
Pražská strojírna nasadí do výroby prvního robota, zrychlí výrobu výhybek
29. července 2024 11:11
„Vloni jsem v jednom rozhovoru řekl, že práce svářeče v Pražské strojírně nikdy nepůjdou robotizovat. Ve společnosti Cloos, která vyrábí svařovací roboty, to vzali jako výzvu. Ozvali se nám a společně jsme nakonec našli způsob, jak robotizovat alespoň jedno pracoviště v naší továrně,“ řekl Masarovič.
Pražská strojírna vyrábí tramvajové výhybky, křížení, výhybkové systémy a ostatní součásti tramvajového svršku, který působí na místě bývalého cukrovaru v Praze-Vinoři. Od září letošního roku bude robotické pracoviště svařovat skříně výhybkových systémů, ve kterých je uložen mechanismus přestavování výhybky. Dále také skříňky topení, což jsou ocelové krabice chránící zapojení topného tělesa zabraňujícího zamrznutí výhybek. A nakonec skříně odvodnění, což jsou svařované vany používané k odvodu vody z tramvajových tratí.
„Jediný robot udělá za čtyři měsíce celoroční práci čtyř svářečů. Za hodinu a dvacet minut udělá práci, kterou by svářeč dělal deset a půl hodiny,“ sdělil Masarovič. Svářeči se ale podle něj o práci bát nemusí. Tato profese je dlouhodobě nedostatková a lidé, kteří dosud svařovali skříně, budou převedeni na jiná pracoviště.Svařovací robot, který je nasazen v Pražské strojírně, musel projít několika náročnými úpravami. Nejtěžší bylo vyřešit polohování různých typů svařenců a navržení speciálního upínacího stolu připevněného k přírubě polohovadla. Dalším krokem v robotizaci výroby v Pražské strojírně bude podle Masaroviče společný vývoj svařování konstrukcí.
„V prvním kole chceme společně vyvinout robota na svařování srdcovek. Vývoj plánujeme na dva roky a budeme do něj investovat dva miliony korun. Pokud se nám takového robota podaří vyvinout, byli bychom první na světě. Úspory a urychlení práce by byly obrovské,“ uzavřel Masarovič.