dnes
Sobota - skorojasno
20°C
zítra
Neděle - jasno
22°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Pražská TOP 09 odmítla zdražování v  MHD a chce úpravu parkování v modrých zónách
Ilustrační foto: archiv

Pražská TOP 09 odmítla zdražování v MHD a chce úpravu parkování v modrých zónách

TOP 09 Praha nesouhlasí se zvyšováním stávající výše jízdného v pražské MHD, v současnosti by to považovala za nevhodný krok. Usnesení přijal krajský výbor strany na svém pondělním jednání.

Debaty o zvyšování jízdného se v posledních týdnech staly předmětem koaličních diskusí, jednotliví členové koalice přinášejí vlastní návrhy. A jak už to bývá v současné koalici (ne, že by to u těch předchozích bylo jinak), občas u toho padají ostřejší slova. V Praze vládne od voleb v roce 2018 koalice ve složení Spojené síly pro Prahu (TOP 09 + STAN), Piráti, Praha Sobě.

Když v polovině července prosákla do médií informace, že vládnoucí koalice v metropoli zvažuje skokové zvýšení cen ročního jízdného na pražskou MHD, vyvolalo to bouři nevole. Jednotlivé strany koalice začaly brát zpátečku, zprávy o razantním zdražení popsaly jako nepravdivé, a ještě se u toho v některých případech vyhranily proti svým politickým partnerům. 

„Tak nás zase někteří politici s tradičními politickými metodami vystrašili, aby si získali pozornost. A teď je na čase začít se o pražské MHD bavit v klidu. Žádné skokové zdražení ročního kuponu na 5 500 korun se nechystá. Tahle suma se objevila ve studii, kterou si město nechalo zpracovat, jako nejextrémnější varianta, aby se ušetřila miliarda. A někteří lidé nad ní začali tančit svůj politický dupák. Praha Sobě ale s ničím takovým nepočítá a nic takového se nestane – na to máte mé slovo,“ uvedl předseda zastupitelského klubu hnutí Praha Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

V situaci letošní krize způsobené pandemií koronaviru je podle zástupců pražské TOP 09 zvyšování jízdného nešťastně načasované a v první řadě je nutné hledat úspory na straně ROPIDu. Tato organizace plánuje a organizuje pražskou MHD. Strana deklarovala, že nadále bude o jízdném jednat s koaličními partnery.

TOP 09 kandidovala do pražského zastupitelstva pod hlavičkou Spojených sil pro Prahu, jejichž součástí je i hnutí STAN. Pospíšil nedávno připustil, že ani v rámci Spojených sil není na případnou úpravu cen jízdného jednotný názor.  

Čižinský uvedl, že vzhledem k velkému výpadku příjmů pražského dopravního podniku je zdražení jízdného nutné. Hnutí navrhuje zdražit roční kupon na MHD od začátku příštího roku zdražil o 365 korun. Podobné zdražení by se mělo opakovat i v dalších letech.

S jiným návrhem přišli v reakci na bouřlivé debaty ohledně zdražování koaliční Piráti. Ti zdražení ročního kuponu pražské MHD odmítají, naopak chtějí zlevnit měsíční kupón tak, aby se jeho cena přiblížila ceně 400 korun za měsíc, nyní to je 670 korun.

„Chceme, aby byl roční kupón pro běžného Pražana stále dostupný. Prioritou je pro nás zlevnění měsíčního kupónu, aby se jeho cena přiblížila jedné dvanáctině ročního kupónu tak, abychom chránili nízkopříjmové skupiny obyvatel,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Důvodem je to, že měsíční kupón využívají zejména nízkopříjmové skupiny, čímž nyní výrazně přeplácejí cenu ročního kupónu. Zároveň prosazujeme zastropování maximální denní sazby za cestování pražskou MHD při využívání mobilní aplikace,“ uvedl pražští Piráti v prohlášení.

Krajský výbor TOP 09 dále zaujal stanovisko k otázce parkovného v Praze. „Auto patří do města, nelze trestat Pražana za to, že má auto. Řidič, který platí za své místo v modré zóně, musí mít právo na zvýhodněné parkování i v jiných částech Prahy,” uvedl předseda TOP 09 Praha Jiří Pospíšil.

Zástupci TOP 09 proto předložili před letními prádzninami Radě hl. m. Prahy usnesení, které požaduje rozšíření možnosti zvýhodněného parkování Pražanů na území hlavního města. „Naše usnesení bylo radou přijato koncem června a na svém stanovisku nadále trváme. O jeho naplnění budeme jednat s koaličními partnery. V usnesení radních je jasně napsáno, že se musí zohlednit co, co nyní v Praze nění. Tedy, že Pražané by neměli platit za parkování stejné poplatky, jako platí řidiči, kteří sem přijedou. Nyní, když chcete zaparkovat v jiné městské části, než kde máte své trvalé bydliště, platíte stejně jako přespolní. To není spravedlivé,“ dodal Pospíšil.

Radní pro dopravu Adam Scheinherr z Prahy Sobě má podle něj do prosince zpracovat návrhy úpravy cen. „To byl od počátku náš požadavek, abychom souhlasili s koaliční koncepcí dopravy. Počkáme si na Scheinherrův návrh, nesmí to být nic symbolického a kosmetického, očekáváme jasné zvýhodnění pražských řidičů," dodal.


Dopravní opatření v souvislosti s akcí 400 let od bitvy na Bílé hoře

Včera v 08:23

V pátek 18. září v čase od cca 18:45 do 20:15 hodin se v rámci akce 400 let od bitvy na Bílé hoře uskuteční v Praze 6 slavnostní průvod historických vojsk od Písecké brány do parku Maxe van der Stoela. 

Oprava mostu Ve Žlíbku – Počernická

14. září 2020 ve 13:00

Od úterý 22. září začne Technické správa komunikací s opravou mostu X 526 Ve Žlíbku – Počernická, MČ Praha 20 – Horní Počernice. Jedná se o most přes D10, Novopackou.  

Další články
Nahoru