Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská okénka zajímavě pohlíží na ulice, náměstí a různá zákoutí metropole
Kniha přináší zajímavý pohled na různá místa historického centra Prahy. Ilustrační foto: archiv

Pražská okénka zajímavě pohlíží na ulice, náměstí a různá zákoutí metropole

Do historie nahlédneme v knize Pražská okénka, kterou napsala publicistka a spisovatelka Stanislava Jarolímková, jež má na svém kontě už úctyhodných 37 titulů. V tom nejnovějším, nazvaném Pražská okénka, nabízí čtenářům zajímavosti z pražských ulic, náměstí a různých zákoutí, které v běžné literatuře nenajdete. Publikace potěší všechny, kteří si o Praze nejen rádi čtou, ale se stejnou chutí se ji vydávají také objevovat na vlastní oči. Vydává Universum.

prazska-okenka Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nabízí na portálu Praha křížem krážem již déle než rok zajímavosti z pražských ulic, náměstí a zákoutí a autorka se nyní rozhodla vytvořit i knižní verzi. 

Obohatila ji o další témata a podrobnosti, které literatura běžně nenabízí. Dozvíte se tak například, kde se nacházelo první Maroldovo panoráma, jakou roli hrál podstavec Bruncvíkovy sochy, kde a proč se v Praze málem utopil František Křižík, odkdy má Pražský hrad výtah se stropem potaženým kůžemi ještěrů a celou řadu dalších pozoruhodností, které zpestří zážitek všem, kteří si o Praze nejen rádi čtou, ale se stejnou chutí se ji vydávají i objevovat na vlastní oči. V tom jim pomohou i unikátní fotografie a ilustrace. 

Ukázka z knihy

O Nerudovce trochu jinak (Pražské okénko č. 15)

Tato ulice patří k nejznámějším v Praze, a přesto většinou čítáme hlavně o slavných architektech a o nádherných palácích, které zde, v blízkosti Pražského hradu, postavili. My si však o ní řekneme i pár „obyčejných“ informací. Ulice dlouho zapáchala a byla nevídaně strmá. Příčinou zápachu bylo to, že z Úvozu a z Hradčan sem stékala dešťová a odpadni voda z přetékajících žump. Hradčanská radnice sice nechala roku 1662 vyhloubit v Úvoze stoku a dala Nerudovku upravit, ale ještě v 18. století prý tudy nečistoty včetně exkrementů mířily na Malostranské náměstí, „kde (…) nesnesitelně zapáchaly a poskytovaly odporný pohled“.

Kvůli strmosti terénu obyvatelé zadláždili do vozovky dřevěné trámky, zvané krokve (německy der Sparren), umožňující zvířatům snáze se zapřít, takže se jí od 17. do 19. století říkalo Sparrengasse (Krokevní ulice), což se zkomolilo na Sporengasse (Ostruhová ulice). Současný název se užívá od roku 1895.

O zdejším náročném stoupání svědčí mimo jiné popis jízdy kočáru vezoucího koncem 18. století na Pražský hrad císaře Františka I.: „Zvířata těžce supěla do jejího svahu, sekají nohama a napínají kyčelní svaly, než jeden z ořů nesnesl bláznivého tempa a padnuv zcepeněl na místě.“

Ovšem František Křižík absolvoval koncem 19. století v této strmé ulici úspěšně zkušební jízdu postupně ve třech svých elektromobilech. Od března 1908 tudy sice jezdila autobusová linka, ale ta musela být kvůli poruchovosti vozů v listopadu 1909 zrušena.

Stanislava Jarolímková (*1947) se narodila v Praze. Po absolvování Fakulty žurnalistiky UK u své profese zůstala až do roku 1978 a opět se k ní vrátila v roce 1991. Spolupracovala jako novinářka na volné noze s předními pražskými deníky a časopisy, s televizí i rozhlasem, jimž nabízela zejména méně známé zajímavosti z řady oborů – od medicíny a techniky přes flóru a faunu až po historii.

Knihy začala psát v roce 1999 a Pražská okénka jsou jejím 37. titulem. Na dalších dvou knihách pracuje.

V nakladatelství Universum vyšly autorce v poslední době např. tyto tituly: Netradiční procházky Prahou 1. a 2. (2013 a 2019), Slavné Češky (2019) a Slavní Češi (2020).


Autor: red

Jaclyn Dunneová ve své knize nabízí návod k vytvoření zdravých návyků

15. srpna 2022 v 08:31

Nakladatelství PRÁH vydalo titul MYSL. TĚLO. ZÁZAK autorky Jaclyn Dunneové. Kniha nabízí snadno použitelný návod k vytvoření zdravých návyků při každodenních činnostech, aby vaše mysl i tělo fungovaly co nejlépe.  

Všeho schopní: Právě vyšel v českém překladu švédský krimi debut roku

15. srpna 2022 v 08:00

Příznivce thrillerů jistě potěší románový debut švédského novináře a spisovatele Klase Ekmana, který se zatím věnoval především hudebním biografiím. 

Helen Frippová: Bublinky štěstí

6. srpna 2022 v 06:35

Metafora vydala novinku z populární řady biografických románů s názvem Bublinky štěstÍ. Román inspirovaný skutečným příběhem ženy, která vytvořila výjimečnou značku šampaňského Veuve Clicquot.

Barbara Davisová: Poslední měsíční dívka

31. července 2022 v 06:43

Knihu Barbary Davisové vydalo nakladatelství Metafora. Lizzy Moonová po Měsíční farmě nikdy netoužila. Domov, o který pečovalo celých devět generací nadaných léčitelek, opustila před osmi lety, aby se distancovala od neutuchajícího šepotu o podivném dědictví rodiny...

Sestry z vinice, novinka nakladatelství Metafora

30. července 2022 ve 12:52

Kniha JoAnn Rossové Sestry z vinice je další letní novinkou nakladatelství Metafora. Zdědily vinici a s ní i novou rodinu. Odváží se začít znovu?  

Vychází biografie ukrajinského prezidenta z pera válečného zpravodaje

27. července 2022 v 07:01

Volodymyr Zelenskyj se během posledních měsíců stal hrdinou západního světa. Od začátku ruské invaze je symbolem boje proti zlu ve válce Davida a Goliáše. Tato kniha nabízí pohled na netradiční vzestup vrcholného politika, který už dnes vstoupil do dějin.

Vychází Odplata za chamtivost, pokračování série Vražedná Mallorca

20. července 2022 ve 13:42

Druhé pokračování dobrodružných případů vyšetřovatele Toniho Moralese pod názvem Vražedná Mallorca autorky Eleny Bellmar nese název Odplata za chamtivost a přeložil ho z originálu Mördischers Mallorca – Toni Morales und der Lohn der Habiger Tomáš Butala. Vydává...

Nová kniha: Ulicemi Hostivaře a Horních Měcholup

20. července 2022 ve 12:32

Pro všechny milovníky knih a historie připravuje patnáctá městská část ke stému výročí vzniku Velké Prahy novou publikaci mapující všechny ulice v Praze 15. 

Italské léto vypráví příběh tří generací žen

19. července 2022 v 09:34

Americkou bestsellerovou spisovatelku Jennifer Probstovou čeští čtenáři a zejména čtenářky už dobře znají, česky jí vyšlo již několik knih. Její novinka Italské léto vypráví příběh tří generací žen, které se společně vydají na jedinečnou pouť Itálií, aby v ruinách starověkého Říma či ve zvlněných...

Říkejte mi Win cílí na příznivce napětí

5. července 2022 ve 14:55

Na milovníky knižního napětí cílí novinka od klasika tohoto žánru Harlana Cobena nazvaná Říkejte mi Win. Vydává ji nakladatelství Kalibr a hlavním hrdinou příběhu je Windsor Horne Lockwood III., zvaný stručně a krátce Win. Je to psychopat, který však své sklony k násilí zpravidla dokáže držel na...

Vychází další pokračování nejslavnější rodinné ságy Anne Jacobsové

3. července 2022 ve 14:43

Rodinná sága německé autorky Anne Jacobsové Panský dům patří u českých čtenářů a především čtenářek k těm nejpopulárnějším.  Původně byla plánovaná jen jako třídílná, autorka však v loňském roce překvapila své příznivce čtvrtým dílem Panský dům – Návrat a slíbila přidat i páté pokračování. A právě...

První republika – Jak žily hvězdy

26. června 2022 ve 12:02

Z nakladatelství Universum je novinka Blanky Kovaříkové, která potěší všechny milovníky starých časů. V knize První republika – Jak žily hvězdy čtenáři nahlédnou do soukromí filmových a divadelních herců a hereček i dalších výjimečných osobností své doby – režisérů, tanečnic, výtvarníků, lékařů či...

Politický thriller Hillary Clintonové a Louise Pennyové Vláda Teroru

22. června 2022 ve 13:16

Uznávaná spisovatelka Louise Pennyová se jednou zeptala Hillary Clintonové na její působení ve funkci ministryně zahraničí a jaká byla její nejhorší noční můra. Autentický politický thriller Vláda teroru je odpovědí na tuto otázku.

Robert Galbraith: Neklidná krev

19. června 2022 v 08:56

V nakladatelství Kniha Zlín vyšla dlouho očekávaná kniha od Roberta Galbraitha Neklidná krev. Jde o pátý díl bestsellerové série s Cormoranem Strikem a Robin Ellacottovou.

Další články
Nahoru