Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská vinobraní letos budou, ale v komornějším duchu
Sklizeň hroznů vinné révy se blíží. Foto: MČ Praha 3

Pražská vinobraní letos budou, ale v komornějším duchu

Pražané letos nepřijdou v září o vinobraní, nicméně tradiční akce budou kvůli přetrvávajícím omezením v souvislosti s epidemií koronaviru v komornějším duchu. Informovali o tom organizátoři. Po roční pauze se například vrací Vinobraní na Grébovce.

Letošní Vinobraní na Grébovce proběhne 17. a 18. září s ohledem na přetrvávající protiepidemická opatření a pravidla v komornějším duchu, než tomu bylo v předcházejících letech. Na dotaz serveru Pražský patriot to sdělila mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

„Přesto se návštěvníci mohou těšit na pestrou ochutnávku vín z převážně tuzemské produkce. Konkrétnější informace budou zveřejněny s dostatečným předstihem,“ uvedla mluvčí.

Na vinici Grébovka se kromě tradičních odrůd jako Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau a Modrý Portugal, jimž na vinici daří, pěstují i odrůdy jako Hibernal, Dornfelder a Neronet.

Ročně tu vyrobí kolem 6500 litrů vína, které každoročně získává ocenění ve vinařských soutěžích.

Vinobraní na vinici sv. Kláry

O víkendu 18. a 19. září se uskuteční vinobraní na trojské vinici, která je součástí botanické zahrady. Chybět nebude burčák a víno ze zdejších hroznů. Všechna vína posledního ročníku jsou suchá. Kvůli nižší cukernatost hroznů nebyla vyrobena červená vína.

Trojské vinobraní

O týden dříve, v sobotu 11. září, se uskuteční v areálu sousedního Trojského zámku vinobraní, které organizuje trojská radnice ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy.

„Již 23. ročník Trojského vinobraní letos proběhne jen na severním nádvoří a v zahradách Trojského zámku, uvedla za MČ Praha – Troja Renata Zajícová.

Návštěvníci se mohou těšit od 11 do 20 hodin na živou hudbu, ochutnávky vín z vinic místních vinařů a na další program. Pro děti je připraven výtvarný workshop v oranžérii, hry v bludišti či malování na tváře.

Vinohradské vinobraní

Praha 3 pořádá letos již 25. ročník Vinohradského vinobraní, které bude letos celé pouze na náměstí Jiřího z Poděbrad, uvedla mluvčí městské části Zuzana Křížková. Termín konání je 10. a 11. září.

„Ke koštu budou vína ze zemí bývalého Rakouska-Uherska ve zhruba třech desítkách stánků. V nabídce budou i jídla a potraviny typické pro jednotlivé země,“ sdělila mluvčí.

Hudební doprovod se bude odehrávat u fontány a zahraje kromě tradičního cimbálu například Bára Hrzánová a Cigán Tour, Tomáš Matonoha „Na stojáka s kytarou“ nebo funky kapela Celeste & Charles.

Pro děti bude dětská zóna s tematickými dílničkami, balónkář či tancování pro děti s instruktory. Připravena je tradičně soutěž o nejlepší vinařství. „Další doprovodný program se stále upřesňuje,“ dodala.

Již 11. ročník Kunratického vinobraní se bude konat 17. až 19. září u Kunratické Tvrze v ulici Za parkem, informovali organizátoři na svém webu.

V úterý 28. září se bude konat Svatováclavské vinobraní na Svatováclavské vinici a ve Ville Richter u Pražského hradu. Jedná se o již třináctý ročník akce.


Autor: Jan Puci

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

Dnes v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Další články
Nahoru