Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská koalice nesouhlasí s vystoupením ruské pěvkyně Netrebko v Praze
Koncert se má konat v Obecním domě. Foto: archiv PCT

Pražská koalice nesouhlasí s vystoupením ruské pěvkyně Netrebko v Praze

Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti a STAN nesouhlasí s vystoupením ruské operní pěvkyně Anny Netrebko, která je na ukrajinském sankčním seznamu. Vedení Obecního domu bude jednat s agenturou Nachtigall Artists o podmínkách zrušení vystoupení. Po pondělním koaličním jednání to ČTK a České televizi řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09). Obecní dům je městskou akciovou společností, pondělní usnesení koalice je proto pouze doporučující a neznamená tak ještě zrušení koncertu. O tom musí rozhodnout management firmy.

Netrebko má vystoupit ve Smetanově síni Obecního domu, který vlastní město prostřednictvím své stejnojmenné akciové společnosti, 16. října.

„Všechny koaliční strany jednoznačně nesouhlasí s tím, aby v Praze proběhl tento koncert. Všechny strany vnímají, že v době, kdy válka dále probíhá a každý den čteme v médiích o obětech ruských útoků, tak je necitlivé, aby takováto interpretka zde v Praze vystupovala. Vyzvali jsme také vedení Obecního domu, aby vstoupilo do jednání s agenturou, která pořádá tento koncert," řekl Pospíšil.

Vedení Obecního domu spolu s městem bude podle náměstka nyní řešit, jak s uzavřenou smlouvou na vystoupení právně naložit. „Chceme vyzvat agenturu, jestli není varianta, jak koncert buď odložit na konec války, ideální by bylo ale úplně jej zrušit, a nebo případně udělat nějaké silné gesto typu, že peníze získané z koncertu půjdou třeba na oběti ukrajinské války," řekl Pospíšil.

Pěvkyně dlouhodobě žije v Rakousku, ale v minulosti pomáhala Putinovi při prezidentských volbách a nechala se také fotografovat s vlajkou a představiteli proruských separatistů na Ukrajině, darovala milion rublů separatistickému vůdci Olegu Carjovovi.

Po začátku ruského vojenského útoku na Ukrajinu loni v únoru čelila na Západě bojkotu svých koncertů. Následně sice odsoudila válku na Ukrajině, ale od Putina se nedistancovala.

Ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek na pondělním jednání podle Pospíšila řekl, že nevidí právní důvody, které by ukončení smlouvy umožňovaly. Otázkou pak podle Pospíšila je, zda smlouva naopak nepoškodí dobré jméno Prahy, kdy mimo jiné očekává v případě uskutečnění koncertu diplomatickou nótu ze strany Ukrajiny.

„Budeme zkoumat možnosti vypovězení smlouvy, byť je třeba říci, že je bohužel naformulována tak, že ji lze vypovědět jen velmi obtížně," řekl Pospíšil.

Producentka Alena Kunertová z agentury Nachtigall Artists, která pražský koncert Netrebko pořádá, 26. července řekla, že nerozumí snahám o zrušení akce. Podle ní ruská sopranistka válku odsoudila. V případě zrušení koncertu by agentura i umělkyně žádaly kompenzace, napsal tehdy server Seznam Zprávy.


Autor: ČTK

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

Včera v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Včera v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Včera v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

27. května 2024 ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Další články
Nahoru