Dnes Pondělí - obcasny-dest 20°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 17°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská okénka zajímavě pohlíží na ulice, náměstí a různá zákoutí metropole
Kniha přináší zajímavý pohled na různá místa historického centra Prahy. Ilustrační foto: archiv

Pražská okénka zajímavě pohlíží na ulice, náměstí a různá zákoutí metropole

Do historie nahlédneme v knize Pražská okénka, kterou napsala publicistka a spisovatelka Stanislava Jarolímková, jež má na svém kontě už úctyhodných 37 titulů. V tom nejnovějším, nazvaném Pražská okénka, nabízí čtenářům zajímavosti z pražských ulic, náměstí a různých zákoutí, které v běžné literatuře nenajdete. Publikace potěší všechny, kteří si o Praze nejen rádi čtou, ale se stejnou chutí se ji vydávají také objevovat na vlastní oči. Vydává Universum.

prazska-okenka Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nabízí na portálu Praha křížem krážem již déle než rok zajímavosti z pražských ulic, náměstí a zákoutí a autorka se nyní rozhodla vytvořit i knižní verzi. 

Obohatila ji o další témata a podrobnosti, které literatura běžně nenabízí. Dozvíte se tak například, kde se nacházelo první Maroldovo panoráma, jakou roli hrál podstavec Bruncvíkovy sochy, kde a proč se v Praze málem utopil František Křižík, odkdy má Pražský hrad výtah se stropem potaženým kůžemi ještěrů a celou řadu dalších pozoruhodností, které zpestří zážitek všem, kteří si o Praze nejen rádi čtou, ale se stejnou chutí se ji vydávají i objevovat na vlastní oči. V tom jim pomohou i unikátní fotografie a ilustrace. 

Ukázka z knihy

O Nerudovce trochu jinak (Pražské okénko č. 15)

Tato ulice patří k nejznámějším v Praze, a přesto většinou čítáme hlavně o slavných architektech a o nádherných palácích, které zde, v blízkosti Pražského hradu, postavili. My si však o ní řekneme i pár „obyčejných“ informací. Ulice dlouho zapáchala a byla nevídaně strmá. Příčinou zápachu bylo to, že z Úvozu a z Hradčan sem stékala dešťová a odpadni voda z přetékajících žump. Hradčanská radnice sice nechala roku 1662 vyhloubit v Úvoze stoku a dala Nerudovku upravit, ale ještě v 18. století prý tudy nečistoty včetně exkrementů mířily na Malostranské náměstí, „kde (…) nesnesitelně zapáchaly a poskytovaly odporný pohled“.

Kvůli strmosti terénu obyvatelé zadláždili do vozovky dřevěné trámky, zvané krokve (německy der Sparren), umožňující zvířatům snáze se zapřít, takže se jí od 17. do 19. století říkalo Sparrengasse (Krokevní ulice), což se zkomolilo na Sporengasse (Ostruhová ulice). Současný název se užívá od roku 1895.

O zdejším náročném stoupání svědčí mimo jiné popis jízdy kočáru vezoucího koncem 18. století na Pražský hrad císaře Františka I.: „Zvířata těžce supěla do jejího svahu, sekají nohama a napínají kyčelní svaly, než jeden z ořů nesnesl bláznivého tempa a padnuv zcepeněl na místě.“

Ovšem František Křižík absolvoval koncem 19. století v této strmé ulici úspěšně zkušební jízdu postupně ve třech svých elektromobilech. Od března 1908 tudy sice jezdila autobusová linka, ale ta musela být kvůli poruchovosti vozů v listopadu 1909 zrušena.

Stanislava Jarolímková (*1947) se narodila v Praze. Po absolvování Fakulty žurnalistiky UK u své profese zůstala až do roku 1978 a opět se k ní vrátila v roce 1991. Spolupracovala jako novinářka na volné noze s předními pražskými deníky a časopisy, s televizí i rozhlasem, jimž nabízela zejména méně známé zajímavosti z řady oborů – od medicíny a techniky přes flóru a faunu až po historii.

Knihy začala psát v roce 1999 a Pražská okénka jsou jejím 37. titulem. Na dalších dvou knihách pracuje.

V nakladatelství Universum vyšly autorce v poslední době např. tyto tituly: Netradiční procházky Prahou 1. a 2. (2013 a 2019), Slavné Češky (2019) a Slavní Češi (2020).


Autor: red

Pavlína Křivánková: Chalupa

Včera v 15:36

Existují cesty, které si člověk nevybírá, a lidé, které by raději nepotkal. Helenin přítel je nedostupný. První společné dítě se dere na svět a po Karlovi se slehla zem. Mladá žena utíká z města na valašskou samotu, daleko od lidí a své matky, která přesně ví, jak by měla dcera žít, ale sama je...

Jeffery Deaver: Noční návštěvník

Včera ve 14:30

V New Yorku řádí geniální zločinec, který si říká Zámečník. Je přímo fascinován zámky a umí si poradit s jakýmkoli bezpečnostním systémem. Když po nocích vniká do cizích obydlí, prozatím své oběti okrádá jen o pocit bezpečí.

Jonathan Freedland: Únik z Osvětimi

3. června 2023 ve 14:37

Skutečný příběh československého Žida Rudolfa Vrby, který uprchl z tábora smrti. 

Jorn Lier Horst: Otázka viny

2. června 2023 v 10:44

Odsouzený vrah. Anonymní dopisy. Nebezpečná hra, ve které jde o všechno. 

Radka Třeštíková: Kde jsi, když nejsi

1. června 2023 v 08:52

Bouřlivé, syrové a vášnivé vyprávění o rozchodu.

Dee Ernst: Lucy a hotýlek v Bretani

29. května 2023 ve 14:53

Lucy potřebuje nový životní začátek. Devětačtyřicetiletá hotelová manažerka z New Yorku, toho času bez práce a peněz kvůli podvodu, kterého se dopustil její bývalý šéf a partner, má soukromý i pracovní život v troskách. Přišla o práci, bydlení i přítele a přežívá u rodičů. Není divu, že s nadějí...

Vlkodlak, historická detektivka od vítěze Literární ceny Knižního klubu 2020

28. května 2023 v 10:53

Pokud patříte k příznivcům historických detektivek, možná budete znát knihy českého autora Jana Horníčka Čarostřelec (2020) a Kapitán Stellwerthter (2022). Třetí volné pokračování celé série se tentokrát jmenuje Vlkodlak.

Anatomie: Příběh lásky

28. května 2023 v 06:19

Hazel Sinnettová je dívka, která víc než po manželství touží po studiu chirurgie. Bohužel je začátek devatenáctého století a studium medicíny není pro ženy dostupné.

Natalia de Barbaro: Citlivá průvodkyně

27. května 2023 v 18:32

Kdo vlastně jsem? Co chci? O čem sním? Můžu se mít ráda?

Kniha pro ženy

27. května 2023 v 08:01

Jste často unavená a přestaly vás bavit věci, které vás dříve naplňovaly? Berou ostatní jako samozřejmost všechno, co pro ně děláte? Bouchnete někdy při hádkách jako papiňák a pak si to vyčítáte? Olga Studničková Šípková a Milan Studnička vám ukážou, jak vystoupit z tohoto začarovaného kruhu. Díky...

Aaron Jackson: Podivuhodný život Augusta Marche

25. května 2023 v 09:13

Chlapec, který od narození vyrůstal v divadle neviditelný jako chameleon, opouští bezpečný domov a přežívá coby kapsář ve skutečném, poválečném New Yorku.

Michal Viewegh: Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva

23. května 2023 v 07:25

Stárnoucí spisovatel Mojmír se rozhodne během uprchlické krize ubytovat občany Ukrajiny prchající před válkou, a tak na prahu jeho sázavského domu jednoho dne stanou čtyřiatřicetiletá Oxana se synem Sašou.

Zuzana Zvěřová: Letem světem za pár korun

22. května 2023 v 09:17

Jak vypadají výlety s průvodci, které potkáte v Africe či Asii na pláži? Co dělat, když na dovolené onemocníte? Na jaké podvody si dát pozor při půjčování auta v zahraničí? Jaké výslechy vás mohou čekat na letišti mimo EU a jak jim předejít? Jak cestovat opravdu levně a nenechat se okrást žádným...

Ivar Leon Menger: Když přišlo zlo

22. května 2023 v 07:25

Hluboko v severních lesích, v malé chatě na jezerním ostrově, s pevninou sotva viditelnou v dálce, žije šestnáctiletá Juno celý život v takřka kompletní izolaci od okolního světa. Společnost jí dělají jen rodiče a malý bratr Boy. Žijí v zaběhnutém rytmu – rybaření, vaření a hraní...

Stacey Kennedy: Zachraň mě

21. května 2023 v 10:46

METAFORA právě vydává titul Zachraň mě. Další z řady románů bestsellerové spisovatelky Stacey Kennedy.   

Další články
Nahoru