Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Pražská strojírna investuje do unikátního vybavení – nové rolnové ohýbačky

Pražská strojírna uvedla do provozu novou rolnovou ohýbačku vyrobenou na míru v Itálii. Plně hydraulický tříválcový CNC stroj MCP 24 značky DAVI bude první tohoto typu v České republice, který bude ohýbat za pomoci speciálních segmentových rolen profily kolejnic. Vedle zvýšení produktivity práce umožní ohýbačka i zakružování nového typu profilů, tzv. lahvové kolejnice.

„Množství ohýbaných kolejí každoročně stoupá. Zatímco ještě před pěti lety to nebyly ani dva kilometry, v posledních dvou letech se v průměru ohýbá 20 kilometrů. Ohýbačka, se kterou jsme dosud pracovali, je nejen morálně zastaralá, ale také vyžaduje obsluhu externím pracovníkem, takže chybí zastupitelnost. Nový stroj nám mimo jiné umožní rozšířit sortiment profilů kolejnic, protože zvládne i výrobu nejmasivnějšího profilu 105C1, tzv. lahvové kolejnice, která se v konstrukcích začíná stále častěji objevovat, “ říká Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a. s.

Nový stroj odpovídá nejmodernějším technologickým požadavkům a představuje špičku ve své třídě. Je vybaven digitální kamerou pro přesné měření úhlu ohybu a řídícím systémem, který umožňuje korekci tvaru ohybu a měření přímo na stroji. Provoz je možný v plně automatickém, poloautomatickém i manuálním režimu.

Každý ze tří válců (rolen) je poháněný vlastním hydraulickým motorem přímo spřaženým s hřídelí válce, což umožňuje daleko přesnější a flexibilnější práci, zvyšuje výkon stroje a snižuje opotřebení. Rolny se díky segmentovému provedení dokáží snadno přizpůsobit speciálním konfiguracím a zároveň se eliminují náklady na obnovu rolen vlivem opotřebení.

Investice pomůže také výrazně zrychlit produkci. Dosahovaná kapacita na stávajícím zakružovacím stroji je v průměru 60 metrů kolejnic za směnu. Předpokládá se, že nový stroj zvýší produktivitu přibližně o 20 %.

Součástí přípravných prací bylo i vyhloubení základů pro stroj, který je zčásti zapuštěn pod úroveň betonové podlahy. „Stávající uspořádání strojů na pracovišti ohybů bylo vzhledem k neustále rostoucí produkci neudržitelné. Spolu s výměnou zakružovacího zařízení tak dostane novou podobu celá ohýbací hala. Cílem je zkvalitnit ergonomii pracoviště, umožnit výrobu na všech stanovištích současně a při tom zajistit všechna potřebná bezpečnostní opatření pro jednosměnný provoz,“ doplňuje Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a. s.

V průběhu výběrového řízení bylo osloveno celkem šest společností, vítěznou nabídku předložila společnost Formetal s. r. o. Na konci listopadu došlo k přejímce stroje v Pražské strojírně a nyní probíhá 14denní zkušební provoz. Po vyladění procesů na novém stroji plánuje Pražská strojírna postupně integrovat novou zakružovačku i do procesů ohybu kolejnic v rámci svařovaných konstrukcí.Autor: TZ, red

Společnost Pražské služby existuje už třicet let

18. února 2024 ve 21:08

Pražské služby slaví v letošním roce 30 let od založení. V hlavním městě je součástí svozu směsného i tříděného odpadu, údržby ulic i parků. Společnost nadále plánuje posilovat své postavení na trhu, snižovat negativní dopady na životní prostředí, edukovat veřejnost a zároveň pomáhat v předcházení...

Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie

16. února 2024 ve 20:42

Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je...

Kooperativa využívá řešení od Resistant AI

11. února 2024 v 17:41

Pojišťovna Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu, zahájila spolupráci se společností Resistant AI, specialistou na prevenci finanční kriminality využívající umělou inteligenci a strojové učení. Kooperativa využívá technologii Document Forensics, k ověřování dokumentů předložených...

Tobias Sonndorfer jmenován místopředsedou představenstva VIG Re

7. února 2024 ve 14:41

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, s potěšením oznamuje, že Tobias Sonndorfer byl jmenován místopředsedou představenstva s účinností od 1. února 2024. 

Změna výše dotace Nová zelená úsporám

5. února 2024 v 08:58

Od 15. února klesá dotace na fotovoltaiku. Při podpisu smlouvy do 9. února innogy garantuje vyplacení stávající dotace ve výši až 220 000 korun. Společnost o tom informovala na svém webu. 

Další články
Nahoru