dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražská vinobraní startují: Kampa, Jiřák, Grébovka, Hrad… Je z čeho vybírat, tak na zdraví!
V Troji budou vinobraní na zámku i v botanické zahradě. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Pražská vinobraní startují: Kampa, Jiřák, Grébovka, Hrad… Je z čeho vybírat, tak na zdraví!

Září v Praze je ve znamení tradičních pražských vinobraní, která se již v plném proudu rozjela. Mnohá jsou před námi. Přinášíme tipy, kam můžete na víno nebo na jeho mladší variantu – burčák – zajít.

Od čtvrtka 10. září do neděle 13. září můžete objevovat talent našich a evropských vinařů na Kampě. Akce si podle organizátorů klade za cíl představit na jednom místě výběr českých a evropských vín a specialit formou trhu, jehož součástí bude i hudební program – jazzy, swing i cimbálovka. Stánky budou otevřeny vždy od 10 do 20 hodin, zakoupit budete moci i uzeniny, sýry, pečivo a dezerty.

vinobrani-na-jiraku-nahled Tradiční Vinohradské vinobraní městské části Praha 3 se koná ve dnech 11. a 12. září na náměstí Jiřího z Poděbrad. Kromě bohatého kulturního programu nabídne sortiment 30 vinařství. Návštěvníci budou moci ochutnat víno – bílé, růžové, červené či burčák – jak z velkých vinařství, tak z těch menších, rodinných. Na místě bude i hudební produkce – v sobotu zahraje kupříkladu Dan Bárta a jeho Illustratosphere.

Troja: Vinobraní na zámku i v botanické zahradě

V sobotu 12. září můžete zavítat také na 17. ročník Trojského vinobraní, které se koná v zahradě Trojského zámku. Jedná se o tradiční slavnosti dobrého vína a burčáku. Bohatý program bude zahájen v 11 hodin (vinobraní začne o půl hodinu dřív) a ukončen ve 20 hodin. Zajištěn bude bohatý kulturní program. Na nádvoří Trojského zámku budou rozmístěny stánky, ve kterých budou vinaři představovat své produkty.

Taktéž v sobotu 12. září (a v neděli 13. září) se uskuteční i další trojské vinobraní – v trojské Botanické zahradě Praha. Účastníky čeká přehlídka vín osmi předních českých i moravských vinařů a samozřejmě i víno z trojské Vinice svaté Kláry, která má rozlohu asi čtyři hektary a je památkově chráněná. Na terase viničního domu si poslechnete country, swing, lidovky, dechovky i pop a rock.

vinobrani-botanicka-nahled Zahrada bude otevřená od 9 do 20 hodin, opustit zahradu bude potřeba do 21 hodin. Vstupenka do botanické zahrady bude v sobotu platná také na vinobraní v Trojském zámku a naopak. Dospělí zaplatí 150 korun. Děti od 6 do 15 let, studenti do 26 let, senioři nad 70 let a ZTP 70 korun, děti do pěti let a ZTP/P mají vstup zdarma. Když sebou vezmete psa, zaplatíte 85 korun.

Radotínský Burčákfest, vinobraní v Kunraticích

Dvanáctého září můžete zavítat i Radotínský Burčákfest 2015. Ochutnat tam budete moci mírně kvasící mošt z hroznů od především moravských vinařů. Ochutnáte i mladá vína, nebude chybět ani občerstvení a hudební program. Akce se uskuteční na náměstí Sv. Petra a Pavla.

V pátek 25. a v sobotu 26. září zažije svátek vína také dvojka, uskuteční se vinobraní na Grébovce a na náměstí Míru. Chybět nebude ani ohňostroj. Na Grébovce je vinice o rozloze 1,5 hektaru. Majitelem 11hektarového parku je pražský magistrát, správcem Praha 2. Vedle vinice, která má svůj sklep, jsou tam i altán, vinice nebo Gröbeho vila. „Celý park je historickou památkou,“ uvedl pro Pražský patriot již dříve Pavel Bulánek z tamního vinohradu a vinného sklepu.

Od 25. až do 27. září se uskuteční Kunratické vinobraní. Konat se bude vedle kunratické tvrze. Zahrají živé kapely, chybět nebudou zábava pro děti, gastro speciality, košt více než 150 druhů vín, čerstvý burčák, moravská i exotická vína, sýry, salámy, speciality, delikatesy k vínu, bohaté občerstvení a sezení pro 320 lidí.

Vinobraní na Hradě, Svatováclavská pouť na Proseku

vinice2014-2-nahled V neděli 27. a v pondělí 28. září bude následovat Svatováclavské vinobraní na Pražském hradě, kde je menší Svatováclavská vinice. Návštěvníci budou kromě ochutnávky vín vidět i autentický ruční lis na lisování hroznů nebo si při sklence vína vychutnat jedinečný a neopakovatelný výhled na historické jádro města.

Od pátku 25. do 27. září bude vinobraní také ve Vysočanech. Uskuteční se na vinici Machálka, jedná se o již 16. ročník. V rámci tradičního Vysočanského vinobraní se uskuteční i Zavírání hory, což je vinařský obřad v podání skupiny historického šermu Rebel. Nebudou chybět hudební vystoupení a v sobotu půjde průvod na Svatováclavskou pouť, která se uskuteční o víkendu (26.-27. září) na Proseku v okolí kostela sv. Václava.

Pražská vinobraní můžete najít v aplikaci 2GIS

Vybraná pražská vinobraní můžete nalézt v informačním systému 2GIS. V aplikaci najdete, kde se konají a jak se tam dostanete. Stačí do vyhledávače na stránkách www.2gis.cz nebo v aplikaci 2GIS pro smartphony a tablety zadat slovo vinobraní. Budete tak rychle a snadno vědět, kde ve vašem okolí slavnosti proběhnou. Praktickým pomocníkem je také plánovač trasy, který tam naleznete.

Anketa

Půjdete letos na vinobraní?

61.9%
(61.9%)
10.1%
(10.1%)
28%
(28%)
Praha je s vínem spojena už po staletí. Jsou zde převážně historické vinice. „Za Rudolfa II. bylo v Praze přes 700 hektarů vinic, což je dnes celá česká vinařská oblast (vedle Prahy i Mělník, Roudnicko, Mostecko, Kutná hora, Litoměřicko…), která představuje 4 % z celkové produkce České republiky, 96 % produkce je na Moravě,“ uvedl pro náš portál již dříve Bulánek.

V současnosti je v metropoli celkem přibližně 11 hektarů vinic. Vedle výše uvedených jsou to také Modřanská (dříve Arcibiskupkská) vinice, Vinice Sabatka v Troji a Baba v Dejvicích.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru