dnes
Úterý - oblacno
16°C
zítra
Středa - jasno
23°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Pražská transfuzní centra: Krve zatím není málo, situace se asi bude zhoršovat
Standardní odběr je 450 mililitrů krve, dospělý člověk má v těle zhruba 4 až 6 litrů. Ilustrační foto: Freeimages.com

Pražská transfuzní centra: Krve zatím není málo, situace se asi bude zhoršovat

Krve od dárců zatím není v transfuzních centrech akutní nedostatek, může se to ale zhoršit se zvýšením počtu nemocných a karantén. Na nákazu nemocí COVID-19 se odběry od dárců krve z kapacitních důvodů netestují, řekl ČTK primář transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Turek.

Darovat krev může jít i za běžných okolností jen člověk, který je zcela zdráv. Nově přibylo koncem února omezení pro lidi, kteří přijedou z rizikových zemí, nebo kontakty lidí z karantény.

„Od minulého týdne došlo k dramatickému poklesu počtu přicházejících dárců zhruba na polovinu. Mnozí dárci si nejsou jisti, zda jsou transfuzní oddělení vůbec v provozu a jak se na ně vztahuje zákaz vycházení," uvedl Turek.

Například Ústav hematologie a krevní transfuze včera informoval všechny své registrované pravidelné dárce e-mailem, za jakých podmínek je možné darovat. Před odběrem vyplňuje standardně dárce dotazník, nově mu ale pracovnice transfuzní stanice před vstupem také měří bezkontaktně teplotu a ptá se na zdravotní stav a případné rizikové kontakty či cesty.

Při pobytu v transfuzní stanici lékaři doporučují použít roušku. Na různé výzvy podle zjištění redaktorky ČTK dorazili i lidé, kteří darovat dlouho nebyli, nebo ti, kteří chtěli darovat poprvé.

Na facebooku je vyzvala například Fakultní nemocnice Motol. Transfuzní stanice ale preferují, aby lidé nechodili do jiné, než ve které krev darovali dosud. Stav zásob krve je v nich většinou podobný.

„Každý z vás, kdo se cítí naprosto zdráv, nebyla mu nařízena karanténa a v posledních 14 dnech nebyl v kontaktu s osobou, která by mohla být nakažena koronavirem, přijďte darovat krev," apelovala na webu Ústřední vojenská nemocnice v Praze. V provozu jsou i její odběrová místa v Lounech, Mělníce a Jilemnici.

Transfuzní stanice očekávají, že situace se bude postupně zhoršovat. „Vzhledem k omezení zdravotní péče a odložení plánovaných výkonů asi dojde k mírnému poklesu spotřeby transfuzních přípravků, pokles počtu odběrů je ale podstatně větší, tedy se brzy můžeme dostat do problémů," uzavřel Turek.


Tutto Italiano v Praze 5

Včera v 16:08

Praha 5 a Společnost přátel Itálie Praha zvou 20. srpna na akci plnou pohody, dobrého jídla a pití s typicky italskou atmosférou a bohatým doprovodným programem.

Volnofest v Parku U Čeňku

Včera ve 12:12

Hravé odpoledne pro celou rodinu v parku U Čeňku v sobotu 2. září 2020. Pro děti bude připrava nabídka na trávení volného času.

Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

2. srpna 2020 ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

2. srpna 2020 ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Praha 6 připomene Den romského holocaustu

1. srpna 2020 v 16:51

Městská část se připojuje 2. srpna k uctění památky obětí romského holocaustu vyvěšením romské vlajky na budově úřadu Prahy 6. 

Další články
Nahoru