dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
6°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Pražská strojírna podala trestní oznámení na bývalého ředitele. Nebyl správný hospodář, tvrdí dopravní podnik
Ilustrační foto: DPP

Pražská strojírna podala trestní oznámení na bývalého ředitele. Nebyl správný hospodář, tvrdí dopravní podnik

Nové vedení Pražské strojírny podalo trestní oznámení na bývalého ředitele firmy Vladimíra Říhu. Podle právních analýz zřejmě způsobil škodu v řádech desítek milionů korun při nákupu brousicího stroje. Strojírna je dceřinou společností pražského dopravního podniku (DPP) a zabývá se například broušením kolejí.

Bývalý generální ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha podle DPP uzavřel v rozporu se svými oprávněními smlouvu o koupi brousícího stroje za více než 101 milionů korun. Podle výsledků forenzního auditu ale může tento nákup vygenerovat škodu v řádech desítek milionů korun.

„Jako majitel Pražské strojírny jsme sjednanými cenovými a obchodními podmínkami nákupu brousícího stroje výrazně znepokojeni,“ říká Martin Gillar, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

„Budeme se snažit zjistit reálnost nabývací ceny, respektive přiměřenost marže pro dodavatele stroje tak, abychom eliminovali negativní dopady na ekonomickou návratnost stroje a rovněž do hospodaření Pražské strojírny,“ říká Peter Hlaváč, ekonomický ředitel DPP a předseda dozorčí rady Pražské strojírny s tím, že podnik detailně zpracuje ekonomický rozbor této investiční akce a možné varianty jejího financování i případnou možnou půjčkou z DPP.

Bývalý ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha podle právních analýz DPP v případě nákupu brousícího stroje mohl naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu, když nejednal s péčí řádného hospodáře a pravděpodobně způsobil škodu v řádech desítek milionů korun. „Důsledkem nehospodárných kroků bývalého vedení Pražské strojírny byla rostoucí celková zadluženost. I z tohoto důvodu DPP přistoupil začátkem letošního roku k personální výměně celého představenstva Pražské strojírny,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Dopravní podnik zadal už dříve vypracování hloubkového auditu. Podle závěrů auditorů strojírna vyplácena v minulých letech miliony korun firmám ve snaze expandovat na některé zahraniční trhy, ale na tržbách se to neprojevilo. Pražská strojírna měla v dubnu 180 milionů korun dluhu. Obrat firmy je zhruba 360 milionů korun ročně. Polovinu tržeb tvoří zakázky pro DPP.


Na zastávce seděl opilý a pořezaný muž. Chtěl se zabít

Dnes ve 13:25

Muže s řeznou ránou na krku nalezli strážníci na autobusové zastávce. Hlídka muži poskytla neodkladnou první pomoc a poté s ohledem na jeho agresivitu asistovala i při jeho převozu do nemocničního zařízení. 

Třináctiletá dívka přebíhala mimo přechod, po srážce s autem má vážná zranění

Dnes v 10:36

Ve čtvrtek 8. listopadu se okolo 17. hodiny stala v Praze 9 na Černém mostě v křižovatce ulic Ocelkova a Generála Janouška dopravní nehoda, při které se střetlo vozidlo Audi Q7 s nezletilou dívku.

Audi srazilo dívku, policie hledá svědky

Včera ve 13:09

Ve čtvrtek 8. listopadu se okolo 17. hodiny stala v Praze 9 na Černém mostě v křižovatce ulic Ocelkova a Generála Janouška dopravní nehoda, při které se střetlo Audi Q7 s nezletilou dívkou.

Noční Prahou projížděl pod vlivem alkoholu

13. listopadu 2018 ve 13:32

Osobního auta, které vyjelo z protisměru z ulice U Bulhara, si všimla autohlídka městské policie z Prahy 1 dnes v ranních hodinách. Strážníci pojali podezření, že je řidič pod vlivem alkoholu. Třicetiletý cizinec byl po zastavení nervózní a byl z něj cítit alkohol.

Policie obvinila z pokusu vraždy matku kojence nalezeného v mrazu

12. listopadu 2018 v 15:16

Pražská policie obvinila z pokusu o vraždu ženu, která podle nich nechala letos v únoru své šestitýdenní dítě venku v mrazu. Podchlazeného kojence nalezl v Čiklově ulici v Praze 4 podnikatel Filip Slovák, který za jeho záchranu získal ocenění.

Ve stanici metra zkolaboval muž

12. listopadu 2018 v 11:59

Při cestě do služby si strážník Hlídkového útvaru v sobotu ráno všiml na nástupišti stanice metra Černý Most skupiny osob kolem ležícího muže. Ten nejevil známky života, a proto se strážník zapojil do poskytování první pomoci.

Vlak ve Vysočanech usmrtil mladíka

12. listopadu 2018 v 11:18

Ve stanici Praha – Vysočany dnes ráno vlak srazil a usmrtil čtyřiadvacetiletého muže. Podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové muž utrpěl závažná poranění, která nebyla slučitelná se životem.

Trampolínové centrum asi někdo zapálil úmyslně

10. listopadu 2018 v 17:58

Včerejší požár trampolínového centra ve Vysočanech byl založen úmyslně, oznámila dnes policie. „Doohledání místa požářiště je v tuto chvíli ukončeno se závěrem, že požár byl založen úmyslně,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Agresivní opilec napadl strážníky

8. listopadu 2018 ve 12:21

Další případ agresivního opilce zaznamenali strážníci z Prahy 6 v úterý večer na konečné stanici Divoká Šárka. Muž skončil s pouty na rukou a jeho chováním se budou zabývat úředníci správního orgánu.

Opilého řidiče prozradilo zdeformované kolo

8. listopadu 2018 ve 12:17

Strážníci zadrželi opilého řidiče, prozradila ho nejistá jízda a zdeformované přední kolo. Muž nadýchal bezmála jedno a půl promile.

Další články
Nahoru