Dnes Neděle - oblacno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 2°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská transfuzní centra: Krve zatím není málo, situace se asi bude zhoršovat
Standardní odběr je 450 mililitrů krve, dospělý člověk má v těle zhruba 4 až 6 litrů. Ilustrační foto: Freeimages.com

Pražská transfuzní centra: Krve zatím není málo, situace se asi bude zhoršovat

Krve od dárců zatím není v transfuzních centrech akutní nedostatek, může se to ale zhoršit se zvýšením počtu nemocných a karantén. Na nákazu nemocí COVID-19 se odběry od dárců krve z kapacitních důvodů netestují, řekl ČTK primář transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Turek.

Darovat krev může jít i za běžných okolností jen člověk, který je zcela zdráv. Nově přibylo koncem února omezení pro lidi, kteří přijedou z rizikových zemí, nebo kontakty lidí z karantény.

„Od minulého týdne došlo k dramatickému poklesu počtu přicházejících dárců zhruba na polovinu. Mnozí dárci si nejsou jisti, zda jsou transfuzní oddělení vůbec v provozu a jak se na ně vztahuje zákaz vycházení," uvedl Turek.

Například Ústav hematologie a krevní transfuze včera informoval všechny své registrované pravidelné dárce e-mailem, za jakých podmínek je možné darovat. Před odběrem vyplňuje standardně dárce dotazník, nově mu ale pracovnice transfuzní stanice před vstupem také měří bezkontaktně teplotu a ptá se na zdravotní stav a případné rizikové kontakty či cesty.

Při pobytu v transfuzní stanici lékaři doporučují použít roušku. Na různé výzvy podle zjištění redaktorky ČTK dorazili i lidé, kteří darovat dlouho nebyli, nebo ti, kteří chtěli darovat poprvé.

Na facebooku je vyzvala například Fakultní nemocnice Motol. Transfuzní stanice ale preferují, aby lidé nechodili do jiné, než ve které krev darovali dosud. Stav zásob krve je v nich většinou podobný.

„Každý z vás, kdo se cítí naprosto zdráv, nebyla mu nařízena karanténa a v posledních 14 dnech nebyl v kontaktu s osobou, která by mohla být nakažena koronavirem, přijďte darovat krev," apelovala na webu Ústřední vojenská nemocnice v Praze. V provozu jsou i její odběrová místa v Lounech, Mělníce a Jilemnici.

Transfuzní stanice očekávají, že situace se bude postupně zhoršovat. „Vzhledem k omezení zdravotní péče a odložení plánovaných výkonů asi dojde k mírnému poklesu spotřeby transfuzních přípravků, pokles počtu odběrů je ale podstatně větší, tedy se brzy můžeme dostat do problémů," uzavřel Turek.


Praha 15: Třetí ročník Participativního rozpočtu

Dnes v 19:12

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

Dnes v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Praha 6 nabízí dětem šetrné testování

Dnes v 08:01

První možnost testování před návratem dětí do školy již dnes odpoledne.

Radnice opravila vážní domek v Jinonicích

Včera v 08:30

Praha 5 dokončila rekonstrukci vážního domku v Jinonicích, který byl před lety svěřen hlavním městem do správy radnice. Opraveno bylo nosné zdivo, byl zhotoven nový krov včetně střešní krytiny, nová prkenná podlaha a bylo osazeno nové okno a vstupní dveře.

Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

Včera v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Trojská botanická zahrada se otevře veřejnosti

Včera v 07:24

Barvami hýří Ornamentální zahrada, v Japonské zahradě kvete magnolie a slivoně, v oblasti Horní zahrady čeká kvetoucí jarní háj. Od 12. dubna se Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevře pro veřejnost.

Blíží se Den Země. Radnice Prahy 9 pomůže s úklidem

9. dubna 2021 v 09:42

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben a slaví se již od roku 1970. Akce, které se při této příležitosti konají, jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí. V Praze 9 si ho veřejnost může připomenout aktivně – úklidem svého okolí.

Libeňský svět připomene Hrabala a Lustiga

9. dubna 2021 v 07:52

Libeňský svět, kulturně společenské centrum, právě vzniká v Praze 8. Konat se v něm budou nejrůznější akce nebo výstavy. Toto centrum má vzdát také hold slavným libeňským rodákům a obyvatelům, jako byli Bohumil Hrabal nebo Arnošt Lustig.

Další články
Nahoru