dnes
Středa - zatazeno
8°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
10°C
pozítří
Pátek - oblacno
10°C
Pražská radní Kordová Marvanová chce zvýšit horní hranici rizikového příplatku strážníkům
Pražští strážníci v centru Prahy. Foto: archiv

Pražská radní Kordová Marvanová chce zvýšit horní hranici rizikového příplatku strážníkům

Pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN/Spojené síly pro Prahu) chce zvýšit rizikové příplatky pro městské strážníky. Obrátila se s tím na ministryni práci a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), protože její ministerstvo navrhuje limit pro příplatky obecních policií, který je stanoven vládním nařízením.

Od 1. ledna letošního roku došlo změnou zákona k navýšení zvláštního (rizikového) příplatku příslušníků bezpečnostních sborů, a to z 6000 korun na 10 000 korun, což se ale netýká strážníků. Odlišné odměňování je podle radní Marvanové neodůvodněné.

Zvýšit atraktivitu profese strážníka obecní policie chce pražská radní pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová. Důvodem navrhované změny je především zlepšení podmínek odměňování strážníků obecní policie za práci vykonávanou s vysokým rizikem ohrožení života nebo zdraví. 

„Porovnáme-li práci strážníka obecní policie a policisty, zjistíme, že se jedná o práci obdobně náročnou a také obdobně rizikovou. Odlišné odměňování je tedy neodůvodněné, porušuje princip spravedlivého odměňování a zároveň snižuje atraktivitu strážnické profese na trhu práce,“ vysvětluje radní Kordová Marvanová, proč se ve věci obrací na ministerstvo práce a sociálních věcí.

Praha se navíc dlouhodobě potýká s nedostatkem strážníků. V roce 2018 evidovala Městská policie hlavního města Prahy 285 volných míst. Převážně jde přitom o místa strážníků v přímém výkonu služby.

Radní Kordová Marvanová je přesvědčena, že aktuální rozdíl mezi výší rizikového příplatku členů bezpečnostních sborů a obecními strážníky ještě sníží atraktivitu profese, která je srovnatelná s prací příslušníka Policie ČR.

 „Jsem přesvědčena, že zvýšení horní hranice rizikového příplatku strážníků městské policie je opodstatněné a potřebné. Věřím, že ministryně práce a sociálních věcí se tím bude zabývat a věc na vládní úrovni podpoří,“ dodává radní Kordová Marvanová.

Navrhovaná změna by přitom automaticky neznamenala větší rozpočtovou zátěž pro jednotlivá města a obce. Bude totiž na zvážení jednotlivých obcí, zda ke zvýšení rizikového příplatku vzhledem k rozpočtovým možnostem přistoupí. Obecní a městské policie zřizují samosprávy, které také mají na starost jejich odměňování.

Pražská městská policie od ledna zvýšila příplatek pracovníkům v terénu na nynější maximální úroveň 7500 korun. Podle Marvanové chce ředitel strážníků Eduard Šuster částku zvednout na 9000 korun, k tomu nicméně potřebuje, aby vláda svým nařízením navýšila horní hranici.

 

 


Stovky expertů na největší orgán v těle jedou do Prahy

Dnes v 10:56

V tuzemsku nyní žije asi 55 000 lidí s nějakou formou střevního zánětu. Jen u Crohnovy choroby se za posledních 12 let zvedl počet nemocných ze 14 000 na 27 000. Nejenom toto budou řešit stovky odborníků na trávicí trakt – gastroenterologů – kteří se v těchto dnech sjíždí z Česka i Slovenska do...

Víc městských bytů pro potřebné profese

Včera ve 20:12

Rada hlavního města Prahy schválila na včerejším jednání navýšení počtu bytů pro potřebné profese. Nejvíce bytů získají sociální pracovníci, příslušníci integrovaného záchranného systému a učitelé.

Praha 11: Veřejné setkání k rekonstrukci pochozí zóny Háje

18. listopadu 2019 v 07:13

Radnice Prahy 11 zve na veřejné setkání k budoucímu vývoji pochozí zóny Háje a přilehlých objektů v úterý 26. listopadu od 18 hodin v ZŠ Mendelova 550/2, Praha 11.

Další články
Nahoru