Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská koalice začne jednat o novele vyhlášky o hazardu, cílem je nedostávat pokuty
Ruleta. Foto: Anna Shvets / Pexels

Pražská koalice začne jednat o novele vyhlášky o hazardu, cílem je nedostávat pokuty

Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN bude poprvé jednat o novele vyhlášky o hazardu na koaličním jednání 23. listopadu. Cílem je vypracovat novelu, aby město nedostávalo pokuty od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na čtvrtečním jednání magistrátního výboru pro legislativu, veřejnou správu a transparentnost to řekla předsedkyně výboru Kateřina Arnotová (STAN). Návrh úředníků, který má ČTK k dispozici, by chtěl například zrušit naprostý zákaz hazardu v městských částech, za nějž ÚOHS Prahu pokutuje. Výbor ve čtvrtek projednávání materiálu přerušil do dalšího zasedání.

Pražští radní se v pondělí usnesli, že magistrát podá správní žalobu proti rozhodnutí předsedy ÚOHS, který metropoli uložil pokutu zhruba 2,4 milionu korun za chyby v loterijních vyhláškách z let 2018 až 2021. Pokutu hlavní město zaplatí.

Na jednání vyšle každý koaliční partner čtyři zástupce. Jak bude konečný návrh novely vypadat, není jasné. „Koaliční postoj bude znám posléze (po jednání)," řekla Arnotová.

Podle magistrátního dokumentu, který má ČTK k dispozici, by mohl dál platit zákaz technických her na celém území Prahy. Naopak zmizet by měla možnost, aby si radnice mohly schválit naprostý zákaz, zrušena by tak byla takzvaná  nulová tolerance. To byl jeden z argumentů ÚOHS pro udělení pokuty. Radní Adam Zábranský (Piráti) v pondělí řekl, že Praha podá proti rozhodnutí správní žalobu, neboť trvá na zachování subsidiarty, tedy možnosti rozhodovat na nejnižším stupni veřejné správy.

Aby město vyhovělo výtkám ÚOHS, podle návrhu by mohlo vzniknout celoměstské pravidlo, kdy nesmí být herny v okolí některých budov. Návrh nyní zmiňuje školy a školská zařízení, kam spadají třeba i domy dětí a mládeže nebo školní kluby. Takových zařízení je ve městě 3169. Herny by nesměly být v okruhu 200 metrů vzdušnou čarou.

Magistrátní návrhy dnes kritizovali někteří členové výboru i opoziční zastupitelé, kteří byli hosty jednání. Opoziční zastupitel Václav Bílek (ANO) řekl, že zamýšlený krok chápe pouze jako snahu odvrátit pokuty od ÚOHS, ale nikoliv jako řešení hazardu v Praze. Návrh, zejména vzdálenost od škol, kritizoval zastupitel, člen výboru a poslanec Patrik Nacher (ANO). „201 metrů, tam už to nevadí?" řekl. Následně řekl, že by měl magistrát udělat analýzu, jak se změnila situace v hazardu po zavedení vyhlášky.

Senátorka a zastupitelka Hana Kordová Marvanová (zvolena za Spolu), která byla jako radní u vzniku vyhlášky, uvedla, že snahou města bylo při tvorbě vyslyšet názory městských částí a rovněž, že tehdy město nemělo žádný signál, ani od některého z ministerstev, že by vyhláška neměla být v pořádku.

Praha nedávno dostala druhou pokutu za chyby v loterijních vyhláškách. Letos v červnu předseda ÚOHS potvrdil sankci 2,7 milionu korun za stejnou chybu ve vyhláškách platných v letech 2012 až 2018, tuto pokutu už hlavní město muselo zaplatit. Celkem už dostalo město pokuty ve výši přes pět milionů korun.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru