dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Pražská pítka a fontány ožívají, občas je zdemoluje auto
Pítko v Celetné ulici. Foto: TSK

Pražská pítka a fontány ožívají, občas je zdemoluje auto

Před hlavní turistickou sezónou se do pítek a fontán vrátila voda. Technická správa komunikací hl. města Prahy (TSK) již zprovoznila všechny fontány a pítka, které má ve své správě.

„Obyvatelé a návštěvníci metropole se ve fontánách a pítkách mohou osvěžit od května do října. Ročně nás jejich údržba a provoz stojí řádově statisíce korun, a další desítky tisíc vynaložíme na opravy po střetu s automobilem nebo vandaly,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK.

Před spuštěním do provozu se provádí na pítkách a fontánách celá řada různých oprav. Větší opravou letos prošly například pítka Dětský dům, Zítkovy sady a fontána na Černém mostě.

Dále velkou opravou muselo projít pítko na náměstí Republiky, které bylo zcela zdemolované po střetu s automobilem. Podobný osud mělo v loňském roce i pítko Ungelt, do kterého během dvou měsíců naboural automobil hned dvakrát.

„Pítka jsou označena nápisem PITNÁ VODA, ale i tyto cedulky jsou terčem častých nájezdů ,sběratelů´suvenýrů," dodal Pivec. Všechna pítka a fontány, které jsou napájeny vodou z veřejného vodovodního řadu, prochází pravidelnými kontrolami.

Například u pítek dochází několikrát týdně k vyčištění odpadních mřížek a otvorů, či ke kontrole a seřízení optimální výšky tryskající vody.

Ve správě TSK je celkem 9 pítek a 3 fontány:

fontánka Celetná – pítko
Zítkovy sady – pítko
Náměstí republiky – pítko
Dětský dům – pítko
U Bati – pítko
Na Slupi – pítko – toto pítko je zcela nové, předáno do správy loni na konci roku.
Na Hřebenkách – pítko
Loretánské náměstí – pítko
Ungelt – pítko
fontána Mánesův most protivodní strana
fontána Mánesův most povodní strana
fontána Černý most

Nejzajímavější fontány a pítka v Praze

Pítko Dětský dům – je umístěno u ústí Havířské ulice na pěší zónu ul. Na Příkopě. Kulaté těleso pítka z leštěného kamene je osazeno na zaoblený válcovitý základ. Nad tělesem se centrálně tyčí nerezové madlo složené ze silnějšího sloupku a čtyř kruhových obručí orientovaných ve směru světových stran.

Pítko Ungelt – je umístěno v prostoru Týnského dvora – Ungelt. Bylo postaveno v roce 1996 jako součást rekonstrukce tohoto dvora. Těleso pítka tvoří mramorový sloup se čtvercovým základem. Na horním kraji sloupu je umístěna kruhová miska, z níž vyčnívá tryska ve tvaru kruhu.

Fontány Mánesův most se nachází na náměstí Jana Palacha po obou stranách pravého předmostí Mánesova mostu. Obě fontánky podle návrhu Emanuela Halmana vyrostly současně s výstavbou mostu v letech 1911–14.


Další články
Nahoru