Dnes Neděle - oblacno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 12°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská tržnice chystá bohatý program, kulturní sezónu odstartovala výstavou Světy české animace
Z výstavy Světy české animace. Foto: Art Movement

Pražská tržnice chystá bohatý program, kulturní sezónu odstartovala výstavou Světy české animace

V areálu Pražské tržnice v Holešovicích se letos odehrají desítky akcí a festivalů včetně Mercede-Benz Prague Fashion Week nebo koncertu Tomáše Kluse, reprízy Neviditelné tržnice pak uvede divadelní projekt Pomezí. V Hale 17 přitom už tento týden odstartovala unikátní výstava Světy české animace od tvůrců úspěšných filmových výstav, jako byl Tim Burton a jeho svět nebo Pixar – 30 let animace. K vidění bude až do července. 

Po loňském úspěšném projektu bratří Formanů Imaginárium startuje letošní programová nabídka Pražské tržnice výstavou Světy české animace, která představuje to nejlepší z české animace za období 1945 až 2020 a vedle velikánů historie české animované tvorby, jako je Karel Zeman, Jan Švankmajer, Břetislav Pojar, Hermína Týrlová nebo Jiří Trnka představí i díla současnějších tvůrců, například Aurela Klimta, Noro Držiaka, Michaely Pavlátové nebo Daria Kascheevy, držitelky studentského Oscara za film Dcera z roku 2020. 

„Česká animace s letitou tradicí má celosvětový ohlas, který ožívá zejména v posledních letech. Jsme moc rádi, že jsme pro výstavu, která interaktivní a zábavnou formou představí její principy, techniky a technologie, našli vhodné prostory právě v Pražské tržnici,“ uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), který má rozvoj holešovického areálu ve své gesci. 

Kurátorem výstavy je scénárista, animátor, výtvarník a režisér Jan Bubeníček, který v loňském roce sklidil úspěch za celovečerní animovaný film Myši patří do nebe, nominovaný na evropského Oscara.

Součástí výstavy je mimo jiné studovna s možností zhlédnutí animovaných filmů v „jukeboxech“, kavárna včetně obchodu s oborovou literaturou a dětský koutek s hernou.

V rámci doprovodného programu nabídne Hala 17 workshopy pro nejmenší, komentované prohlídky, pásma projekcí, přednášky i besedy s tvůrci.                      

 „Máme radost, že vedle vloni uvolněné Haly 13, která slouží hlavně krátkodobým programům, můžeme po sjednocení vnitřních prostor v Hale 17 hostit prostorově a časově náročnější projekty, jako bylo v minulém roce Imaginárium bratří Formanů nebo nyní výstava Světy české animace. Na druhou půlku roku i tuto halu uvolníme pro krátkodobé akce, abychom vyšli vstříc i jiným typům programu a návštěvníků, ale za rok se v ,sedmnáctce´opět vrátíme k dlouhodobějšímu výstavnímu programu,“ sdělil programový ředitel Pražské tržnice Michal Tošovský. 

Bohatou nabídku kulturního programu pro letošní rok připravují také zavedené kulturní instituce – JATKA 78, Rock Opera nebo Trafo gallery, kde aktuálně vystavuje nová hvězda malířské scény Laura Limbourg. Po úspěšných minulých ročnících se uskuteční v Pražské tržnici i letos Mercedes-Benz Prague Fashion Week. 

Venkovní i vnitřní prostory areálu budou v rámci roku hostit rozmanité akce a tematické festivaly. Z gastronomických akcí se na jaře uskuteční mimo jiné Balkan food fest nebo festival asijské kuchyně Authentic Asia.

Již třetí sezónu letos zahájí Food truck point, zóna se streetfoodem a pravidelnými večerními koncerty. V plánu jsou také festivaly zaměřené na malé řemeslné pivovary, další edice populárních MINT marketů nebo Dětský festival Mini, zaměřený na módu a design pro maminky a ty nejmenší.  

Nově uzpůsobená velkokapacitní Hala 13 bude v dubnu hostit koncert Tomáše Kluse z jeho letošní tour Cítím Prahu 2022. Z akcí zaměřených na aktuální společenská témata se ve „třináctce“ uskuteční festival Respekt k porodu, tematizující přístup k těhotenství, porodu a rodičovství v Česku.

V červnu se pak odehraje první ročník festivalu a veletrhu Click universe, který se zaměřuje na roli digitálních technologií v dnešním světě a cílí na mládež i jejich rodiče.


Autor: puc

Toulky devítkou: Katedrály novověku

Dnes ve 14:06

Devatenácté století se neslo ve znamení pokroku. Lidé se častěji než k Bohu obraceli k technice a vědě, jako víře nového věku. Již nevznikaly majestátní katedrály jako dřív, k nebi se počaly zdvíhat nové chrámy. Domy racionality a pořádku, dokonalé organizace a maximálního...

Victoria Hanna a Omri Mor oživí dávné hebrejské písně

Dnes ve 12:54

Výrazné osobnosti jeruzalémské scény, zpěvačka Victoria Hanna a klavírní virtuóz Omri Mor, se ponoří k pramenům levantské hudby. 

Veletrh sociálních služeb v Praze 10

Dnes ve 12:14

Veletrh sociálních služeb představí organizace, které pomáhají v obtížných situacích.

Dudes & Barbies gallery hostí Andyho Franka

Dnes v 08:00

Výstava Andyho Franka se bude konat v prostorách Vnitroblocku od 24. května do 26 června. Již druhá autorova výstava v Praze bude největší v jeho dosavadní kariéře.

Praha 13: Výstava osmého ročníku Czech Nature Photo

Včera v 15:14

Přijďte se podívat na výstavu osmého ročníku Czech Nature Photo, která představuje nejlepší snímky přírody celého světa pořízené fotografy z České republiky a Slovenska. Fotografie ukazují unikátní krásu zvířat, rostlin a krajiny. Hlavním cílem soutěže je vzdělávat veřejnost a motivovat ji...

Návštěvy skleníku botanické zahrady budou omezeny

Včera v 15:04

V pondělí 20. a v úterý 21. května bude skleník Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 otevřený jen od 10:00 do 12:00 hodin.

Na Veletrhu vědy se letos představí šest fakult ČVUT

Včera v 11:19

Veletrh vědy, pořádaný Akademií věd ČR, se od svého prvního ročníku v roce 2015 rozrostl v největší a nejvyhledávanější akci popularizující vědu. ČVUT v Praze se proto letos rozhodlo nabídnout návštěvníkům ukázky činnosti hned šesti ze svých osmi fakult: Fakult stavební, strojní, elektrotechnické,...

Výstava: Žijeme lidsky? Svaz československého díla 1914–1948, hnutí za reformu bydlení

Včera v 10:07

Název výstavy cituje dlouholetého předsedu Svazu architekta Pavla Janáka a vyjadřuje třicetileté úsilí o reformu bydlení. Proti měšťanským pseudohistorickým interiérům, jejichž produkce přetrvávala dlouho do třicátých let 20. století, Svaz usiloval o funkční, jednodušší, zdravější, levnější...

Galerie Na Věky: Bližní

Včera v 07:22

Nová výstava s názvem Bližní v Galerii Na Věky představí tvorbu současných mladých autorek, které reagují na téma mezilidských vztahů a pečování o ně. Naše rodina, přátelé a osoby nám blízké tvoří neodlučitelnou součást našeho života. Věnujeme však dostatek pozornosti a péče těm osobám, které nám...

Kvásek a jak na něj

17. května 2024 v 11:02

Akce v knihovně ve Vikově ulici se koná 27. května v 15 hodin.

Další články
Nahoru