Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kolekce zázvorovitých rostlin patří k nejbohatším ve střední Evropě
Vzácný nález zázvoru druhu Zingiber chryseum, který nebyl po více než sto let pozorován ve volné přírodě. Foto: BZHMP

Pražská kolekce zázvorovitých rostlin patří k nejbohatším ve střední Evropě

Součástí sítě Národních sbírek Unie botanických zahrad ČR, která vznikla loni, se stalo 10 kolekcí Botanické zahrady hl. m Prahy v Troji.

Jedná se o sbírky nazvané Denivky, Kosatce, Květena Prahy, Okrasné traviny, Pelargonie, Pivoňky, Sukulenty a xerofyty Madagaskaru, Šalvěje, Užitkové rostliny Ameriky a Zahradní letničky.

Trojská zahrada je rovněž už čtvrt století výstavní zahradou Fleuroselectu. To je nezávislá mezinárodní organizace, jež testuje nově vyšlechtěné, semenem množené odrůdy květin.

Návštěvníci trojské botanické zahrady si tak každoročně mohou prohlédnout nově vyšlechtěné odrůdy rostlin. Loni to byla třapatka Rudbeckia fulgida ‚Goldblitz‘, první nízká, citronově žlutá slunečnice Helianthus annuus ‚Lemon Cutie‘ a sporýš Verbena bonariensis ‚Vanity‘.

Zahrada měla v roce 2023 ve svých sbírkách 32 675 pěstovaných položek rostlin a z toho 1526 pěstovaných položek ohrožených druhů rostlin dle IUCN.

Botanické úspěchy roku 2023

Botanická zahrada Praha rozšířila hned několik důležitých sbírek rostlin. Jednalo se o kolekci zázvorovitých rostlin, která patří k nejbohatším ve střední Evropě. Hodnotná je zvláště tím, že sestává téměř výhradně z rostlin se známým původem.

Zahrnuje i několik takzvaných typů, tedy rostlin sbíraných v lokalitách, kde byl druh pro vědu poprvé popsán. Kurátorka pražské botanické zahrady Klára Lorencová se v roce 2023 v Singapuru podílela na nalezení dvou druhů zázvorovitých rostlin, které byly po desetiletí v přírodě nepozorované. Druh Zingiber chryseum se tak podařilo najít v přírodě poprvé od roku 1908.

Významně byla rozšířena sbírka sukulentů. Botanická zahrada získala 500 nových položek rostlin. Velmi cenné přírůstky přinesla i expedice na Madagaskar, ty do budoucna obohatí expozici Svět sukulentů, která patří mezi velmi oblíbené expozice botanické zahrady. Sbírky doplnilo také mnoho rodů i druhů áronovitých rostlin a přibyly rovněž takové rody, které byly objeveny a popsány teprve nedávno, například rody Ooia, Bakoa, Hapaline a další.

Loni v Troji poprvé rozkvetl exotický rododendron. Jedná se o velmi vzácný a málo známý druh Rhododendron triumphans, který se vyskytuje jen v okolí nejvyšší hory jižního Vietnamu Bidoupu a na souvisejícím horském hřebeni masivu Hon Ba.

Semenáč tohoto druhu byl do Prahy dovezen v roce 2017, a to přímo ze sběru ve Vietnamu. Do svých sbírek získala v roce 2023 botanická zahrada rovněž Rhododendron kanehirae, jenž je endemitem jediného údolí na severu ostrova Tchaj-wan a v přírodě se již nenachází.


Autor: red

Šermířský festival

Dnes v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Včera ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

Včera ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

Včera v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Dobročinný bleší trh Ve Smečkách

Včera v 07:11

Bleší trh na podporu místních neziskových organizací se koná ve čtvrtek 18. dubna. Přijďte si zpestřít jaro nákupem nových kousků a podpořit dobrou věc.

U radnice Prahy 13 si dají dostaveníčko pragovky, odstartuje Emilova jízda

11. dubna 2024 v 17:15

Emilova jízda je každoročně pořádána Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga Emila Příhody. Již 26. ročník akce se uskuteční v sobotu 13. dubna.

Novoměstská radnice: Vystoupíte při západu slunce na ochoz vyhlídkové věže

11. dubna 2024 v 11:42

Další komentovaná prohlídka Novoměstské radnice v Praze 2 s poutavým výkladem vhodným i pro děti, během které vystoupíte při západu slunce na ochoz téměř sedmdesátimetrové vyhlídkové věže a nahlédnete i do prostor, kam není běžně pro veřejnost volný přístup, se koná...

Hafan sraz 2024

11. dubna 2024 v 09:28

Psí den plný zábavných soutěží a zajímavým programem na pódiu – rozhovory o výcviku, výchově, atraktivní ukázky, novinky v péči o psy se koná v Centrálním parku Prahy 13, pod metrem Lužiny, v sobotu 20. dubna.

V Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči se uklízelo

11. dubna 2024 v 07:33

Praha 4 se už po několikáté aktivně zapojila do celorepublikového úklidového projektu Ukliďme Česko. Pro místo velkého jarního úklidu si letos tentokrát dobrovolníci vybrali znečištěné lokality v Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči.

Praha 4: Poznejte Příběhy našich sousedů

10. dubna 2024 v 19:10

Čtrnáct pamětníků, do jejichž života zasáhly dějiny 20. století, vyprávělo své životní zkušenosti žákům základních škol.

Další články
Nahoru