dnes
Sobota - jasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
20°C
pozítří
Pondělí - jasno
17°C
Pražská strojírna podala trestní oznámení na bývalého ředitele. Nebyl správný hospodář, tvrdí dopravní podnik
Ilustrační foto: DPP

Pražská strojírna podala trestní oznámení na bývalého ředitele. Nebyl správný hospodář, tvrdí dopravní podnik

Nové vedení Pražské strojírny podalo trestní oznámení na bývalého ředitele firmy Vladimíra Říhu. Podle právních analýz zřejmě způsobil škodu v řádech desítek milionů korun při nákupu brousicího stroje. Strojírna je dceřinou společností pražského dopravního podniku (DPP) a zabývá se například broušením kolejí.

Bývalý generální ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha podle DPP uzavřel v rozporu se svými oprávněními smlouvu o koupi brousícího stroje za více než 101 milionů korun. Podle výsledků forenzního auditu ale může tento nákup vygenerovat škodu v řádech desítek milionů korun.

„Jako majitel Pražské strojírny jsme sjednanými cenovými a obchodními podmínkami nákupu brousícího stroje výrazně znepokojeni,“ říká Martin Gillar, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

„Budeme se snažit zjistit reálnost nabývací ceny, respektive přiměřenost marže pro dodavatele stroje tak, abychom eliminovali negativní dopady na ekonomickou návratnost stroje a rovněž do hospodaření Pražské strojírny,“ říká Peter Hlaváč, ekonomický ředitel DPP a předseda dozorčí rady Pražské strojírny s tím, že podnik detailně zpracuje ekonomický rozbor této investiční akce a možné varianty jejího financování i případnou možnou půjčkou z DPP.

Bývalý ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha podle právních analýz DPP v případě nákupu brousícího stroje mohl naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu, když nejednal s péčí řádného hospodáře a pravděpodobně způsobil škodu v řádech desítek milionů korun. „Důsledkem nehospodárných kroků bývalého vedení Pražské strojírny byla rostoucí celková zadluženost. I z tohoto důvodu DPP přistoupil začátkem letošního roku k personální výměně celého představenstva Pražské strojírny,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Dopravní podnik zadal už dříve vypracování hloubkového auditu. Podle závěrů auditorů strojírna vyplácena v minulých letech miliony korun firmám ve snaze expandovat na některé zahraniční trhy, ale na tržbách se to neprojevilo. Pražská strojírna měla v dubnu 180 milionů korun dluhu. Obrat firmy je zhruba 360 milionů korun ročně. Polovinu tržeb tvoří zakázky pro DPP.


Ale dědo, máte to zapotřebí? Senior prý dělal na veřejnosti zvrhlosti, nakonec pro ně měl neuvěřitelné vysvětlení

17. dubna 2019 v 11:43

Hlídku městské policie na nemístné počínání seniora upozornili tři kolemjdoucí svědci. Případem se nyní zabývá republiková policie.

Tragédie v pražském parku na spadnutí, kočárek s dítětem se nekontrolovatelně řítí z kopce

17. dubna 2019 v 11:40

V rámci úterní očisty hlavního město zaměřené na sběr nebezpečného odpadu po narkomanech strážník zabránil hrozícímu neštěstí. V parku plném lidí zastavil dětský kočárek, který velkou rychlostí sjížděl z kopce.  Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Frustraci z rozchodu s dívkou si ošklivě vybil na rodičích a tím vše navíc neskončilo. Není to příjemné čtení…

16. dubna 2019 v 11:37

Na základě oznámení na tísňovou linku 156 vyjela dnes hlídka městské policie kolem jedné hodiny ráno do Kubelíkovy ulice, Praha 3, kde mělo docházet k rvačce mezi dvěma muži. Při příjezdu strážníků se na místě nacházeli dva muži a jedna žena, k žádné fyzické potyčce...

Toto jí udělal vlastní synáček?! Pěkně se vybarvil, matka s ním zažila peklo. Vyžadoval po ní i absurdní aktivitu na internetu…

12. dubna 2019 v 17:31

Počet zjištěných případů domácího násilí v metropoli se oproti minulého roku se zvýšil. Za leden a únor bylo vykázáno 31 násilných osob, což je o osm více než ze stejné období loňského roku.

Nechtěné překvapení z ciziny: V uzamčeném autě se v noci ukrývala pod starými hadry podivná návštěva

12. dubna 2019 ve 14:48

Dnes krátce po čtvrteční půlnoci přijala městská policie oznámení, že se někdo snaží ukrást modré vozidlo typu pick-up. Během tří minut byla hlídka z Prahy 5 v ulici K Vodojemu.

Zloději parfémů odnesli z jedné z prodejny dvanáct kusů

12. dubna 2019 v 11:22

Od poloviny února tohoto roku pracují policisté z místního oddělení  Zličín na objasnění případu krádeže, který se stal v Řevnické ulici v Praze 5.

Krádeže v kostely odhalily kamery

10. dubna 2019 v 09:28

Od konce února do minulé středy prošetřovali kriminalisté sedmého oddělení prvního policejního obvodu dva případy krádeží, ke kterým došlo v kostele na Náměstí Republiky v Praze 1.

Radost v hustém křoví rychle skončila: Žena měla neuvěřitelné štěstí, naducanou peněženku a mobil dostala zpět nečekaným způsobem

8. dubna 2019 v 15:06

Cizinec, který si ukrytý ve křoví prohlížel obsah cizí peněženky, na sebe upozornil strážníky rozsvíceným mobilem. Díky tomu se okradené majitelce vrátily doklady a poměrně vysoká hotovost. 

Další články
Nahoru