dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Pražská vědkyně dostala prestižní ocenění. Zabývá se antidepresivy
Neurovědkyně Mgr. Jana Hroudová, Ph.D. Foto: archiv

Pražská vědkyně dostala prestižní ocenění. Zabývá se antidepresivy

Mladé vědkyni Janě Hroudové, absolventce postgraduálního studia v oboru neurovědy na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, byla udělena na návrh rektora Univerzity Karlovy Cena Josefa Hlávky.

Prestižní ocenění je spojeno s částkou 25.000 korun a je určeno nejlepším studentům a absolventům pražských vysokých škol, brněnské techniky a mladým vědeckým pracovníkům Akademie věd České republiky.

Cena Josefa Hlávky je, na uctění památky známého českého architekta, stavitele a mecenáše, každoročně předávána na jeho zámku v Lužanech u Přeštic, v předvečer oslav státního svátku 17. listopadu.

Jana Hroudová, která v současnosti pracuje jako vědkyně a pedagožka na Psychiatrické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Všeobecné fakultní nemocnice, byla oceněna za práci týkající se mitochondriálních funkcí u pacientů trpících depresí.

„Věda člověka pořád motivuje,” vysvětluje 29letá farmaceutka, která se na 1. LF UK zabývá vlivem antidepresiv, stabilizátorů nálady a depresivních poruch na energetický metabolismus, konkrétně na vybrané mitochondriální funkce.

Zkoumá také Alzheimerovu chorobu a spolupracuje na zkoušení nových inhibitorů ACHE jako možných léků na léčbu Alzheimerovy demence. Předpokládá, že její výzkum bude využitelný při vývoji nových antidepresiv či při predikci efektivity farmakologické léčby.


Další články
Nahoru