dnes
Středa - jasno
20°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
21°C
pozítří
Pátek - polojasno
15°C
Pražská koalice se pře o zakázku dopravního podniku
Ilustrační foto: archiv DPP

Pražská koalice se pře o zakázku dopravního podniku

V pražské koalici vznikl další spor, tentokrát kolem zakázky dopravního podniku (DPP) na servis souprav metra na dalších 15 let za 14,6 miliardy korun, kterou bez veřejné soutěže získala firma Škoda Transportation. Klub Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) uvedl, že kvůli tomu bude na dnešním koaličním jednání požadovat odvolání ředitele podniku Petra Witowského a náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě). Primátor Zdeněk Hřib uvedl (Piráti), že bude chtít rezignaci vedení podniku v případě, že se ukáže podobnost se zakázkou na e-shop na dálniční známky. DPP kritiku odmítá.

Schůzka stran koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil je naplánována na dnešní odpoledne. Jde o součást takzvaného dohodovacího řízení, ve kterém si strany koalice na popud Spojených sil vyříkávají svoje neshody.

„Budeme chtít řádné přezkoumání zakázky a žádáme, aby byly vyvozeny personální důsledky – odchod náměstka Scheinherra a ředitele Witowskeho, " uvedl předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09).

Primátor Hřib na sociálních sítích uvedl, že bude očekávat odchod Witowského a celého představenstva v případě, že „se ukáže podobnost zakázky na servis metra" s kritizovanou a posléze zrušenou zakázkou Státního fondu dopravní infrastruktury na e-shop k dálničním známkám. Podobností by podle něj byla předraženost nebo existence více možných dodavatelů.

Podle DPP jde o jiný případ, protože Škoda Transportation má práva k výrobní i údržbové dokumentaci k soupravám metra 81–71M, takže jiné firmě zakázku zadat nebylo možné. Uzavírání tohoto typu smluv je navíc podle zákona i stanov firmy plně v kompetenci představenstva a správnost postupu potvrdily právní a ekonomické analýzy, uvedl podnik v tiskové zprávě.

Witowski na jednání zastupitelstva minulý týden řekl, že rezignovat rozhodně nehodlá a že představenstvo postupovalo podle zákona. Náměstek primátora Scheinherr uvedl, že navrhne úpravy stanov podniku tak, aby představenstvo muselo od určité hodnoty o zakázkách informovat vedení města jako zástupce jediného akcionáře.

Scheinherr dále uvedl, že podobnou zakázku již v minulém volebním období bez většího rozruchu DPP přidělil u souprav metra Siemens. Upozornil na fakt, že za vlády ODS, která nyní zakázku kritizovala a rovněž požaduje odvolání Witowského, podnik zrušil vlastní servisní oddělení s více než 300 zaměstnanci a servis vozů zadával externím dodavatelům.

Sestavit nyní nové oddělení by bylo podle podniku velmi těžko uskutečnitelné a podobná snaha by negativně ovlivnila kvalitu služeb pro cestující. DPP také uvedl, že podniku se podařilo původní cenový návrh Škody Transportation snížit o více než půl miliardy korun.

Anketa

Vydrží podle vás koalice Piráti + Praha Sobě + Spojené síly pro Prahu až do voleb v roce 2022?

34.7%
(34.7%)
65.3%
(65.3%)
Za více než rok vládnutí bylo mezi stranami v pražské koalici několik sporů. Mezi sporná témata patřilo například odvolání ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka nebo otázka identifikace či zdanění prázdných bytů. Spory byly také kolem pokračování privatizace městských bytů. Naposledy se strany přely na konci loňského roku o další postup při výstavbě družstevního bydlení. Pražská TOP 09 pak dokonce vyjádřila nedůvěru primátoru Hřibovi.

DPP provozuje na třech linkách metra 61 stanic. Roční provoz metra vyjde na několik miliard korun. DPP je největší městskou firmou a zaměstnává skoro 11 000 lidí. Praha dotuje DPP více než 13 miliardami korun ročně.


Vedení Prahy 2 schválilo odklad splátek nájemného za nebytové prostory

30. března 2020 ve 22:27

Radní Prahy 2 dnes na svém jednání schválili svůj záměr pomoci živnostníkům a podnikatelům, na které dopadají krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. 

Radní Prahy 8 odsunuli platby nájemného za městské prostory do konce května

26. března 2020 ve 14:07

Na včerejším jednání radních Prahy 8 bylo schváleno opatření, které má za cíl nájemcům, jenž jsou vládními nařízeními postiženi, nabídnout první pomoc ve velmi složité situaci. Radní proto schválili odsunutí plateb nájemného za městské prostory do konce května 2020. Zároveň za tyto opožděné platby...

Praha 5: Zasedání zastupitelstva se v dubnu nekoná

25. března 2020 v 07:57

Z důvodu mimořádných opatření vlády souvisejících s nákazou koronavirem rozhodla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková o nesvolání 10. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5, které se mělo konat v úterý 7. dubna 2020.

Praha 12 dočasně snižuje nájemné z komerčních prostor

24. března 2020 ve 21:36

Vedené Prahy 12 na svém dnešním jednání dne 24. března rozhodlo v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a karanténních opatření, týkajících se pandemie koronaviru, o dočasném snížení nájemného o 50 procent u nájemců komerčních prostor ve vlastnictví městské části. Zároveň nebude penalizovat ty...

Vedení Prahy 10 bude jednat online, počet zaměstnanců na radnici se sníží na minimum

18. března 2020 v 07:50

Praha 10 dále zvyšuje bezpečnostní opatření na úřadu a prevenci onemocnění COVID-19. Rada MČ dnes schválila úpravu jednacího řádu, podle níž bude moci v době trvání nouzového stavu v ČR jednat prostřednictvím videokonferencí. V souladu s Usnesením Vlády ČR se počínaje zítřkem sníží počet...

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 4 zrušeno

18. března 2020 v 06:57

Osmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se mělo konat dnes, 18. března 2020, je zrušeno.

Radní změnili jednací řád, schůzí se mohou účastnit pomocí videokonference

17. března 2020 v 09:10

Pražští radní dnes změnili jednací řád Rady a komisí Rady hl. m. Prahy, aby bylo možné se schůzí těchto orgánů účastnit pomocí videokonference. Radní a členové komisí budou mít samozřejmě možnost účastnit se tímto způsobem i hlasování.

Starosta Prahy 8 ruší nejbližší jednání na radnici

17. března 2020 v 06:18

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros ruší nejbližší jednání zastupitelstva i zasedání všech výborů a komisí do odvolání.

Další články
Nahoru