Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražská tržnice chystá bohatý program, kulturní sezónu odstartovala výstavou Světy české animace
Z výstavy Světy české animace. Foto: Art Movement

Pražská tržnice chystá bohatý program, kulturní sezónu odstartovala výstavou Světy české animace

V areálu Pražské tržnice v Holešovicích se letos odehrají desítky akcí a festivalů včetně Mercede-Benz Prague Fashion Week nebo koncertu Tomáše Kluse, reprízy Neviditelné tržnice pak uvede divadelní projekt Pomezí. V Hale 17 přitom už tento týden odstartovala unikátní výstava Světy české animace od tvůrců úspěšných filmových výstav, jako byl Tim Burton a jeho svět nebo Pixar – 30 let animace. K vidění bude až do července. 

Po loňském úspěšném projektu bratří Formanů Imaginárium startuje letošní programová nabídka Pražské tržnice výstavou Světy české animace, která představuje to nejlepší z české animace za období 1945 až 2020 a vedle velikánů historie české animované tvorby, jako je Karel Zeman, Jan Švankmajer, Břetislav Pojar, Hermína Týrlová nebo Jiří Trnka představí i díla současnějších tvůrců, například Aurela Klimta, Noro Držiaka, Michaely Pavlátové nebo Daria Kascheevy, držitelky studentského Oscara za film Dcera z roku 2020. 

„Česká animace s letitou tradicí má celosvětový ohlas, který ožívá zejména v posledních letech. Jsme moc rádi, že jsme pro výstavu, která interaktivní a zábavnou formou představí její principy, techniky a technologie, našli vhodné prostory právě v Pražské tržnici,“ uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), který má rozvoj holešovického areálu ve své gesci. 

Kurátorem výstavy je scénárista, animátor, výtvarník a režisér Jan Bubeníček, který v loňském roce sklidil úspěch za celovečerní animovaný film Myši patří do nebe, nominovaný na evropského Oscara.

Součástí výstavy je mimo jiné studovna s možností zhlédnutí animovaných filmů v „jukeboxech“, kavárna včetně obchodu s oborovou literaturou a dětský koutek s hernou.

V rámci doprovodného programu nabídne Hala 17 workshopy pro nejmenší, komentované prohlídky, pásma projekcí, přednášky i besedy s tvůrci.                      

 „Máme radost, že vedle vloni uvolněné Haly 13, která slouží hlavně krátkodobým programům, můžeme po sjednocení vnitřních prostor v Hale 17 hostit prostorově a časově náročnější projekty, jako bylo v minulém roce Imaginárium bratří Formanů nebo nyní výstava Světy české animace. Na druhou půlku roku i tuto halu uvolníme pro krátkodobé akce, abychom vyšli vstříc i jiným typům programu a návštěvníků, ale za rok se v ,sedmnáctce´opět vrátíme k dlouhodobějšímu výstavnímu programu,“ sdělil programový ředitel Pražské tržnice Michal Tošovský. 

Bohatou nabídku kulturního programu pro letošní rok připravují také zavedené kulturní instituce – JATKA 78, Rock Opera nebo Trafo gallery, kde aktuálně vystavuje nová hvězda malířské scény Laura Limbourg. Po úspěšných minulých ročnících se uskuteční v Pražské tržnici i letos Mercedes-Benz Prague Fashion Week. 

Venkovní i vnitřní prostory areálu budou v rámci roku hostit rozmanité akce a tematické festivaly. Z gastronomických akcí se na jaře uskuteční mimo jiné Balkan food fest nebo festival asijské kuchyně Authentic Asia.

Již třetí sezónu letos zahájí Food truck point, zóna se streetfoodem a pravidelnými večerními koncerty. V plánu jsou také festivaly zaměřené na malé řemeslné pivovary, další edice populárních MINT marketů nebo Dětský festival Mini, zaměřený na módu a design pro maminky a ty nejmenší.  

Nově uzpůsobená velkokapacitní Hala 13 bude v dubnu hostit koncert Tomáše Kluse z jeho letošní tour Cítím Prahu 2022. Z akcí zaměřených na aktuální společenská témata se ve „třináctce“ uskuteční festival Respekt k porodu, tematizující přístup k těhotenství, porodu a rodičovství v Česku.

V červnu se pak odehraje první ročník festivalu a veletrhu Click universe, který se zaměřuje na roli digitálních technologií v dnešním světě a cílí na mládež i jejich rodiče.


Autor: puc

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Dnes ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Dnes v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

Včera ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

Včera ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

Včera v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Další články
Nahoru