dnes
Neděle - jasno
0°C
zítra
Pondělí - jasno
0°C
pozítří
Úterý - jasno
1°C
Pražská strojírna podala trestní oznámení na bývalého ředitele. Nebyl správný hospodář, tvrdí dopravní podnik
Ilustrační foto: DPP

Pražská strojírna podala trestní oznámení na bývalého ředitele. Nebyl správný hospodář, tvrdí dopravní podnik

Nové vedení Pražské strojírny podalo trestní oznámení na bývalého ředitele firmy Vladimíra Říhu. Podle právních analýz zřejmě způsobil škodu v řádech desítek milionů korun při nákupu brousicího stroje. Strojírna je dceřinou společností pražského dopravního podniku (DPP) a zabývá se například broušením kolejí.

Bývalý generální ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha podle DPP uzavřel v rozporu se svými oprávněními smlouvu o koupi brousícího stroje za více než 101 milionů korun. Podle výsledků forenzního auditu ale může tento nákup vygenerovat škodu v řádech desítek milionů korun.

„Jako majitel Pražské strojírny jsme sjednanými cenovými a obchodními podmínkami nákupu brousícího stroje výrazně znepokojeni,“ říká Martin Gillar, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

„Budeme se snažit zjistit reálnost nabývací ceny, respektive přiměřenost marže pro dodavatele stroje tak, abychom eliminovali negativní dopady na ekonomickou návratnost stroje a rovněž do hospodaření Pražské strojírny,“ říká Peter Hlaváč, ekonomický ředitel DPP a předseda dozorčí rady Pražské strojírny s tím, že podnik detailně zpracuje ekonomický rozbor této investiční akce a možné varianty jejího financování i případnou možnou půjčkou z DPP.

Bývalý ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha podle právních analýz DPP v případě nákupu brousícího stroje mohl naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu, když nejednal s péčí řádného hospodáře a pravděpodobně způsobil škodu v řádech desítek milionů korun. „Důsledkem nehospodárných kroků bývalého vedení Pražské strojírny byla rostoucí celková zadluženost. I z tohoto důvodu DPP přistoupil začátkem letošního roku k personální výměně celého představenstva Pražské strojírny,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Dopravní podnik zadal už dříve vypracování hloubkového auditu. Podle závěrů auditorů strojírna vyplácena v minulých letech miliony korun firmám ve snaze expandovat na některé zahraniční trhy, ale na tržbách se to neprojevilo. Pražská strojírna měla v dubnu 180 milionů korun dluhu. Obrat firmy je zhruba 360 milionů korun ročně. Polovinu tržeb tvoří zakázky pro DPP.


Pozdvižení v Opletalově ulici. Samopal a pervitin

Včera v 16:13

Ve čtvrtek krátce po 16. hodině si policisté v Opletalově ulici v Praze 1 všimli, že na zadním sedadle jednoho ze zaparkovaných aut leží samopal. Policisté vyčkali na příchod posádky vozidla a přistoupili k jejich kontrole a k prohlídce vozidla samotného. Zde nalezli kromě samopalu AK47 i dvě...

Muž se zmijovkou na hlavě ukradl bundu za osm tisíc

17. ledna 2019 ve 14:59

Od soboty 21. prosince minulého roku pátrají policisté z místního oddělení Zličín po totožnosti muže, který je podezřelý z krádeže bundy v jednom z obchodů v nákupním centru na Zličíně. Bunda měla hodnotu osm tisíc korun.

Při nočním požáru bylo sedm lidí evakuováno

17. ledna 2019 v 08:10

Včera těsně před půlnocí hodin zasahovaly jednotky pražských hasičů v Praze 3 na Kostnickém náměstí u požáru bytu obytného domu. Jednalo se o požár vybavení bytu, který jednotky likvidovaly v dýchací technice.

Muž a pes spadli do potoka. Strážníci je vytáhli

16. ledna 2019 v 11:32

Muže postihly zdravotní potíže a spadl i se psem do Rokytky. Při jeho záchraně pomáhali strážníci, policisté i záchranáři.

Noční služba strážníků: Řidiči bez oprávnění, se zákazem řízení i pod vlivem drog

15. ledna 2019 v 15:57

Jeden byl pravomocně odsouzený za porušení zákazu řízení, druhý neměl řidičský průkaz u sebe. Chování obou řidičů nasvědčovalo požití omamných látek.

Seniorka spadla do vany, dcera volala policii

15. ledna 2019 v 11:53

Autohlídka městské policie vyjížděla v pátek do Rejskovy ulice v Praze 2 na pomoc ženě, která se nemohla delší dobu dozvonit ani dovolat na svou 71 letou matku. Marné vyzvánění mobilu bylo z matčina bytu slyšet, proto měla strach o její život.

Děti doma, maminky v baru

15. ledna 2019 v 11:49

Na tísňovou linku 156 volal v sobotu po čtvrté hodině ranní 12 letý chlapec z Prahy 8, který byl doma s 9 letou kamarádkou a měl strach o matky obou dětí. Nebylo to údajně poprvé, co se ženy odešly pobavit do baru a nechaly obě děti spolu doma, ale zatím se vždy vrátily dřív. Marně se jim snažil...

Pod vlivem a v kradeném autě

15. ledna 2019 v 09:53

Ve čtvrtek 10. ledna si policisté pohotovostní motorizované jednotky v rámci hlídkové činnosti všimli Citroënu, který kolem páté hodiny ráno projížděl Bajkalskou ulicí v Praze 10. Hlídka věděla, že vůz stejného typu a barvy byl o den dříve odcizen v Praze 8. Jediná věc, která nesouhlasila, byla...

Strážníci kontrolovali řidiče. Odhalili jednu celostátně hledanou osobu a podezřelého řidiče

13. ledna 2019 ve 20:03

Při kontrole mladého řidiče strážníci pojali podezření, že by mohl být pod vlivem drog. Mladík však test na omamné a psychotropní látky odmítl. Při další kontrole se podařilo odhalit spolujezdce v celostátním pátrání. Případy dále šetří policisté.

V rozestavěné budově v Praze 9 hořel rozvaděč

12. ledna 2019 v 19:23

Dnes deset minut po 13. hodině zasahovali hasiči z holešovické a centrální stanice v Novovysočanské ulici v Praze 9. V podzemním podlaží rozestavěného objektu hořel elektrický rozvaděč.

Opilý řidič nadýchal více než dvě promile. Z místa nehody utekl

10. ledna 2019 ve 12:14

Strážníci předali dopravním policistům opilého řidiče, který utekl od dopravní nehody. Tomu v dalším útěku zabránil jiný řidič.

Další články
Nahoru