Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská okénka zajímavě pohlíží na ulice, náměstí a různá zákoutí metropole
Kniha přináší zajímavý pohled na různá místa historického centra Prahy. Ilustrační foto: archiv

Pražská okénka zajímavě pohlíží na ulice, náměstí a různá zákoutí metropole

Do historie nahlédneme v knize Pražská okénka, kterou napsala publicistka a spisovatelka Stanislava Jarolímková, jež má na svém kontě už úctyhodných 37 titulů. V tom nejnovějším, nazvaném Pražská okénka, nabízí čtenářům zajímavosti z pražských ulic, náměstí a různých zákoutí, které v běžné literatuře nenajdete. Publikace potěší všechny, kteří si o Praze nejen rádi čtou, ale se stejnou chutí se ji vydávají také objevovat na vlastní oči. Vydává Universum.

prazska-okenka Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nabízí na portálu Praha křížem krážem již déle než rok zajímavosti z pražských ulic, náměstí a zákoutí a autorka se nyní rozhodla vytvořit i knižní verzi. 

Obohatila ji o další témata a podrobnosti, které literatura běžně nenabízí. Dozvíte se tak například, kde se nacházelo první Maroldovo panoráma, jakou roli hrál podstavec Bruncvíkovy sochy, kde a proč se v Praze málem utopil František Křižík, odkdy má Pražský hrad výtah se stropem potaženým kůžemi ještěrů a celou řadu dalších pozoruhodností, které zpestří zážitek všem, kteří si o Praze nejen rádi čtou, ale se stejnou chutí se ji vydávají i objevovat na vlastní oči. V tom jim pomohou i unikátní fotografie a ilustrace. 

Ukázka z knihy

O Nerudovce trochu jinak (Pražské okénko č. 15)

Tato ulice patří k nejznámějším v Praze, a přesto většinou čítáme hlavně o slavných architektech a o nádherných palácích, které zde, v blízkosti Pražského hradu, postavili. My si však o ní řekneme i pár „obyčejných“ informací. Ulice dlouho zapáchala a byla nevídaně strmá. Příčinou zápachu bylo to, že z Úvozu a z Hradčan sem stékala dešťová a odpadni voda z přetékajících žump. Hradčanská radnice sice nechala roku 1662 vyhloubit v Úvoze stoku a dala Nerudovku upravit, ale ještě v 18. století prý tudy nečistoty včetně exkrementů mířily na Malostranské náměstí, „kde (…) nesnesitelně zapáchaly a poskytovaly odporný pohled“.

Kvůli strmosti terénu obyvatelé zadláždili do vozovky dřevěné trámky, zvané krokve (německy der Sparren), umožňující zvířatům snáze se zapřít, takže se jí od 17. do 19. století říkalo Sparrengasse (Krokevní ulice), což se zkomolilo na Sporengasse (Ostruhová ulice). Současný název se užívá od roku 1895.

O zdejším náročném stoupání svědčí mimo jiné popis jízdy kočáru vezoucího koncem 18. století na Pražský hrad císaře Františka I.: „Zvířata těžce supěla do jejího svahu, sekají nohama a napínají kyčelní svaly, než jeden z ořů nesnesl bláznivého tempa a padnuv zcepeněl na místě.“

Ovšem František Křižík absolvoval koncem 19. století v této strmé ulici úspěšně zkušební jízdu postupně ve třech svých elektromobilech. Od března 1908 tudy sice jezdila autobusová linka, ale ta musela být kvůli poruchovosti vozů v listopadu 1909 zrušena.

Stanislava Jarolímková (*1947) se narodila v Praze. Po absolvování Fakulty žurnalistiky UK u své profese zůstala až do roku 1978 a opět se k ní vrátila v roce 1991. Spolupracovala jako novinářka na volné noze s předními pražskými deníky a časopisy, s televizí i rozhlasem, jimž nabízela zejména méně známé zajímavosti z řady oborů – od medicíny a techniky přes flóru a faunu až po historii.

Knihy začala psát v roce 1999 a Pražská okénka jsou jejím 37. titulem. Na dalších dvou knihách pracuje.

V nakladatelství Universum vyšly autorce v poslední době např. tyto tituly: Netradiční procházky Prahou 1. a 2. (2013 a 2019), Slavné Češky (2019) a Slavní Češi (2020).


Autor: red

Daniela Šafránková: Za čárou

22. února 2024 v 11:53

Miloš píše básně. Miloš je zedník. Miloš umí spravit každé hodinky. Miloš žije v šumavské vesnici kousek od hranic s NSR, tedy s Německou spolkovou republikou – a jsou 80. léta 20. století. 

Roman Bureš: Říše

22. února 2024 v 06:36

Druhá světová válka skončila vítězstvím nacistického Německa. Ihned v roce 1945 začala stavba Hitlerova valu, známého pod prostým názvem Zeď, který přetnul euroasijský kontinent od severu k jihu.

Náraz, Prales. Trujkunt 6

21. února 2024 v 07:45

Major Roman Saran z ostravské kriminálky prožívá v životě další turbulentní období. Jeho přítelkyni Lence se po tragických událostech doprovázejících vyšetřování její zmizelé spolužačky Krysty vracejí vážné psychické problémy, které vedou až k rozchodu.

Jelena Kosťučenková: Moje Rusko. Zprávy ze ztracené země známé

20. února 2024 v 11:28

Nejnovější publicistická kniha Moje Rusko s podtitulem Zprávy ze ztracené země známé ruské novinářky a dlouholeté redaktorky a zvláštní zpravodajky listu Novaja gazeta Jeleny Kosťučenkové velmi věrně odráží hlavní autorčiny reportérské zájmy.

Maria Turtschaninoff: Usedlost

19. února 2024 ve 12:03

Usedlost se odehrává na jednom místě, ale v různých dobách. Začíná v současnosti – žena, která odlehlé rodinné stavení s pozemky právě zdědila, k nim nemá příliš silný vztah, připadá si tam cizí. Ale jak chodí po vsi a zařizuje vše potřebné, na každém kroku ji někdo...

František Kotleta: Magická swingers party

19. února 2024 v 10:29

Toto je nejslavnější swingers party všech dob. Magická a démonická, zkrátka kotletovská.

Cormac McCarthy: Stella Maris

18. února 2024 ve 21:19

Po dlouhých šestnácti letech, jež uplynuly od vydání jeho světového bestselleru Cesta, se doyen americké literatury vrátil na scénu s novým dílem, románovým diptychem. Jeho první část, nazvaná Pasažér, pojednává o peripetiích záchranáře Bobbyho Westerna, zatímco část druhá, Stella Maris, je...

Morris Gleitzman: Možná

18. února 2024 v 07:12

Píše se rok 1946. Druhá světová válka skončila. Evropa je v troskách. Miliony lidí sní o štěstí a touží uniknout bolestným vzpomínkám. Čtrnáctiletý Felix je jedním z nich. 

Risa Williams: Jak zvládnout organizaci času

17. února 2024 v 09:42

Stále nestíháte, a ať děláte, co děláte, nikdy nepřijdete včas? Váš seznam úkolů se rychle zaplňuje, ale že byste je stíhali i řešit, o tom se mluvit nedá? Jak vystoupit ze začarovaného kolečka pro křečky, určit si priority a vytřídit balast, který k ničemu nevede?

V knize Hausbot jsou zajímavá povídání s českými i světovými osobnostmi

16. února 2024 v 09:28

Petr Horký je známý režisér, polárník a spisovatel, který také natáčí úspěšný podcast Hausbot Petra Horkého. Do své knihy Hausbot – Rozhovory o životě a spokojenosti vybral ta nejzajímavější povídání s českými i světovými osobnostmi – například s Václavem Cílkem, Annou Hogenovou, Miroslavem...

Marjane Satrapi: Ajdar

16. února 2024 v 08:57

Matyldina země je jedna z nejkrásnějších na světě. Jednoho dne ale přijde zemětřesení a nic není jako dřív.

Satoši Jagisawa: Dny v knihkupectví Morisaki

15. února 2024 ve 22:32

Hlavní hrdince Takako její přítel najednou oznámí, že chystá svatbu s jinou ženou. Zlomená Takako se doma trápí a nevydrží v práci neustále potkávat bývalého přítele a jeho snoubenku, tak dá výpověď.

Emily McIntire: Zjizveni

14. února 2024 ve 22:24

Scar jako utlačovaný bratr, Mufasa jako neschopný vládce, Sarabi jako mladá bojovnice prahnoucí po pomstě – vítejte ve světě, ve kterém se hranice mezi dobrem a zlem stírá, kde naši hrdinové nejsou takoví, jací se zdají, a kde se naši oblíbení zloduši dočkají šťastného konce. Pociťte pod kůží...

Carrie Soto se vrací

13. února 2024 v 11:58

Carrie Soto je urputná tenistka, která se nechvalně proslavila svým rozhodnutím vždy vyhrát za každou cenu. Ale ve chvíli, kdy odchází do důchodu, je nejlepší tenistkou všech dob. Překonala všechny rekordy a vyhrála dvacet grandslamových titulů. Sama Carrie si myslí, že si zasloužila každý jeden...

Další články
Nahoru