Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Čtvrtek 19. 5. 2022
Svátek má Ivo
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kavárna bude mít světovou premiéru v Obecním domě
Obecní dům. Foto: archiv

Pražská kavárna bude mít světovou premiéru v Obecním domě

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK chystá koncert, kde hlavní roli bude mít lesní roh. Večeru nazvanému Tomáš Brauner & Radek Baborák budou vévodit právě tyto dvě hudební osobnosti. Sekundovat jim bude hudební skladatel Ondřej Brousek, jehož zbrusu nová skladba Pražská kavárna bude mít tento večer premiéru.

V neposlední řadě zazní jedno z nejznámějších děl Richarda Strausse, symfonická báseň Tak pravil Zarathustra. Koncerty proběhnou ve středu 24. listopadu a ve čtvrtek 25. listopadu, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

FOK v minulé sezóně zahájil novou iniciativu, a sice obohatit repertoár věnovaný Praze o nové skladby současných skladatelů. Tak jsme například v minulé sezóně mohli slyšet Pražské metamorfózy Petra Wajsara.

Nyní FOK oslovil skladatele Ondřeje Brouska, který se na téma Prahy podíval z trochu jiného směru. Jeho skladba Pražská kavárna se zaměřuje na společenský aspekt fenoménu kaváren.

„Když pominu pejorativnost dnes tak hojně užívaného termínu, spatřuji v ,Pražské kavárně´ především kutilský a tvůrčí duch umělecko-společenského života, ke kterému odkazují názvy částí skladby. U kávy a dnes už i u piva se nemusí nutně jen nadávat. To prostředí samo může být múzou, věčně tryskající fontánou nápadů,“ řekl skladatel Ondřej Brousek k premiéře své nové skladby.

O malý kousek do minulosti posune další část programu. Zazní Koncert pro lesní roh a orchestr skladatele Jiřího Pauera, což je zásadní, ale málo prováděná hornová skladba. V koncertu zazáří hornista Radek Baborák.

„Koncert pro lesní roh Jiřího Pauera je velmi efektní skladba a Radek Baborák ji hraje naprosto famózně. Spolupracovat s ním je vždy obrovské potěšení a velká inspirace,“ řekl ke spolupráci s Radkem Baborákem dirigent Tomáš Brauner.

Právě Koncert pro lesní roh a orchestr Jiřího Pauera je součástí nového CD hornových koncertů, které společně s Tomášem Braunerem a Pražskými symfoniky natočil Radek Baborák. Druhý hornový koncert na albu je z pera Reinholda Glièra. Album bude na koncertě slavnostně pokřtěno a bude na místě též k zakoupení.

Celý koncert vyvrcholí světově známým dílem Tak pravil Zarathustra Richarda Strausse. Dílo se dostalo do všeobecného povědomí nejen hudebních, ale také filmových fanoušků díky filmu 2001: Vesmírná odysea.


Autor: red

Baťa: boty všem. Výstava v Zámeckém areálu Ctěnice

Včera v 05:50

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou obuvi a ševcovskému řemeslu, které představí na podnikatelském úspěchu zlínské obuvnické firmy Baťa.

Zítra: Šansony na tvrzi

17. května 2022 v 19:08

Ve středu 18. května zve Praha 11 od 18 hodin na pravidelný Šansonový večer na Chodovskou tvrz.

Vysočanská Nokturna pokračují

17. května 2022 ve 13:21

Čtvrteční hudební podvečery v novém parku Zahrádky ve Vysočanech. Ve čtvrtek 19. května v 18 hodin začíná druhý z cyklu koncertů v Praze 9.

Koncert k oslavě 150. výročí narození Jože Plečnika

17. května 2022 v 08:27

K oslavě 150. výročí narození architekta Jožeho Plečnika pořádá Open House Praha v rámci doprovodného programu 8. ročníku festivalu ve středu 18. května od 20 hodin koncert hudby vybraných Plečnikových současníků v čele se skladbami Josefa Bohuslava Foerstera.

Člověk v soukolí dějin. Na křest knihy zve Praha 5

17. května 2022 v 07:19

Praha 5 slavnostně pokřtí knihu Člověk v soukolí dějin s podtitulem Století městské části Praha 5 v lidských osudech.

Výstava: Dědictví zmizelých krajin Česka

16. května 2022 ve 13:50

Od 17. května do 31. srpna se bude v budově PřF UK Albertov 6, ve 2. patře v předsálí Mapové sbírky konat výstava Dědictví zmizelých krajin Česka II.  

Dirty Loops míří na Festiwall do Modřan

16. května 2022 v 09:59

Přezdívá se jim nejlépe střežené tajemství Švédska. Trio Dirty Loops s nezaměnitelným zvukem zahraje v září na pražském Festiwallu. Publiku v areálu Kytary.cz v Modřanech naservíruje osmdesát minut trvající energickou hudbu, která rozmanitě kombinuje groove, funky, pop i elektronickou hudbu, a...

Letní scéna Harfa odstartuje premiérou komedie Ani o den dýl

16. května 2022 v 09:47

Na začátku června zahájí už 11. sezónu divadelní přehlídka Letní scéna Harfa na střeše obchodního centra Galerie Harfa. Bezmála čtyři desítky představení budou bavit diváky v průběhu celého léta, poslední představení bude odehráno s koncem prázdnin 31. srpna. 

Výstava Záhadné pouto v Galerii Skleňák

13. května 2022 v 11:38

Výstava v Galerii Skleňák v Praze 6 se jmenuje Záhadné pouto a vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Prohlédnout si ji můžete až do konce května.

Další články
Nahoru