Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražská radní Marvanová chce prosadit jmenovité hlasování ve vedení metropole
Pražská radní Hana Marvanová. Foto: archiv

Pražská radní Marvanová chce prosadit jmenovité hlasování ve vedení metropole

Pražská radní Hana Marvanová (za STAN) navrhne změnu jednacího řádu rady hlavního města, v záznamech by tak nově figurovalo, jak který radní hlasoval. ČTK to sdělila Marvanová. Návrh předloží na dalším jednání rady. Druhým jejím návrhem bude to, aby se kromě zápisů z rady archivovaly také zvukové záznamy.

Nyní hlasování radních na rozdíl od zastupitelů zaznamenáváno není. Podle Marvanové, která v zářijových volbách na magistrát kandiduje za koalici Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), však rada města samostatně rozhoduje o důležitých věcech a je žádoucí, aby bylo zaznamenáno konkrétně, kdo a jak o návrhu usnesení hlasoval.

Radní dodala, že nutnost větší transparentnosti odhalila i kauza kolem údajné korupce v dopravním podniku Dozimetr. Kauza se sice netýkala rozhodování vedení města, ale figuroval v ní bývalý primátorův náměstek Petr Hlubuček (dříve STAN).

„Pokud chceme předcházet kauzám jako Dozimetr a jím podobným, jsem přesvědčená, že rada hlavního města Prahy musí přijmout změnu svého jednacího řadu a opatření, která přinesou efektivní a hospodárné fungování hlavního města. Zvýšením transparentnosti a veřejné kontroly se zmenšuje prostor pro korupční jednání a zvyšuje se politická odpovědnost volených zástupců za přijatá rozhodnutí," uvedla Marvanová.

Druhým opatřením, které radní navrhne, je trvalé archivování zvukových záznamů z jednání radních. Nyní se záznamy sice pořizují, ale uchovávají se pouze do zpracování zápisu.

„Vzhledem k tomu, že zápis zdaleka neobsahuje a ani nemůže obsahovat celou diskusi k projednávaným bodům, je důležité v zájmu transparentnosti, aby byl i zvukový záznam zachováván a nebyl smazán po vyhotovení zápisu," dodala radní.


Autor: ČTK

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Zastupitelé Prahy 1 schválili rozpočet na letošní rok

2. března 2023 ve 20:06

Vyrovnaný rozpočet bez zapojení cizích zdrojů schválili na svém březnovém zasedání zastupitelé Prahy 1. Výdaje jsou naplánovány ve výši 1 088 230 000 korun. Příjmy mají činit 958 680 000 korun a nevyčerpané prostředky převáděné z roku 2022 pak jsou ve výši 129 549 600 korun. Na investice plánuje...

Další články
Nahoru