Dnes Neděle - oblacno -3°C
Zítra Pondělí - snih 0°C
Neděle 17. 1. 2021
Svátek má Drahoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská transfuzní centra: Krve zatím není málo, situace se asi bude zhoršovat
Standardní odběr je 450 mililitrů krve, dospělý člověk má v těle zhruba 4 až 6 litrů. Ilustrační foto: Freeimages.com

Pražská transfuzní centra: Krve zatím není málo, situace se asi bude zhoršovat

Krve od dárců zatím není v transfuzních centrech akutní nedostatek, může se to ale zhoršit se zvýšením počtu nemocných a karantén. Na nákazu nemocí COVID-19 se odběry od dárců krve z kapacitních důvodů netestují, řekl ČTK primář transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Turek.

Darovat krev může jít i za běžných okolností jen člověk, který je zcela zdráv. Nově přibylo koncem února omezení pro lidi, kteří přijedou z rizikových zemí, nebo kontakty lidí z karantény.

„Od minulého týdne došlo k dramatickému poklesu počtu přicházejících dárců zhruba na polovinu. Mnozí dárci si nejsou jisti, zda jsou transfuzní oddělení vůbec v provozu a jak se na ně vztahuje zákaz vycházení," uvedl Turek.

Například Ústav hematologie a krevní transfuze včera informoval všechny své registrované pravidelné dárce e-mailem, za jakých podmínek je možné darovat. Před odběrem vyplňuje standardně dárce dotazník, nově mu ale pracovnice transfuzní stanice před vstupem také měří bezkontaktně teplotu a ptá se na zdravotní stav a případné rizikové kontakty či cesty.

Při pobytu v transfuzní stanici lékaři doporučují použít roušku. Na různé výzvy podle zjištění redaktorky ČTK dorazili i lidé, kteří darovat dlouho nebyli, nebo ti, kteří chtěli darovat poprvé.

Na facebooku je vyzvala například Fakultní nemocnice Motol. Transfuzní stanice ale preferují, aby lidé nechodili do jiné, než ve které krev darovali dosud. Stav zásob krve je v nich většinou podobný.

„Každý z vás, kdo se cítí naprosto zdráv, nebyla mu nařízena karanténa a v posledních 14 dnech nebyl v kontaktu s osobou, která by mohla být nakažena koronavirem, přijďte darovat krev," apelovala na webu Ústřední vojenská nemocnice v Praze. V provozu jsou i její odběrová místa v Lounech, Mělníce a Jilemnici.

Transfuzní stanice očekávají, že situace se bude postupně zhoršovat. „Vzhledem k omezení zdravotní péče a odložení plánovaných výkonů asi dojde k mírnému poklesu spotřeby transfuzních přípravků, pokles počtu odběrů je ale podstatně větší, tedy se brzy můžeme dostat do problémů," uzavřel Turek.


V sobotu Praha 2 úspěšně naočkovala 140 seniorů

Včera v 19:58

Začátkem týdne radnice spustila speciální informační linku pro seniory 80+ z Prahy 2 a pomáhala s registrací při očkování.

GHC Genetics přesunuje odběrové místo na Výstavišti Holešovice na novou lokaci v rámci areálu

Včera v 11:26

Odběrové místo GHC Genetics na Výstavišti Holešovice bude v rámci areálu výstaviště přesunuto na nové místo. Nově bude od 19. ledna situováno do prostoru parkoviště před Tipsport Arénou blízko ulice U Výstaviště.

Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

Včera v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

15. ledna 2021 ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

15. ledna 2021 ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Praha 4 pomáhá seniorům zvládnout systém očkování

15. ledna 2021 v 09:34

V Praze 4, která je nejlidnatější městskou částí v hlavním městě, žije 8612 seniorů starších 80 let. Radnice před spuštěním očkování proti covid-19, aktuálně právě u seniorů nad 80 let, kontaktuje nejvíce ohrožené seniory a poskytuje pomoc těm, kteří nemají blízké příbuzné nebo známé, kteří by jim...

Praha 2: Seniorům 80+, kteří se chtějí nechat očkovat, pomůže radnice

15. ledna 2021 v 09:06

Senioři, kteří by se chtěli nechat očkovat proti nemoci covid-19, je jim 80 let a více a žijí na Praze 2, se mohou obrátit na radnici.

Praha pomůže seniorům s registrací a případnými dotazy k očkování

15. ledna 2021 v 08:23

Linka 800 160 166 bude dnešního dne od 12 hodin sloužit pro pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému a operátoři zde budou také vyřizovat případné dotazy k očkování.

Pomozte svému seniorovi s registrací, vyzývá Praha 10

15. ledna 2021 v 08:13

Praha 10 spustila výzvu ve které na své občany apeluje, aby pomohli příbuzným, sousedům a známým ve věku 80 let a víc, kteří se mohou registrovat na očkování proti covid-19. Vzhledem k tomu, že přihlásit se je možné pouze elektronicky, bude řada z nich potřebovat...

Další články
Nahoru