Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská TOP 09 ztratila důvěru v primátora Hřiba, připouští spolupráci s opoziční ODS
Pražský primátor Zdeněk Hřib. Foto: MHMP

Pražská TOP 09 ztratila důvěru v primátora Hřiba, připouští spolupráci s opoziční ODS

Krajský výbor TOP 09 v Praze dnes večer na mimořádném jednání vyjádřil nedůvěru pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti). Podle výboru neplní koaliční program a nedostatečně řídí hlavní město. Zároveň padla výzva k spolupráci se stranami napříč zastupitelstvem, tento vzkaz směřuje především k ODS. S tou je v opozici ještě hnutí ANO. Koalici tvoří Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 + STAN).

„Krajský výbor TOP 09 Praha vyjadřuje nedůvěru primátorovi hlavního města Prahy Zdeňku Hřibovi z důvodu neplnění koaličního programu hlavně v oblasti bydlení a nedostatečného řízení hlavní města, a proto vyzývá klub Spojených sil pro Prahu, aby vyvolal dohodovací řízení o plnění koaličního programu,“ uvedl krajský výbor v prohlášení. Dohodovací řízení slouží k řešení koaličních sporů. Předchozí koaliace ho zažila například loni v létě, když se hádala o osudu Libeňského mostu.

Všech pět subjektů má pražském zastupitelstvu po třinácti zastupitelích. K většině je potřeba 33 zastupitelů. V klubu Spojených sil je členy TOP 09 sedm zastupitelů, za TOP 09 jako nestraník kandidoval také primátorův náměstek Petr Hlaváček.

Aktuální spor Spojených sil a Pirátů na magistrátu se týkal plánu radní Hany Marvanové (za STAN) podpořit výstavbu družstevního bydlení v metropoli. Na dnešní tiskové konferenci po jednání rady hlavního města zástupci vedení metropole oznámili, že se dohodli na společném postupu. Zároveň před novináři vtipkovali, že se mají dobře a v koalici se jim pracuje výborně. Večerní prohlášení TOP 09 ukazuje, že to se vztahy tak růžové není.

„Krajský výbor TOP 09 odmítá zasahování primátora do kompetence radní Marvanové a vyzývá ho, aby neblokoval práci na řešení dostupného družstevního bydlení pro Pražany,“ uvedl v prohlášení výbor.

Zároveň vyzval klub Spojených sil pro Prahu, aby spolupracoval na prosazování svého programu se všemi demokratickými subjekty zastoupenými v pražském zastupitelstvu. Je těmi demokratickými subjekty myšlena i opozice? A spíše ODS, či hnutí ANO? „Spíše ODS,“ uvedla mluvčí klubu Spojených sil pro Prahu Šárka Kuželová.

V pražské koalici se spory mezi Piráty a Spojenými silami objevují od jejího vzniku. Mezi sporná témata patřilo například odvolání ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka nebo otázka identifikace či zdanění prázdných bytů.

Spory byly také kolem pokračování privatizace městských bytů. Předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a primátor Zdeněk Hřib se rozcházeli rovněž v postoji k obnově mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a TOP 09 se na rozdíl od svých koaličních partnerů postavila i proti zvýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti.

Nejbližší test soudržnosti pražské koalice proběhne ve čtvrtek, kdy je letošní poslední jednání pražského zastupitelstva. Projednávat se na něm má hlavního města rozpočet na příští rok.


Praha 5 uspořádala on-line mítinky, tento typ jednání s veřejností chce využívat i v budoucnu

29. března 2021 ve 20:45

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany, kterých se zúčastnilo přes sto lidí. Úřad počítá s on-line mítinky i do budoucna.

Další články
Nahoru