dnes
Úterý - zatazeno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Pražská koalice by měla být obnovena do konce dubna
Pokud dojde k obnovení staronové koalice, je pravděpodobné, že se Irena Ropková z ČSSD opět stane radní odpovědnou za sociální oblast. Foto: archiv

Pražská koalice by měla být obnovena do konce dubna

Pražská koalice by měla být obnovena do dubnového jednání zastupitelstva. Po jednání ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, STAN) to řekli zástupci všech stran. Trojkoalice předložila pět programových požadavků, které musí projednat kluby ČSSD a ANO. Jde o budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu centra Klinika, vytvoření mapy městské infrastruktury, zvýšení daně z nemovitosti o jeden bod a určení dvou procent prostředků z investic na instalaci umění ve veřejném prostoru.

Příští týden chtějí strany dál řešit personálie, spory trvají kolem účasti Matěje Stropnického (SZ) v radě. Mají se také přerozdělit výbory mezi stranami, případně vzniknou nové.

„Většina těch věcí, si myslím, má logiku, má hlavu a patu a jsou akceptovatelné," řekl po jednání místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek s tím, že ale nemůže mluvit za zastupitelský klub.

„Je potřeba si dovysvětlit nejasnosti ve formulacích," řekl po jednání předseda zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina. Podle předsedy pražské Strany zelených Ondřeje Mirovského jde především o přesné nastavení mechanismu investic do umění a možnosti Prahy ohledně získání Kliniky.

Koalice ze stejných stran se rozpadla loni na konci října na jednání zastupitelstva, kdy byli odvoláni čtyři radní hlasy opozice i koalice. Od té doby městu vládne neúplná sedmičlenná rada. Na obnově původní koalice se strany dohodly před několika týdny. Neshody panují ohledně Stropnického, ANO a ČSSD jej jmenovat radním odmítají.

Pokud se strany dohodnou na programových bodech, svolá Mirovský krajskou radu pražských zelených, která má právo nominovat svého zástupce v radě. ANO by měla body projednat v pondělí, v nejbližších dnech nad nimi zasedne i ČSSD. „Předpokládám, že koaliční smlouvu podepíšeme noc nebo den před zastupitelstvem," dodal Mirovský.

Pokud se nakonec strany domluví, budou mít ANO, ČSSD a Trojkoalice v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Původně měla koalice hlasů 33, minulý týden ale do klubu ČSSD vstoupila nezávislá zastupitelka Monika Krobová-Hášová, která kandidovala za TOP 09, po volbách ale ze strany i jejího klubu odešla. Nyní vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru