Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská koalice nesouhlasí s vystoupením ruské pěvkyně Netrebko v Praze
Koncert se má konat v Obecním domě. Foto: archiv PCT

Pražská koalice nesouhlasí s vystoupením ruské pěvkyně Netrebko v Praze

Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti a STAN nesouhlasí s vystoupením ruské operní pěvkyně Anny Netrebko, která je na ukrajinském sankčním seznamu. Vedení Obecního domu bude jednat s agenturou Nachtigall Artists o podmínkách zrušení vystoupení. Po pondělním koaličním jednání to ČTK a České televizi řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09). Obecní dům je městskou akciovou společností, pondělní usnesení koalice je proto pouze doporučující a neznamená tak ještě zrušení koncertu. O tom musí rozhodnout management firmy.

Netrebko má vystoupit ve Smetanově síni Obecního domu, který vlastní město prostřednictvím své stejnojmenné akciové společnosti, 16. října.

„Všechny koaliční strany jednoznačně nesouhlasí s tím, aby v Praze proběhl tento koncert. Všechny strany vnímají, že v době, kdy válka dále probíhá a každý den čteme v médiích o obětech ruských útoků, tak je necitlivé, aby takováto interpretka zde v Praze vystupovala. Vyzvali jsme také vedení Obecního domu, aby vstoupilo do jednání s agenturou, která pořádá tento koncert," řekl Pospíšil.

Vedení Obecního domu spolu s městem bude podle náměstka nyní řešit, jak s uzavřenou smlouvou na vystoupení právně naložit. „Chceme vyzvat agenturu, jestli není varianta, jak koncert buď odložit na konec války, ideální by bylo ale úplně jej zrušit, a nebo případně udělat nějaké silné gesto typu, že peníze získané z koncertu půjdou třeba na oběti ukrajinské války," řekl Pospíšil.

Pěvkyně dlouhodobě žije v Rakousku, ale v minulosti pomáhala Putinovi při prezidentských volbách a nechala se také fotografovat s vlajkou a představiteli proruských separatistů na Ukrajině, darovala milion rublů separatistickému vůdci Olegu Carjovovi.

Po začátku ruského vojenského útoku na Ukrajinu loni v únoru čelila na Západě bojkotu svých koncertů. Následně sice odsoudila válku na Ukrajině, ale od Putina se nedistancovala.

Ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek na pondělním jednání podle Pospíšila řekl, že nevidí právní důvody, které by ukončení smlouvy umožňovaly. Otázkou pak podle Pospíšila je, zda smlouva naopak nepoškodí dobré jméno Prahy, kdy mimo jiné očekává v případě uskutečnění koncertu diplomatickou nótu ze strany Ukrajiny.

„Budeme zkoumat možnosti vypovězení smlouvy, byť je třeba říci, že je bohužel naformulována tak, že ji lze vypovědět jen velmi obtížně," řekl Pospíšil.

Producentka Alena Kunertová z agentury Nachtigall Artists, která pražský koncert Netrebko pořádá, 26. července řekla, že nerozumí snahám o zrušení akce. Podle ní ruská sopranistka válku odsoudila. V případě zrušení koncertu by agentura i umělkyně žádaly kompenzace, napsal tehdy server Seznam Zprávy.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

Dnes v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru