Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská koalice začne diskutovat o výši jízdného v MHD zhruba za čtvrt roku
Ilustrační foto: archiv

Pražská koalice začne diskutovat o výši jízdného v MHD zhruba za čtvrt roku

Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN začne diskutovat o výší jízdného v MHD zhruba za tři měsíce. V současné době nemá domluvenou případnou budoucí výši ceny ročního kuponu. Jasno o ní chce mít do konce letošního roku. Na dotaz ČTK to řekli primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a jeho náměstek Zdeněk Hřib (Piráti). Nyní cestující platí za roční kupon 3650 korun.

V médiích a na sociálních sítích se v uplynulých týdnech objevilo několik částek, o které by měl roční kupon zdražit. Podle Svobody ale o žádné z nich koalice nyní nejedná, otázka jízdného nebyla předmětem žádného oficiálního jednání.

„Jednotlivé kluby o těch věcech hovoří, protože samozřejmě všichni víme, že náklad, který město s MHD má, je enormně vysoký. Protože proti době před deseti lety se zvýšil, je to suma neuvěřitelně vysoká," řekl Svoboda.

Oficiální jednání zástupců koalice se má podle primátora uskutečnit zhruba za tři měsíce. Definitivní rozhodnutí pak musí padnout do konce letošního roku. Město totiž bude muset prostřednictvím své organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, podepsat novou smlouvu s dopravním podnikem (DPP). Ta začne platit od ledna příštího roku. „Do té doby musí být vše vyjasněno," řekl Hřib.

V médiích a na sociálních sítích se v uplynulých týdnech objevilo několik částek, o které se má cena ročního kuponu zvýšit. Mezi nimi se objevilo i dvojnásobné zdražení ročního kuponu na 7300 korun. Proti plánu se dokonce minulý týden před magistrátem uskutečnila demonstrace, kterou pořádala pražská organizace Zelených.

„V tuto chvíli nejsem schopen říct, o jakých sumách hovoříme, protože každý (zastupitelský) klub vychází z jiných podkladů a mluví jiným jazykem," řekl Svoboda.

V metropoli naposledy zdražily jednotlivé jízdenky v roce 2021, cena ročního kuponu se nezměnila od roku 2015, kdy ho tehdejší vedení města zlevnilo na 3650 korun. Na jízdném předloni DPP vybral zhruba 3,5 miliardy korun, město na provoz podniku přispělo 16,2 miliardy korun.


Autor: ČTK

Pražská lítačka letos již podvanácté

Dnes v 08:58

V pátek 26. dubna se koná  12. ročník závodu Pražská lítačka. Nově lze jako dopravní prostředek použít trolejbus nebo sdílené kolo. Registrace účastníků je od 15 hodin v Muzeu MHD ve Střešovicích, kde se také nachází cíl.

Začne první etapa opravy Slévačské ulice, potrvá do července

22. dubna 2024 v 07:55

Ve čtvrtek 25. dubna začne TSK Praha s opravou Slévačské ulice. První etapa proběhne v úseku od ulice Cíglerova po ulice Kukelská a Zdobnická. Během ní bude komplexně obnoven povrch komunikace, opraví se kanalizační vpusti, revizní šachty, dojde k úpravě dopravního značení a zařízení a k opravě...

Praha 6: Jak řešit pěší propojení Kladenské a Africké ulice

20. dubna 2024 ve 12:09

Pokud se chcete zapojit do rozhodování, která ze tří uvažovaných variant má šanci na realizaci, přijměte pozvání na veřejné setkání v úterý 23. dubna v 17 hodin u trafačky za domem na adrese Kladenská 12.

Děti rozdají smajlíky a mračouny

20. dubna 2024 v 08:07

Akce Smajlík vrací do ulic Prahy 4. Dopravně preventivní akci pořádá radnice a Policie České republiky. Děti si opět připravily pro řidiče smajlíky a mračouny.

Další články
Nahoru