Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - polojasno 4°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražská vinobraní letos budou, ale v komornějším duchu
Sklizeň hroznů vinné révy se blíží. Foto: MČ Praha 3

Pražská vinobraní letos budou, ale v komornějším duchu

Pražané letos nepřijdou v září o vinobraní, nicméně tradiční akce budou kvůli přetrvávajícím omezením v souvislosti s epidemií koronaviru v komornějším duchu. Informovali o tom organizátoři. Po roční pauze se například vrací Vinobraní na Grébovce.

Letošní Vinobraní na Grébovce proběhne 17. a 18. září s ohledem na přetrvávající protiepidemická opatření a pravidla v komornějším duchu, než tomu bylo v předcházejících letech. Na dotaz serveru Pražský patriot to sdělila mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

„Přesto se návštěvníci mohou těšit na pestrou ochutnávku vín z převážně tuzemské produkce. Konkrétnější informace budou zveřejněny s dostatečným předstihem,“ uvedla mluvčí.

Na vinici Grébovka se kromě tradičních odrůd jako Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau a Modrý Portugal, jimž na vinici daří, pěstují i odrůdy jako Hibernal, Dornfelder a Neronet.

Ročně tu vyrobí kolem 6500 litrů vína, které každoročně získává ocenění ve vinařských soutěžích.

Vinobraní na vinici sv. Kláry

O víkendu 18. a 19. září se uskuteční vinobraní na trojské vinici, která je součástí botanické zahrady. Chybět nebude burčák a víno ze zdejších hroznů. Všechna vína posledního ročníku jsou suchá. Kvůli nižší cukernatost hroznů nebyla vyrobena červená vína.

Trojské vinobraní

O týden dříve, v sobotu 11. září, se uskuteční v areálu sousedního Trojského zámku vinobraní, které organizuje trojská radnice ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy.

„Již 23. ročník Trojského vinobraní letos proběhne jen na severním nádvoří a v zahradách Trojského zámku, uvedla za MČ Praha – Troja Renata Zajícová.

Návštěvníci se mohou těšit od 11 do 20 hodin na živou hudbu, ochutnávky vín z vinic místních vinařů a na další program. Pro děti je připraven výtvarný workshop v oranžérii, hry v bludišti či malování na tváře.

Vinohradské vinobraní

Praha 3 pořádá letos již 25. ročník Vinohradského vinobraní, které bude letos celé pouze na náměstí Jiřího z Poděbrad, uvedla mluvčí městské části Zuzana Křížková. Termín konání je 10. a 11. září.

„Ke koštu budou vína ze zemí bývalého Rakouska-Uherska ve zhruba třech desítkách stánků. V nabídce budou i jídla a potraviny typické pro jednotlivé země,“ sdělila mluvčí.

Hudební doprovod se bude odehrávat u fontány a zahraje kromě tradičního cimbálu například Bára Hrzánová a Cigán Tour, Tomáš Matonoha „Na stojáka s kytarou“ nebo funky kapela Celeste & Charles.

Pro děti bude dětská zóna s tematickými dílničkami, balónkář či tancování pro děti s instruktory. Připravena je tradičně soutěž o nejlepší vinařství. „Další doprovodný program se stále upřesňuje,“ dodala.

Již 11. ročník Kunratického vinobraní se bude konat 17. až 19. září u Kunratické Tvrze v ulici Za parkem, informovali organizátoři na svém webu.

V úterý 28. září se bude konat Svatováclavské vinobraní na Svatováclavské vinici a ve Ville Richter u Pražského hradu. Jedná se o již třináctý ročník akce.


Autor: Jan Puci

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

Dnes v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

Včera v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

Včera v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Další články
Nahoru