dnes
Neděle - zatazeno
10°C
zítra
Pondělí - zatazeno
10°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
6°C
Pražská koalice se dohaduje o podmínkách výběru ředitele magistrátu, Piráti preferují mírnější kritéria
Vchod do sídla pražské magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Pražská koalice se dohaduje o podmínkách výběru ředitele magistrátu, Piráti preferují mírnější kritéria

Hlavní město připravuje výběrové řízení na místo ředitele magistrátu, který má pod sebou zhruba 2300 pražských úředníků. Strany koalice se nyní dohadují na podmínkách, které budou na uchazeče klást. 

Radní Jan Chabr (TOP 09) ČTK sdělil, že Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) navrhují přísnější kritéria výběru, zatímco Piráti mírnější. Řízením magistrátu je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od letošního července, kdy bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Zatím není jasné, kdy město veřejnou soutěž na šéfa svých úředníků vypíše. Podle Chabra se v koalici diskutuje o přísnější a méně přísné variantě kritérií pro uchazeče. U méně přísné by požadavky zahrnovaly tři roky na vedoucí pozici. „Já říkám, že to má být minimálně pět, ideálně sedm let," uvedl radní s tím, že by praxe měla být přímo ve výkonu státní správy, tedy ve vedení nějakého úřadu. Další debata se vede o tom, zda by ve výběrové komisi měli zasednout zástupci opozice, dodal.

„Očekávám, že Piráti s transparentností sobě vlastní budou hájit to, aby do výběru byla zapojena i opozice," uvedl šéf zastupitelského klubu ANO a poslanec Patrik Nacher. U podobných otázek, které přesahují jedno volební období, je podle něj namístě spolupráce všech stran, zejména pak v situaci, kdy jsou všechny zastupitelské kluby podobně velké.

Nová koalice zatím neučinila významnější personální změny na pozicích ředitelů magistrátních odborů. Minulé vedení města nechalo vypracovat personální audit úřadu, který navrhoval některé změny.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) po nástupu do funkce uvedl, že na audit naváže a že nové vedení města pravděpodobně nějaké organizační změny zavede. To se zatím nestalo. Ještě minulá rada na základě auditu schválila sloučení odborů strategických investic a technické vybavenosti do jednoho investičního odboru.

Bývalou ředitelku magistrátu Děvěrovou odvolala tehdejší primátorka Krnáčová loni v červenci v souvislosti se zásahem policie kvůli dotacím v oblasti sportu. Děvěrová podle někdejší primátorky situaci neřešila dostatečně aktivně.

V kauze totiž figurovala i šéfka odboru sportu Soňa Fáberová. Javornická, která nyní úřad dočasně vede, je dlouholetou zástupkyní ředitele, která má na starosti sestavování městského rozpočtu.


Praha 11 zveřejnila otevírací dobu úřadu na přelomu roku

Dnes v 08:41

Vzhledem k tomu, že bude na konci roku odváděna finanční hotovost z pokladen Úřadu městské části Praha 11 do bankovního ústavu, neprovádí úřad v úterý 31. prosince žádné činnosti spojené s přijímáním hotovosti.

Další články
Nahoru