dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
Pražská vláda možná před volbami opět padne! S TOP 09 nám dochází trpělivost, zní z ČSSD
Primátor Tomáš Hudeček (vlevo) se těší po svém zvolení z primátorského řetězu. Udrží ho do voleb? Foto. archiv MHMP

Pražská vláda možná před volbami opět padne! S TOP 09 nám dochází trpělivost, zní z ČSSD

Sociální demokracie ostře kritizuje kroky jednobarevné městské rady TOP 09, drží ji však při politickém životě. Vypoví jí služby, nebo ji nechá necelé tři měsíce dovládnout? Oficiálně zástupce ČSSD říká, že nechce destabilizovat Prahu, neoficiálně je ale možné slyšet, že TOP 09 to úplně stoprocentní nemá.

Zatímco pražský primátor se za nezbytné podpory svého ochránce Karla Schwarzenberga vypořádal se stranickým oponentem a konkurentem číslo 1 Jiřím Vávrou, může mu jeho plány na pokračování ve funkci překazit sociální demokracie.

ČSSD se v poslední době opakovaně pustila do ostré kritiky TOP 09, jejíž jednobarevnou vládu na pražském magistrátu svými hlasy již déle než rok drží. Sociální demokraté kritizují například kampaň Víte, že…, kdy Prahu zaplavily sololity propagující primátora Tomáše Hudečka (TOP 09). Oficiálně byly náklady vyčísleny asi na 350 tisíc korun.

Sociální demokracie upozornila i na to, že na podzim se má v metropoli objevit 108 nových reklamních ploch, které tam mají umístit dvě reklamní společnosti, kterým prý radní hlavního města Prahy za TOP 09 chtějí schválit smlouvu na osazení protihlukových a opěrných zdí ve správě TSK. „Socdem“ se pustila i do toho, že Praha by měla být propagována na internetu a sociálních sítích za 42 milionů korun.

Server Pražský patriot se proto zeptal, zda ČSSD, když tak hlasitě TOP 09 kritizuje, hodlá kritiku dotáhnout do konce a „topce“ vypovědět spolupráci. Nejde jen o to nechat topku čtvrt roku vládnout, ale ve hře jsou především výhody v kampani, které z toho pro stranu vládnoucí Praze plynou.

Člen zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche v této souvislosti připomněl, že sociální demokracie kritizuje nejen tyto nákladné kampaně, ale „měli jsme připomínky i k územnímu plánu, k rozpočtu“.

Přestřelka mezi zastupiteli a primátorem Hudečkem 

A položí tedy sociální demokraté jednobarevnou radu města z TOP 09? „Toto téma jsme diskutovali, jelikož se ale volby konají už za necelé tři měsíce, nechceme přistupovat k destabilizaci Prahy. Přesto, že to vedení je takové, jaké je,“ uvedl Poche.

Z neoficiálních zdrojů je ale možné zaslechnout, že v ČSSD se o možnosti pustit TOP 09 k vodě diskutuje stále. „Když jsme nechali topku v Praze vládnout, počítali jsme s tím, že ze svého postavení bude těžit. Ale že ho bude zneužívat až tak moc, to jsme nečekali. Pokud hodlají pokračovat ve stejném tempu a razanci, nezbude nám nic jiného, než to položit. Z tohoto partnerství těží jen TOP 09,“ uvedl zdroj blízký vedení pražské ČSSD.

Spekulace možného pádu pražské rady se mimo jiné nesla i nahoustlou atmosférou minimálně posledního jednání zastupitelstva, které se konalo před letními prázdninami.

Na onom červnovém zastupitelstvu došlo například k přestřelce mezi zastupiteli ČSSD a primátorem Hudečkem kvůli některým celoměstsky významným změnám, které by vedly ke změnám územního plánu. Za Hudečka se nepostavil ani celý klub TOP 09, v níž samotné to pěkně vře.


Autoři: Anna Skálová, Jan Puci
Další články
Nahoru