dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - oblacno
15°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Pražská transfuzní centra: Krve zatím není málo, situace se asi bude zhoršovat
Standardní odběr je 450 mililitrů krve, dospělý člověk má v těle zhruba 4 až 6 litrů. Ilustrační foto: Freeimages.com

Pražská transfuzní centra: Krve zatím není málo, situace se asi bude zhoršovat

Krve od dárců zatím není v transfuzních centrech akutní nedostatek, může se to ale zhoršit se zvýšením počtu nemocných a karantén. Na nákazu nemocí COVID-19 se odběry od dárců krve z kapacitních důvodů netestují, řekl ČTK primář transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Turek.

Darovat krev může jít i za běžných okolností jen člověk, který je zcela zdráv. Nově přibylo koncem února omezení pro lidi, kteří přijedou z rizikových zemí, nebo kontakty lidí z karantény.

„Od minulého týdne došlo k dramatickému poklesu počtu přicházejících dárců zhruba na polovinu. Mnozí dárci si nejsou jisti, zda jsou transfuzní oddělení vůbec v provozu a jak se na ně vztahuje zákaz vycházení," uvedl Turek.

Například Ústav hematologie a krevní transfuze včera informoval všechny své registrované pravidelné dárce e-mailem, za jakých podmínek je možné darovat. Před odběrem vyplňuje standardně dárce dotazník, nově mu ale pracovnice transfuzní stanice před vstupem také měří bezkontaktně teplotu a ptá se na zdravotní stav a případné rizikové kontakty či cesty.

Při pobytu v transfuzní stanici lékaři doporučují použít roušku. Na různé výzvy podle zjištění redaktorky ČTK dorazili i lidé, kteří darovat dlouho nebyli, nebo ti, kteří chtěli darovat poprvé.

Na facebooku je vyzvala například Fakultní nemocnice Motol. Transfuzní stanice ale preferují, aby lidé nechodili do jiné, než ve které krev darovali dosud. Stav zásob krve je v nich většinou podobný.

„Každý z vás, kdo se cítí naprosto zdráv, nebyla mu nařízena karanténa a v posledních 14 dnech nebyl v kontaktu s osobou, která by mohla být nakažena koronavirem, přijďte darovat krev," apelovala na webu Ústřední vojenská nemocnice v Praze. V provozu jsou i její odběrová místa v Lounech, Mělníce a Jilemnici.

Transfuzní stanice očekávají, že situace se bude postupně zhoršovat. „Vzhledem k omezení zdravotní péče a odložení plánovaných výkonů asi dojde k mírnému poklesu spotřeby transfuzních přípravků, pokles počtu odběrů je ale podstatně větší, tedy se brzy můžeme dostat do problémů," uzavřel Turek.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

Včera ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Karanténa ve Vysočanech. Registr vozidel omezuje provoz

Včera v 15:43

Od 23. října do odvolání je z důvodu nákazy jednoho pracovníka a karantény dalších omezen provoz na pracovišti registru vozidel odboru dopravněsprávních činností ve Vysočanech, Na Výběžku 11. Jedná se od další pracoviště registru řidičů, na kterém tento týden musel být ze stejného důvodu omezen...

Trhy v Praze 13 i v listopadu

Včera v 15:30

Trhy, které probíhají každé pondělí od 8 do 18 hodin na Slunečním náměstí v Nových Butovicích, se blíží k zimní přestávce.

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

Včera v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha 8 letos rozsvítí pět vánočních stromů

Včera v 09:04

Na slavnostní rozsvěcení vánočních stromů zve Praha 8 koncem listopadu. První ze stromků se rozsvítí na Karlínském náměstí 23. listopadu.

Praha 2 pokračuje v bezpečnostních opatřeních. Dočasně mění úřední hodiny

Včera v 08:23

Praha 2 upravila provoz i návštěvní hodiny úřadu pro veřejnost a zároveň zohlednila skutečnost, že na středu 28. října připadá státní svátek. Občanům tento den nově úředníci vynahradí o den později – ve čtvrtek 29. října, kdy budou jednotlivé agendy vyřizovat v celodenním režimu od 07:30 do...

Zákaznické kanceláře a pobočky innogy jsou uzavřeny

22. října 2020 v 16:44

Z důvodu ochrany před šířící se nákazou převedla innogy veškerou komunikaci se zákazníky do elektronického režimu. Dotazy spojené s odběrem elektrické energie a zemního plynu můžete vyřídit z domova.

Další články
Nahoru