Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská tržnice chystá bohatý program, kulturní sezónu odstartovala výstavou Světy české animace
Z výstavy Světy české animace. Foto: Art Movement

Pražská tržnice chystá bohatý program, kulturní sezónu odstartovala výstavou Světy české animace

V areálu Pražské tržnice v Holešovicích se letos odehrají desítky akcí a festivalů včetně Mercede-Benz Prague Fashion Week nebo koncertu Tomáše Kluse, reprízy Neviditelné tržnice pak uvede divadelní projekt Pomezí. V Hale 17 přitom už tento týden odstartovala unikátní výstava Světy české animace od tvůrců úspěšných filmových výstav, jako byl Tim Burton a jeho svět nebo Pixar – 30 let animace. K vidění bude až do července. 

Po loňském úspěšném projektu bratří Formanů Imaginárium startuje letošní programová nabídka Pražské tržnice výstavou Světy české animace, která představuje to nejlepší z české animace za období 1945 až 2020 a vedle velikánů historie české animované tvorby, jako je Karel Zeman, Jan Švankmajer, Břetislav Pojar, Hermína Týrlová nebo Jiří Trnka představí i díla současnějších tvůrců, například Aurela Klimta, Noro Držiaka, Michaely Pavlátové nebo Daria Kascheevy, držitelky studentského Oscara za film Dcera z roku 2020. 

„Česká animace s letitou tradicí má celosvětový ohlas, který ožívá zejména v posledních letech. Jsme moc rádi, že jsme pro výstavu, která interaktivní a zábavnou formou představí její principy, techniky a technologie, našli vhodné prostory právě v Pražské tržnici,“ uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), který má rozvoj holešovického areálu ve své gesci. 

Kurátorem výstavy je scénárista, animátor, výtvarník a režisér Jan Bubeníček, který v loňském roce sklidil úspěch za celovečerní animovaný film Myši patří do nebe, nominovaný na evropského Oscara.

Součástí výstavy je mimo jiné studovna s možností zhlédnutí animovaných filmů v „jukeboxech“, kavárna včetně obchodu s oborovou literaturou a dětský koutek s hernou.

V rámci doprovodného programu nabídne Hala 17 workshopy pro nejmenší, komentované prohlídky, pásma projekcí, přednášky i besedy s tvůrci.                      

 „Máme radost, že vedle vloni uvolněné Haly 13, která slouží hlavně krátkodobým programům, můžeme po sjednocení vnitřních prostor v Hale 17 hostit prostorově a časově náročnější projekty, jako bylo v minulém roce Imaginárium bratří Formanů nebo nyní výstava Světy české animace. Na druhou půlku roku i tuto halu uvolníme pro krátkodobé akce, abychom vyšli vstříc i jiným typům programu a návštěvníků, ale za rok se v ,sedmnáctce´opět vrátíme k dlouhodobějšímu výstavnímu programu,“ sdělil programový ředitel Pražské tržnice Michal Tošovský. 

Bohatou nabídku kulturního programu pro letošní rok připravují také zavedené kulturní instituce – JATKA 78, Rock Opera nebo Trafo gallery, kde aktuálně vystavuje nová hvězda malířské scény Laura Limbourg. Po úspěšných minulých ročnících se uskuteční v Pražské tržnici i letos Mercedes-Benz Prague Fashion Week. 

Venkovní i vnitřní prostory areálu budou v rámci roku hostit rozmanité akce a tematické festivaly. Z gastronomických akcí se na jaře uskuteční mimo jiné Balkan food fest nebo festival asijské kuchyně Authentic Asia.

Již třetí sezónu letos zahájí Food truck point, zóna se streetfoodem a pravidelnými večerními koncerty. V plánu jsou také festivaly zaměřené na malé řemeslné pivovary, další edice populárních MINT marketů nebo Dětský festival Mini, zaměřený na módu a design pro maminky a ty nejmenší.  

Nově uzpůsobená velkokapacitní Hala 13 bude v dubnu hostit koncert Tomáše Kluse z jeho letošní tour Cítím Prahu 2022. Z akcí zaměřených na aktuální společenská témata se ve „třináctce“ uskuteční festival Respekt k porodu, tematizující přístup k těhotenství, porodu a rodičovství v Česku.

V červnu se pak odehraje první ročník festivalu a veletrhu Click universe, který se zaměřuje na roli digitálních technologií v dnešním světě a cílí na mládež i jejich rodiče.


Autor: puc

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů

28. září 2022 v 10:09

V rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“ uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za finanční podpory radnice Prahy 1 v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem koncert duchovní hudby v pondělí 10. října...

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru