dnes
Neděle - prehanky-dest
29°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
29°C
pozítří
Úterý - skorojasno
28°C
Pražská TOP 09 si na Olšanských hřbitovech připomněla oběť Jana Palacha
Pietního aktu u hrobu Jana Palacha se zúčastnila Markéta Pekarová Adamová, Karel Schwarzenberg (v popředí) a další členové TOP 09. Foto: Veronika Rejmanová

Pražská TOP 09 si na Olšanských hřbitovech připomněla oběť Jana Palacha

Výročí památky upálení studenta Jana Palacha dnes ráno uctili politici TOP 09, včetně pražského vedení. K jeho hrobu na Olšanských hřbitovech se přišli poklonit například pražští místopředsedové Jakub Lepš a Radek Vondra, senátor Jiří Růžička a další.  

„Dnes si připomínáme statečný čin Jana Palacha, kterým se pokusil vybudit naši společnost z letargie po sovětské okupaci. Ač méně urgentní než tehdy, i dnes je téma východních snah o kontrolu naší části Evropy aktuální. I o toto se hraje v druhém kole prezidentských voleb,“ řekl Jakub Lepš, místopředseda TOP 09 Praha.

Položit kytici k Palachovu hrobu přišla i pražská poslankyně a 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Odkaz Jana Palacha žije dál. Zejména jeho slova, že člověk má bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí, bychom měli mít na paměti. Měla by nám být vodítkem pro naše činy i v dnešní době. Hrdinové, jako je on, nesmí zůstat zapomenutí,“ dodala.

Podle místopředsedy TOP 09 Michala Kučery má sebeobětování Jana Palacha dopad i do dnešních dnů. „Je mementem, že se musíme totalitě stavět tvrdě a neumožnit její návrat. Jan Palach připomíná lidem, co se dělo po jeho smrti, kdy jsme přišli na dvacet let o svobodu,“ sdělil serveru Pražský patriot Kučera.

„Když se bavím s Palachovými vrstevníky, tak mi říkají, že pro ně byl jeho čin určitým impulsem v beznaději tehdejší doby. Mělo by to lidem i dnes připomínat, že když se budou zajímat o své okolí a o to, co se v Česku děje, že je vždy cesta ven, i když situace vypadá beznadějně,“ uvedl předseda TOP 09 v Praze 10 a zároveň zástupce starosty této desáté městské části Radek Lojda.

K aktuální politické a společenské situaci podotkl: „Každá polarizace společnosti je špatná. Měli bychom si volit takové lídry, kteří nebudou společnost rozdělovat, ale stmelovat,“ dodal.


Slovák Polák podle soudu ubil dvě ženy, do vězení jde na 21 let

12. července 2018 v 18:18

Za vraždu a těžké ublížení na zdraví s následkem smrti má jít Ľubomír Polák do vězení na 21 let. V úterý tak rozhodl pražský městský soud, verdikt zatím není pravomocný. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci.

Další články
Nahoru