Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražská kavárna bude mít světovou premiéru v Obecním domě
Obecní dům. Foto: archiv

Pražská kavárna bude mít světovou premiéru v Obecním domě

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK chystá koncert, kde hlavní roli bude mít lesní roh. Večeru nazvanému Tomáš Brauner & Radek Baborák budou vévodit právě tyto dvě hudební osobnosti. Sekundovat jim bude hudební skladatel Ondřej Brousek, jehož zbrusu nová skladba Pražská kavárna bude mít tento večer premiéru.

V neposlední řadě zazní jedno z nejznámějších děl Richarda Strausse, symfonická báseň Tak pravil Zarathustra. Koncerty proběhnou ve středu 24. listopadu a ve čtvrtek 25. listopadu, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

FOK v minulé sezóně zahájil novou iniciativu, a sice obohatit repertoár věnovaný Praze o nové skladby současných skladatelů. Tak jsme například v minulé sezóně mohli slyšet Pražské metamorfózy Petra Wajsara.

Nyní FOK oslovil skladatele Ondřeje Brouska, který se na téma Prahy podíval z trochu jiného směru. Jeho skladba Pražská kavárna se zaměřuje na společenský aspekt fenoménu kaváren.

„Když pominu pejorativnost dnes tak hojně užívaného termínu, spatřuji v ,Pražské kavárně´ především kutilský a tvůrčí duch umělecko-společenského života, ke kterému odkazují názvy částí skladby. U kávy a dnes už i u piva se nemusí nutně jen nadávat. To prostředí samo může být múzou, věčně tryskající fontánou nápadů,“ řekl skladatel Ondřej Brousek k premiéře své nové skladby.

O malý kousek do minulosti posune další část programu. Zazní Koncert pro lesní roh a orchestr skladatele Jiřího Pauera, což je zásadní, ale málo prováděná hornová skladba. V koncertu zazáří hornista Radek Baborák.

„Koncert pro lesní roh Jiřího Pauera je velmi efektní skladba a Radek Baborák ji hraje naprosto famózně. Spolupracovat s ním je vždy obrovské potěšení a velká inspirace,“ řekl ke spolupráci s Radkem Baborákem dirigent Tomáš Brauner.

Právě Koncert pro lesní roh a orchestr Jiřího Pauera je součástí nového CD hornových koncertů, které společně s Tomášem Braunerem a Pražskými symfoniky natočil Radek Baborák. Druhý hornový koncert na albu je z pera Reinholda Glièra. Album bude na koncertě slavnostně pokřtěno a bude na místě též k zakoupení.

Celý koncert vyvrcholí světově známým dílem Tak pravil Zarathustra Richarda Strausse. Dílo se dostalo do všeobecného povědomí nejen hudebních, ale také filmových fanoušků díky filmu 2001: Vesmírná odysea.


Autor: red

Výstava v Centru DOX: Bolest těch druhých

Dnes v 08:24

Cílem výstavního projektu Bolest těch druhých je zamýšlet se nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad naší (ne)schopností vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla.

José Cura oslaví s Pražskými symfoniky životní jubileum

Dnes v 07:30

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil koncerty s José Curou k příležitosti jeho 60. narozenin. Světoznámý operní pěvec se představí nejen jako znamenitý tenorista ve scénách z oper Giuseppe Verdiho, ale také jako dirigent a skladatel.

Leden ve Viole: Vína popít lok, Proč si nezatančíte?, Stará dáma vaří jed a Ladění Violy

Dnes v 07:25

I v lednu můžete usednout v hledišti Divadla Viola a v útulném prostředí se sklenkou vína nebo nad šálkem kávy si vychutnat představení.

Pět nejistých situací představí nové hudební kompozice

Dnes v 07:13

Pět nejistých situací je první spolupráce ansámblu Prague Quiet Music Collective s Galerií hlavního města Prahy. PQMC oslovil pět současných skladatelů, kteří se nechali inspirovat pěti výtvarnými díly ze sbírek GHMP, v reakci, na něž zkomponovali nové skladby. 

Nekompromisní plynutí času studentů DAMU

7. prosince 2022 v 09:16

Inscenační tým v čele s režisérem Romanem Poliakem uvede ryze autorskou tvorbu s netradičním názvem 57'12''. Pohybová inscenace se zaměřuje na tematiku času. Čas jako společný prvek nás všech, který se snažíme ovlivnit, ale nikdo neunikne jeho nekompromisnímu plynutí. Premiéra bude uvedena...

Play Havel. Online hra vás zavede do budovy zvláštního úřadu, vy rozhodnete co dál

7. prosince 2022 v 06:48

Divadlo X10 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla spustilo online projekt Play Havel vycházející z dramat posledního československého a prvního českého prezidenta. Play Havel se odehrává v budově neznámého ale zcela jistě významného úřadu, kterou musí divák a hráč v jedné osobě proputovat, aby...

Akademie operního zpěvu divadla San Carlo v Neapoli vystoupí v Rudolfinu

6. prosince 2022 v 06:11

U příležitosti oslav stého výročí založení Italského kulturního institutu v Praze založeného v roce 1922 se 18. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční zvláštní pocta divadla San Carlo v Neapoli, které je jedním z největších symbolů italské kultury. 

Adventní koncert v Kostele sv. Václava na Zderaze

5. prosince 2022 v 09:51

Praha 2 zve milovníky hudby na pokračování cyklu Adventních koncertů v kostelích. Poslední koncert z cyklu Adventních koncertů proběhne ve čtvrtek 15. prosince od 18 hodin v Kostele sv. Václava na Zderaze.

Komorní koncert na Nuselské radnici

5. prosince 2022 v 08:00

V úterý 10. ledna pořádá Praha 4 na Nuselské radnici Komorní koncert. Vstupenky za 50 korun jsou od 5. prosince v prodeji.

Barva, fantazie a experiment dětí. Výstava na radnici

4. prosince 2022 v 18:07

V budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici se od 2. prosince do 1. ledna 2023 koná výstava žáků ZŠ Donovalská s názvem Barva, fantazie a experiment dětí.

Praha 14 zve na Adventní koncert

1. prosince 2022 v 17:16

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 14. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor ArtHarmony. Vstup je volný.

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

1. prosince 2022 v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Další články
Nahoru