Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská vinobraní letos budou, ale v komornějším duchu
Sklizeň hroznů vinné révy se blíží. Foto: MČ Praha 3

Pražská vinobraní letos budou, ale v komornějším duchu

Pražané letos nepřijdou v září o vinobraní, nicméně tradiční akce budou kvůli přetrvávajícím omezením v souvislosti s epidemií koronaviru v komornějším duchu. Informovali o tom organizátoři. Po roční pauze se například vrací Vinobraní na Grébovce.

Letošní Vinobraní na Grébovce proběhne 17. a 18. září s ohledem na přetrvávající protiepidemická opatření a pravidla v komornějším duchu, než tomu bylo v předcházejících letech. Na dotaz serveru Pražský patriot to sdělila mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

„Přesto se návštěvníci mohou těšit na pestrou ochutnávku vín z převážně tuzemské produkce. Konkrétnější informace budou zveřejněny s dostatečným předstihem,“ uvedla mluvčí.

Na vinici Grébovka se kromě tradičních odrůd jako Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau a Modrý Portugal, jimž na vinici daří, pěstují i odrůdy jako Hibernal, Dornfelder a Neronet.

Ročně tu vyrobí kolem 6500 litrů vína, které každoročně získává ocenění ve vinařských soutěžích.

Vinobraní na vinici sv. Kláry

O víkendu 18. a 19. září se uskuteční vinobraní na trojské vinici, která je součástí botanické zahrady. Chybět nebude burčák a víno ze zdejších hroznů. Všechna vína posledního ročníku jsou suchá. Kvůli nižší cukernatost hroznů nebyla vyrobena červená vína.

Trojské vinobraní

O týden dříve, v sobotu 11. září, se uskuteční v areálu sousedního Trojského zámku vinobraní, které organizuje trojská radnice ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy.

„Již 23. ročník Trojského vinobraní letos proběhne jen na severním nádvoří a v zahradách Trojského zámku, uvedla za MČ Praha – Troja Renata Zajícová.

Návštěvníci se mohou těšit od 11 do 20 hodin na živou hudbu, ochutnávky vín z vinic místních vinařů a na další program. Pro děti je připraven výtvarný workshop v oranžérii, hry v bludišti či malování na tváře.

Vinohradské vinobraní

Praha 3 pořádá letos již 25. ročník Vinohradského vinobraní, které bude letos celé pouze na náměstí Jiřího z Poděbrad, uvedla mluvčí městské části Zuzana Křížková. Termín konání je 10. a 11. září.

„Ke koštu budou vína ze zemí bývalého Rakouska-Uherska ve zhruba třech desítkách stánků. V nabídce budou i jídla a potraviny typické pro jednotlivé země,“ sdělila mluvčí.

Hudební doprovod se bude odehrávat u fontány a zahraje kromě tradičního cimbálu například Bára Hrzánová a Cigán Tour, Tomáš Matonoha „Na stojáka s kytarou“ nebo funky kapela Celeste & Charles.

Pro děti bude dětská zóna s tematickými dílničkami, balónkář či tancování pro děti s instruktory. Připravena je tradičně soutěž o nejlepší vinařství. „Další doprovodný program se stále upřesňuje,“ dodala.

Již 11. ročník Kunratického vinobraní se bude konat 17. až 19. září u Kunratické Tvrze v ulici Za parkem, informovali organizátoři na svém webu.

V úterý 28. září se bude konat Svatováclavské vinobraní na Svatováclavské vinici a ve Ville Richter u Pražského hradu. Jedná se o již třináctý ročník akce.


Autor: Jan Puci

V pondělí a ve středu na farmářské trhy u Komunitního centra Matky Terezy

Dnes v 09:39

Farmářské trhy se v Praze 11 konají každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 21. prosince.

Den dětí na Chodovské tvrzi

Včera ve 13:17

Odpoledne plné her, cukrovinek a zábavy ve stylu tradiční poutě v neděli 29. května ve 14 hodin v Praze 11.

Dětský den na Kampě

Včera v 11:18

Praha 1 zve děti v úterý 31. května od 8 hodin na Kampu.

Komentovaná prolídka: Olšanskými hřbitovy

Včera v 07:26

Čtvrtek 26. června ve 14:30 hodin. Provází Kamila Jurajdová.

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

19. května 2022 v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

19. května 2022 v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Jaká bude bobová dráha? Praha 9 zve na setkání nad mapou

19. května 2022 ve 12:54

Další ze setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9, tentokrát na téma jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor, se koná dnes, 19. května před bobovou dráhou od 16 do 18 hodin.

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

19. května 2022 v 10:36

Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké...

Praha 11: Hraní bez hranic

19. května 2022 v 09:30

V sobotu 21. května od 10 do 17:30 hodin proběhne v KC Zahrada již desáté Hraní bez hranic, ve kterém můžete navštívit africký kontinent. Připraven je pestrý program pro děti i rodiče.

U Gröbeho vily je nová lípa

19. května 2022 v 09:13

Volné rabátko za Gröbeho vilou je již zaplněno, zdobí ho nová lípa. Tu 13. května společně zasadili Václav Vondrášek, místostarosta Prahy 2 pro životní prostředí, a zakladatel CEELI Institutu Homer E. Moyer u příležitosti 20. výročí vzniku institutu.

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

18. května 2022 v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

18. května 2022 v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Další články
Nahoru