dnes
Sobota - obcasny-dest
10°C
zítra
Neděle - oblacno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Pražská ODS navrhuje, aby se o umístění muzea paměti rozhodlo v referendu
Bude se hlasovat v referendu o umístění muzea? Ilustrační foto: archiv

Pražská ODS navrhuje, aby se o umístění muzea paměti rozhodlo v referendu

Na program dnešního jednání pražského zastupitelstva navrhuje opoziční ODS, aby se jednalo o vypsání referenda k umístění Muzea paměti 20. století. O jeho založení nedávno rozhodli pražští radní a dnes tento záměr projednají zastupitelé. Návrhů na umístění muzea existuje několik.

„Za nejvhodnější místo k umístění muzea považujeme prostory bývalého Stalinova pomníku. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský to ale odmítá, a proto navrhneme zastupitelstvu, aby o umístění muzea ‚pod Stalinem‘ rozhodli občané Prahy v referendu,“ uvedl zastupitel za ODS Tomáš Kaštovský.

Čižinského Praha Sobě skutečně umístění muzea na toto místo nepodporuje, chce, aby se tam spíše konaly krátkodobé společenské a kulturní akce. Muzeum by ráda viděla v bývalém Borůvkově sanatoriu v Legerově ulici, kde zemřel farář Josef Toufar a Jan Palach.

„Prostory bývalého Stalinova pomníku se nám jeví jako nejvhodnější nejen jistou symbolikou, ale hlavně tím, že Praha mohla vdechnout nový život prostorům, které jsou ve špatném technickém stavu,“ uvedl předseda ODS Praha a pražský zastupitel Tomáš Portlík.

„Připomínat si temné stránky vlastní minulosti je pro rozvoj a vzdělanost naší společnosti velmi podstatné. Spolupráci na založení Muzea paměti XX. století považuji za otázku cti, nikoliv politické příslušnosti,“ uvedla k muzeu předsedkyně kontrolního výboru pražského zastupitelstva Jaroslava Janderová (ODS).

Program dnešního jednání zastupitelstva chce ODS doplnit také o diskusi nad výběrem budoucího provozovatele rekonstruované Šlechtovy restaurace: „Chceme, aby primátor pozastavil usnesení rady, která netransparentně vybrala skupinu konzultantů, kteří rozhodli o pronájmu Šlechtovy restaurace. Nejsou známa jména členů skupiny a neexistují ani zápisy z jednání. Abychom předešli možným problémům s provozovatelem, žádáme primátora, aby usnesení pozastavil a všechny úkony v této věci prověřil kontrolní výbor,“ sdělil Portlík.

Zastupitel za ODS Ondřej Martan navrhne, aby se jednalo o dostavbě Pražského okruhu. „Chceme od vedení Prahy ujištění, že žádný z radních nepodniká kroky ke změně existujícího a platného projektu severní části vnějšího okruhu města. V kuloárech se totiž nesou zvěsti o změnách projektu, které by znamenaly zdržení výstavby minimálně o 10 let. To si ale Praha skutečně nemůže dovolit,“ uvedl Ondřej Martan.

Předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija navrhla, aby se řešil záměr nakoupit od soukromé formy za milion korun dvacet let staré oblečení s logy dnes již neexistující telekomunikační firmy Eurotel (předchůdce O2).

„Je to nehorázné, že Praha bude platit takové peníze za to, že se soukromá firma vyprázdní sklad s oblečením z minulého století. Měli by to Praze dát zadarmo a ještě uhradit dopravu,“ sdělila Udženija.  Radní Milena Johnová (Praha Sobě), která bod týkající se zřízení „šatní banky" původně navrhovala a následně ho stáhla, kritiku odmítla. „Podobné projekty fungují i jinde," řekla. 


Zasedání zastupitelů Prahy 4 se bude konat ve středu. Jaký je program?

21. září 2020 v 11:50

Jedenácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 23. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice v Táborské ulici (sál 301).

Další články
Nahoru