dnes
Neděle - obcasny-dest
24°C
zítra
Pondělí - zatazeno
26°C
pozítří
Úterý - jasno
29°C
Zpravodajství

Pražská Rekola uspěla v soutěži společensky prospěšného podnikání Social Impact Award

V uplynulém týdnu byli vyhlášeni vítězové letošního ročníku soutěže o nejlepší studentské nápady na společensky prospěšné podnikání Social Impact Award. Mezi vítězi je i pražský projekt Rekola, který lidem umožňuje snadno a levně si zapůjčit jízdní kolo. Cenu veřejnosti si odnesli studenti VŠE díky své netradiční cestovní kanceláři.

Celkem 53 přihlášek přišlo do letošního, již třetího, ročníku soutěže Social Impact Award. Týmy tvořené studenty v nich předkládaly své nápady, jak rozjet společensky prospěšné podnikání, které pomáhá řešit sociální i ekologické problémy a zároveň je dlouhodobě ekonomicky udržitelné.
Podle iniciátora soutěže v ČR a člena poroty Petra Vítka byly přihlášené projekty dobře připravené. „Je vidět, že soutěž dozrává a zvyšuje se její úroveň. Kvalita dvanácti finálových přihlášek byla vyšší než v minulých dvou ročnících,“ říká.

Mezi čtyřmi vítěznými projekty, které získají na svůj další rozvoj 3000 eur, odbornou podporu a členství v Impact HUBu Praha je i pražský projekt Rekola. Ten nabízí lidem možnost snadného zapůjčení kola pomocí mobilního telefonu a má za sebou už testovací fázi i spuštění ostrého provozu. „Budeme určitě pracovat na dalším rozvoji a stmelení týmu a zaměříme se také na vylepšení mobilní aplikace pro půjčování kol,“ popisuje další plány projektu Rekola člen týmu Vít Ježek.

Porota dále ocenila dva brněnské týmy – energeticky soběstačnou ubytovací jednotku pro lidi bez domova nazvanou Inteligentní záchranný modul a projekt ekologické pohřební služby a podpory pro pozůstalé Ke kořenům.

V hlasování veřejnosti zvítězil nápad studentů VŠE, jak umožnit hendikepovaným dětem a mládeži cestovat spolu se svými vrstevníky – Joy Ride.

Organizátoři soutěže vyzdvihují, že letos poprvé výrazně uspěly právě mimopražské týmy. Svou roli zde určitě sehrála i série workshopů, které v regionech proběhly.

„Podpořili jsme Social Impact Award v rámci našeho grantového programu Vpohybu, který přispívá na rozvoj iniciativy, kreativity a komunikačních dovedností mladých lidí. SIA tak letos uspěla i v regionech. Navíc je nám blízké, že SIA zapojuje veřejnost do hlasování o vítězných projektech, a to po celé republice,“ říká Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone.

Další letošní novinkou je připravený akcelerační program pro vítězné projekty, v létě se tak jejich autoři budou dále setkávat a učit se dovednostem nezbytným pro úspěch jejich společensky prospěšného podnikání. Setkají se také s vítězi z dalších zemí, Social Impact Award je totiž mezinárodní soutěž.

„Jsme rádi, že se iniciativa Social Impact Award ujala v Evropě – letos probíhá v osmi zemích a přihlásilo se 404 projektů. Je důležité pochopit, jak se mění naše společnost a tedy i potřeby pro sociální inovace. Dnes se musíme více zaměřit na menší skupiny přehlížených a sociálně vyloučených lidí, kteří jsou na okraji zájmu,“ uvádí Franz Karl Prüller, člen představenstva Nadace ERSTE, která je regionálním partnerem Social Impact Award.

„Pro nás v České spořitelně má smysl vše, co má smysl pro Česko. Proto jsme také od počátku partnery ceny Social Impact Award. Jsme přesvědčeni jak o smyslu této ceny pro jednotlivé držitele, tak o jejím potenciálu pro růst sociálních podniků v ČR a také o významu ceny pro ekonomický i sociální rozvoj Česka jako takového,“ doplňuje Klára Gajdušková, ředitelka komunikace a CSR České spořitelny.

Social Impact Award se letos v České republice koná již potřetí a výherci minulých ročníků dnes již úspěšně rozvíjejí své podnikání v praxi. Příkladem může být projekt bezdomovců provázejících turisty Prahou Pragulic nebo služba Ironing Ladies, která dává práci sociálně znevýhodněným ženám.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

Včera v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru