dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
9°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C

Pražská poslankyně z KSČM se zastala prezidenta Zemana, kritizovaného za výrok o postižených dětech. Čím argumentuje?

Další výrok prezidenta, který spustil lavinu kritiky, se týká inkluze ve vzdělávání, to znamená zařazování zdravotně postižených dětí do běžných tříd základních škol. Podle prezidenta Zemana se tyto děti cítí nejlépe ve své komunitě.

Jaké je vyjádření poslankyně (KSČM) a vedoucí odborné sekce školství ÚV KSČM Marty Semelové k problematice?

„Osobně podporuji integraci dětí s postižením do běžných tříd, ovšem pouze tehdy, pokud to dítěti skutečně prospěje. To znamená, že má takový druh a stupeň postižení, které mu vzdělávat se v běžné základní škole umožní. Ne vždy je to reálné. Například dítě s těžkým mentálním postižením či s různými kombinovanými vadami potřebuje speciální přístup, formy práce, ale také pomůcky a vybavení. Velmi záleží na podmínkách konkrétní základní školy, ať už jde o připravenost pedagogů, vybavení, případně bezbariérové přístupy, počet a složení žáků ve třídách, možnost individuálního přístupu k takovému dítěti. Uvědomme si, že na mnoha školách je kolem 30 žáků ve třídě, přičemž někteří mají specifické poruchy učení, další poruchy chování, někdo trpí hyperaktivitou, pár jich pochází ze sociálně slabého prostředí, k tomu třeba autista a také dítě mimořádně nadané. Těm všem by měl učitel věnovat náležitou pozornost a individuální přístup podle jejich vzdělávacích potřeb. A teď si představte, že do takové třídy přijde ještě dítě s vážným zdravotním postižením. Bude to mít negativní dopad nejen na toto děcko, ale i na ostatní žáky, a učitelka bude po pár týdnech zralá na návštěvu psychiatra. Proto si myslím, že integrace ano, ale ne za každou cenu. Máme skvělý systém speciálního školství, který nám kdekdo záviděl. Vzdělávají zde kvalifikovaní a aprobovaní pedagogové, kteří mají znalosti, odborné předpoklady a zkušenosti z potřebných oborů a vědí, jakou formou a metodou to které dítě učit. K dispozici mají speciální pomůcky a vybavení a ve třídách nižší počet žáků. Dítě, které je sem oprávněně, na základě odborného posouzení, zařazeno, tak dostává speciální vzdělání a přípravu, aby se mohlo úspěšně integrovat do společnosti,“ sdělila Semelová.


Předvánoční pyžamková party v Baby Clubu Juklík

Dnes v 18:08

Potřebujete v klidu zabalit vánoční dárky, dozdobit perníčky bez asistence malých pomocníků nebo si prostě jenom užít trochu klidu pro sebe? Pošlete svoje ratolesti od 15. do 16. prosince 2017 na Pyžamkovou party v Juklíku v Praze 5.

Vulgarity v tramvaji. Mladík pod vlivem alkoholu obtěžoval cestující

Dnes ve 14:58

Z tramvaje až na záchytku se dostal mladý muž, který posilněn notnou dávkou alkoholu obtěžoval spolucestující hlasitým křikem a vulgárními nadávkami.

Pražští taxikáři se dnes sešli před ministerstvem dopravy

Dnes ve 12:19

Několik pražských taxikářů se dnes sešlo před ministerstvem dopravy na Nábřeží Ludvíka Svobody. Protestovali proti fungování společnosti Uber. Zda budou v akcích pokračovat, zatím není jasné.

Festival Týden ukrajinského filmu od pondělí v kinech

Dnes v 10:43

Ukrajinská kinematografie má v Praze vlastní festival. V pondělí 27. listopadu začne v kině Atlas Týden ukrajinského filmu, který nabídne hrané filmy i dokument natočené v posledních dvou letech i klenot filmových archivů. 

Tunelový komplex Blanka bude v noci v sobotu uzavřen

Dnes v 09:22

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude probíhat úplná noční uzávěra Tunelového komplexu Blanka od soboty 25. listopadu od 23 hodin do neděle 26. listopadu do 5 hodin.

V neděli ráno bude uzavřen Zlíchovský tunel

Dnes v 09:18

Z důvodu revize trafostanice bude probíhat úplné uzavření Zlíchovského tunelu v neděli 26. listopadu od 5 do 8 hodin.

Příští týden nepoteče voda v těchto ulicích

Dnes v 08:57

Náhradní zásobování vodou bude zajištěno na základě požadavků odběratelů a dle dopravních a technických možností přistavením cisterny s pitnou vodou. Podrobné informace nepřetržitě podají zákaznické linky PVK na tel: 840 111 112 nebo 601 274 274.

Neděle: Zimní blešák ve fabrice

Dnes v 07:04

Nové kousky do zimního šatníku můžete pořídit v neděli 26. listopadu od 12 do 17 hodin na blešáku. Přes padesát prodejců secondhandového zboží – oblečení, boty, módní doplňky, knihy, hračky, desky, nádobí bude v MeetFactory.

Muzikanti na cestě: Workshop a koncert pro děti

Dnes v 06:56

Workshop Já muzikant vzbudí v mladém publiku radost z hraní na různé hudební nástroje, které jsou obvykle spojovány s klasickou hudbou, a seznámí děti s různými hudebními styly prostřednictvím jejich aktivní účasti.

Zábavné kurzy bruslení pro děti s Monkey´s

Včera v 17:34

Jakmile začne mrznout a na venkovním hřišti na střeše pražského obchodního centra je připraven led, opět zde vypuknou úspěšné kurzy ledního bruslení pro děti, které pro děti od 4 let pořádá pohybové centrum Monkey´s Gym.

Radní Ropková představila plnění memoranda o podpoře inovativních projektů ve vzdělávání

Včera v 17:27

V prostorách Kongresového centra Praha, kde se v těchto dnech koná 22. ročník tradiční přehlídky pražského školství Schola Pragensis, představila radní pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková plnění memoranda o digitálním vzdělávání mezi ministerstvem školství, hlavním městem a Czech...

Sobota: Změny tras a zastávek pro linky číslo 143, 149, 176 a 191

Včera v 17:16

Z důvodu konání motoristických závodů na Strahově dochází v sobotu 25. listopadu přibližně do 8.30 do 16.00 hodin k dočasné změně trasy a zastávek pro autobusové linky číslo 143, 149, 176 a 191.  

Další krátké zprávy
Nahoru