dnes
Středa - jasno
20°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
21°C
pozítří
Pátek - oblacno
15°C
Pražská TOP 09 ztratila důvěru v primátora Hřiba, připouští spolupráci s opoziční ODS
Pražský primátor Zdeněk Hřib. Foto: MHMP

Pražská TOP 09 ztratila důvěru v primátora Hřiba, připouští spolupráci s opoziční ODS

Krajský výbor TOP 09 v Praze dnes večer na mimořádném jednání vyjádřil nedůvěru pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti). Podle výboru neplní koaliční program a nedostatečně řídí hlavní město. Zároveň padla výzva k spolupráci se stranami napříč zastupitelstvem, tento vzkaz směřuje především k ODS. S tou je v opozici ještě hnutí ANO. Koalici tvoří Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 + STAN).

„Krajský výbor TOP 09 Praha vyjadřuje nedůvěru primátorovi hlavního města Prahy Zdeňku Hřibovi z důvodu neplnění koaličního programu hlavně v oblasti bydlení a nedostatečného řízení hlavní města, a proto vyzývá klub Spojených sil pro Prahu, aby vyvolal dohodovací řízení o plnění koaličního programu,“ uvedl krajský výbor v prohlášení. Dohodovací řízení slouží k řešení koaličních sporů. Předchozí koaliace ho zažila například loni v létě, když se hádala o osudu Libeňského mostu.

Všech pět subjektů má pražském zastupitelstvu po třinácti zastupitelích. K většině je potřeba 33 zastupitelů. V klubu Spojených sil je členy TOP 09 sedm zastupitelů, za TOP 09 jako nestraník kandidoval také primátorův náměstek Petr Hlaváček.

Aktuální spor Spojených sil a Pirátů na magistrátu se týkal plánu radní Hany Marvanové (za STAN) podpořit výstavbu družstevního bydlení v metropoli. Na dnešní tiskové konferenci po jednání rady hlavního města zástupci vedení metropole oznámili, že se dohodli na společném postupu. Zároveň před novináři vtipkovali, že se mají dobře a v koalici se jim pracuje výborně. Večerní prohlášení TOP 09 ukazuje, že to se vztahy tak růžové není.

„Krajský výbor TOP 09 odmítá zasahování primátora do kompetence radní Marvanové a vyzývá ho, aby neblokoval práci na řešení dostupného družstevního bydlení pro Pražany,“ uvedl v prohlášení výbor.

Zároveň vyzval klub Spojených sil pro Prahu, aby spolupracoval na prosazování svého programu se všemi demokratickými subjekty zastoupenými v pražském zastupitelstvu. Je těmi demokratickými subjekty myšlena i opozice? A spíše ODS, či hnutí ANO? „Spíše ODS,“ uvedla mluvčí klubu Spojených sil pro Prahu Šárka Kuželová.

V pražské koalici se spory mezi Piráty a Spojenými silami objevují od jejího vzniku. Mezi sporná témata patřilo například odvolání ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka nebo otázka identifikace či zdanění prázdných bytů.

Spory byly také kolem pokračování privatizace městských bytů. Předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a primátor Zdeněk Hřib se rozcházeli rovněž v postoji k obnově mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a TOP 09 se na rozdíl od svých koaličních partnerů postavila i proti zvýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti.

Nejbližší test soudržnosti pražské koalice proběhne ve čtvrtek, kdy je letošní poslední jednání pražského zastupitelstva. Projednávat se na něm má hlavního města rozpočet na příští rok.


Vedení Prahy 2 schválilo odklad splátek nájemného za nebytové prostory

30. března 2020 ve 22:27

Radní Prahy 2 dnes na svém jednání schválili svůj záměr pomoci živnostníkům a podnikatelům, na které dopadají krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. 

Radní Prahy 8 odsunuli platby nájemného za městské prostory do konce května

26. března 2020 ve 14:07

Na včerejším jednání radních Prahy 8 bylo schváleno opatření, které má za cíl nájemcům, jenž jsou vládními nařízeními postiženi, nabídnout první pomoc ve velmi složité situaci. Radní proto schválili odsunutí plateb nájemného za městské prostory do konce května 2020. Zároveň za tyto opožděné platby...

Praha 5: Zasedání zastupitelstva se v dubnu nekoná

25. března 2020 v 07:57

Z důvodu mimořádných opatření vlády souvisejících s nákazou koronavirem rozhodla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková o nesvolání 10. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5, které se mělo konat v úterý 7. dubna 2020.

Praha 12 dočasně snižuje nájemné z komerčních prostor

24. března 2020 ve 21:36

Vedené Prahy 12 na svém dnešním jednání dne 24. března rozhodlo v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a karanténních opatření, týkajících se pandemie koronaviru, o dočasném snížení nájemného o 50 procent u nájemců komerčních prostor ve vlastnictví městské části. Zároveň nebude penalizovat ty...

Vedení Prahy 10 bude jednat online, počet zaměstnanců na radnici se sníží na minimum

18. března 2020 v 07:50

Praha 10 dále zvyšuje bezpečnostní opatření na úřadu a prevenci onemocnění COVID-19. Rada MČ dnes schválila úpravu jednacího řádu, podle níž bude moci v době trvání nouzového stavu v ČR jednat prostřednictvím videokonferencí. V souladu s Usnesením Vlády ČR se počínaje zítřkem sníží počet...

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 4 zrušeno

18. března 2020 v 06:57

Osmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se mělo konat dnes, 18. března 2020, je zrušeno.

Radní změnili jednací řád, schůzí se mohou účastnit pomocí videokonference

17. března 2020 v 09:10

Pražští radní dnes změnili jednací řád Rady a komisí Rady hl. m. Prahy, aby bylo možné se schůzí těchto orgánů účastnit pomocí videokonference. Radní a členové komisí budou mít samozřejmě možnost účastnit se tímto způsobem i hlasování.

Starosta Prahy 8 ruší nejbližší jednání na radnici

17. března 2020 v 06:18

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros ruší nejbližší jednání zastupitelstva i zasedání všech výborů a komisí do odvolání.

Další články
Nahoru