro rekonstrukční pomoc Ukrajině. K 22 milionů korun z tohoto rozpočtu přidala americká administrativa prostřednictvím programu Partnerství pro rozvojovou spolupráci 10 milionů korun na rozšíření úpravy výukových sylabů kyjevské univerzity dle standardů EU. Na těchto úpravách bude Fakulta dopravní ČVUT s ukrajinskou univerzitou pracovat do června příštího roku.


Autor: Karel Netolický

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

Další články
Nahoru