Dnes Úterý - zatazeno 15°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 28. 9. 2021
Svátek má Václav, státní svátek
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražská transfuzní centra: Krve zatím není málo, situace se asi bude zhoršovat
Standardní odběr je 450 mililitrů krve, dospělý člověk má v těle zhruba 4 až 6 litrů. Ilustrační foto: Freeimages.com

Pražská transfuzní centra: Krve zatím není málo, situace se asi bude zhoršovat

Krve od dárců zatím není v transfuzních centrech akutní nedostatek, může se to ale zhoršit se zvýšením počtu nemocných a karantén. Na nákazu nemocí COVID-19 se odběry od dárců krve z kapacitních důvodů netestují, řekl ČTK primář transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Turek.

Darovat krev může jít i za běžných okolností jen člověk, který je zcela zdráv. Nově přibylo koncem února omezení pro lidi, kteří přijedou z rizikových zemí, nebo kontakty lidí z karantény.

„Od minulého týdne došlo k dramatickému poklesu počtu přicházejících dárců zhruba na polovinu. Mnozí dárci si nejsou jisti, zda jsou transfuzní oddělení vůbec v provozu a jak se na ně vztahuje zákaz vycházení," uvedl Turek.

Například Ústav hematologie a krevní transfuze včera informoval všechny své registrované pravidelné dárce e-mailem, za jakých podmínek je možné darovat. Před odběrem vyplňuje standardně dárce dotazník, nově mu ale pracovnice transfuzní stanice před vstupem také měří bezkontaktně teplotu a ptá se na zdravotní stav a případné rizikové kontakty či cesty.

Při pobytu v transfuzní stanici lékaři doporučují použít roušku. Na různé výzvy podle zjištění redaktorky ČTK dorazili i lidé, kteří darovat dlouho nebyli, nebo ti, kteří chtěli darovat poprvé.

Na facebooku je vyzvala například Fakultní nemocnice Motol. Transfuzní stanice ale preferují, aby lidé nechodili do jiné, než ve které krev darovali dosud. Stav zásob krve je v nich většinou podobný.

„Každý z vás, kdo se cítí naprosto zdráv, nebyla mu nařízena karanténa a v posledních 14 dnech nebyl v kontaktu s osobou, která by mohla být nakažena koronavirem, přijďte darovat krev," apelovala na webu Ústřední vojenská nemocnice v Praze. V provozu jsou i její odběrová místa v Lounech, Mělníce a Jilemnici.

Transfuzní stanice očekávají, že situace se bude postupně zhoršovat. „Vzhledem k omezení zdravotní péče a odložení plánovaných výkonů asi dojde k mírnému poklesu spotřeby transfuzních přípravků, pokles počtu odběrů je ale podstatně větší, tedy se brzy můžeme dostat do problémů," uzavřel Turek.


Autor: ČTK

Praha 9 připomene rodinu Piskáčkových

Dnes v 07:29

Nová vysočanská ulice nese název po odbojářské rodině. Piskáčkovi poskytli velmi účinnou pomoc výsadku Anthropoid, kterou celá rodina zaplatila svými životy.

Povídání s cestovatelem Jiřím Jůzlem na radnici

Včera v 07:07

Pro milovníky přírody je připraveno cestopisné povídání s trampem, vodákem a cestovatelem Jiřím Jůzlem.

Ceny Prahy 1 osobnostem za přínos pro demokracii a za celoživotní práci pro druhé

Včera v 06:55

Slavnostní předání Cen Prahy 1 se uskuteční dne 4. října od 17 hodin na Staroměstské radnici v prostorách Brožíkovy síně.

Jak se vám líbily letošní Dny Prahy 15? Radnice se ptá v anketě

26. září 2021 v 07:38

Každoročně radnice Prahy 15 sestavuje rozmanitý program, kterým chce zaujmout účastníky všech generací.

Další články
Nahoru