Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská teplárenská od příštího roku zdraží teplo o šest procent
Topení. Ilustrační foto: archiv

Pražská teplárenská od příštího roku zdraží teplo o šest procent

Společnost Pražská teplárenská od příštího roku zvýší ceny tepla pro domácnosti o šest procent. Zdražení začne platit od 1. ledna. Důvodem zvýšení cen je růst nákladů na distribuci tepla. Společnost to uvedla na svém webu, upozornily na to také Novinky.cz. Pražská teplárenská zároveň připomněla, že od Nového roku bude DPH na teplo 12 procent, o dvě procenta více než v současnosti. Zdražovat budou nejspíš i další teplárny v ČR.

Do zvýšených cen tepla se podle prohlášení Pražské teplárenské promítl zejména vývoj cen paliv a emisních povolenek, dále zvyšování nákladů na provoz i údržbu, vysokou míru inflace a aktuálně také nárůst regulovaných složek cen energií.

Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských sítí v Česku. Aktivity společnosti jsou soustředěné na Prahu a přilehlé oblasti.

V Praze pokrývá téměř čtvrtinu trhu s tepelnou energií a dodává teplo pro více než 230 000 domácností a pro mnoho administrativních budov, průmyslových podniků, stovky školských a zdravotnických zařízení a další subjekty.

Síť Pražské teplárenské je na severu Prahy napojená na 34 kilometrů dlouhý tepelný napáječ z Elektrárny Mělník, která spaluje uhlí, a pokrývá tak 90 procent dodávek tepla. Další část tvoří teplo z ekologické spalovny odpadu ZEVO Malešice. Plyn Pražská teplárenská spotřebovává v omezené míře, zejména při tzv. špičkování.

Teplárenské sdružení ČR už dříve avizovalo, že ceny tepla v ČR se budou v jednotlivých teplárnách lišit a na jejich vývoj bude mít dopad především cena komodity, ze které se vyrábí. V případě výroby tepla z uhlí očekávají experti nárůst, konečné částky však budou stále nižší než u tepelné energie vyrobené z plynu.

U uhelných tepláren se podle sdružení může projevit fakt, že část z nich dosud nepromítla do svých cen nárůst nákladů, ty navíc dál navyšuje inflace. U tepla vyrobeného z plynu je v současné době situace nejistá. Teplárny dříve hovořily o možném zlevňování, nárůst regulované složky plynu by však mohl tento trend obrátit.


Autor: ČTK

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru