Dnes Pondělí - prehanky-snih 3°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražská kavárna bude mít světovou premiéru v Obecním domě
Obecní dům. Foto: archiv

Pražská kavárna bude mít světovou premiéru v Obecním domě

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK chystá koncert, kde hlavní roli bude mít lesní roh. Večeru nazvanému Tomáš Brauner & Radek Baborák budou vévodit právě tyto dvě hudební osobnosti. Sekundovat jim bude hudební skladatel Ondřej Brousek, jehož zbrusu nová skladba Pražská kavárna bude mít tento večer premiéru.

V neposlední řadě zazní jedno z nejznámějších děl Richarda Strausse, symfonická báseň Tak pravil Zarathustra. Koncerty proběhnou ve středu 24. listopadu a ve čtvrtek 25. listopadu, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

FOK v minulé sezóně zahájil novou iniciativu, a sice obohatit repertoár věnovaný Praze o nové skladby současných skladatelů. Tak jsme například v minulé sezóně mohli slyšet Pražské metamorfózy Petra Wajsara.

Nyní FOK oslovil skladatele Ondřeje Brouska, který se na téma Prahy podíval z trochu jiného směru. Jeho skladba Pražská kavárna se zaměřuje na společenský aspekt fenoménu kaváren.

„Když pominu pejorativnost dnes tak hojně užívaného termínu, spatřuji v ,Pražské kavárně´ především kutilský a tvůrčí duch umělecko-společenského života, ke kterému odkazují názvy částí skladby. U kávy a dnes už i u piva se nemusí nutně jen nadávat. To prostředí samo může být múzou, věčně tryskající fontánou nápadů,“ řekl skladatel Ondřej Brousek k premiéře své nové skladby.

O malý kousek do minulosti posune další část programu. Zazní Koncert pro lesní roh a orchestr skladatele Jiřího Pauera, což je zásadní, ale málo prováděná hornová skladba. V koncertu zazáří hornista Radek Baborák.

„Koncert pro lesní roh Jiřího Pauera je velmi efektní skladba a Radek Baborák ji hraje naprosto famózně. Spolupracovat s ním je vždy obrovské potěšení a velká inspirace,“ řekl ke spolupráci s Radkem Baborákem dirigent Tomáš Brauner.

Právě Koncert pro lesní roh a orchestr Jiřího Pauera je součástí nového CD hornových koncertů, které společně s Tomášem Braunerem a Pražskými symfoniky natočil Radek Baborák. Druhý hornový koncert na albu je z pera Reinholda Glièra. Album bude na koncertě slavnostně pokřtěno a bude na místě též k zakoupení.

Celý koncert vyvrcholí světově známým dílem Tak pravil Zarathustra Richarda Strausse. Dílo se dostalo do všeobecného povědomí nejen hudebních, ale také filmových fanoušků díky filmu 2001: Vesmírná odysea.


Autor: red

Shari Lapena: Manželé odvedle

Dnes v 11:51

Nikdy nevíte, co se děje na opačné straně zdi. Vaše sousedka nechce, abyste vzali své šestiměsíční dítě na slavnostní večeři. Nic osobního, ale rušilo by pláčem. Váš manžel prohlásí, že to nevadí. Bydlíme přece hned vedle. Zapneme dětskou chůvičku a každou půl hodinu ho přijdeme...

Výstava připomene desáté výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

Včera v 07:30

V prostorách Galerie 1 ve Štěpánské 47 bude od 2. prosince do 29. ledna zpřístupněna výstava k 10. výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem. Jejími autory jsou Alan Pajer a Tomáš Oliva ze spolku Ars Metropolis. Vernisáž se uskuteční ve středu 1. prosince od...

3KinoFest jako středoevropský Sundance? Proč ne

27. listopadu 2021 v 15:11

Letošní dramaturgie nedávno zakončeného 8. ročníku mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest se povedla. Vítězný film Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńského se právě teď začíná promítat v amerických kinech a v Los Angeles bude představen jako nominant na Oskara. A minimálně dva další...

Z Hrádečku na Hrad a Tváře doby. Výstava k desátému výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

23. listopadu 2021 v 09:14

Na výstavu k desátému výročí poledního rozloučení s Václavem Havlem zve Praha 1 do Gaerie1. Vernisáž se koná ve středu 1. prosince v 18 hodin.

Výstava v Národním památníku na Vítkově připomíná osudy vězňů z koncentračního tábora Flossenbürg

20. listopadu 2021 v 09:24

Národní muzeum otevřelo u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem „Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!“ Československé osudy ve 20. století. Jedná se o putovní panelovou výstavu Památníku koncentračního tábora Flossenbürg,...

Praha 11 zve na výstavu Fragmenty

18. listopadu 2021 v 08:59

Výstavu Fragmenty fotografa Carlose Sardá Vidala najdete až do konce roku v Komunitním centru Matky Terezy.

Tóny nad městy zazní v Praze 5

17. listopadu 2021 v 11:02

Koncert je součástí dvacátého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Tóny nad městy. Mimořádný zážitek slibuje závěrečný koncert festivalu, který ve středu 24. listopadu od 18 hodin v obřadní síni MČ Prahy 5, Stroupežnického 493.

Praha 15 zve na Hostivařský Session

17. listopadu 2021 v 09:40

Hostivařský Session se koná ve čtvrtek 18. listopadu. Vstup zdarma.

Prahu rozpálí temperament španělského flamenka

17. listopadu 2021 v 08:31

Od 24. do 28. listopadu se jako hlavní hvězdy festivalu Den flamenka neboli Día del Flamenco představí špičkový tanečník mladé generace Ivan Vargas, jenž nás se svými muzikanty pozve do rodné Granady, španělská tanečnice Virginia Delgado s premiérou nového programu s názvem Zahrada či vynikající...

FOK představí dětem Beethovena v pořadu Orchestr na dotek

17. listopadu 2021 v 08:26

Symfonický orchestr hl m. Prahy FOK chystá druhý koncert z rodinné řady Orchestr na dotek. Tentokrát se děti hravým způsobem seznámí s Ludwigem van Beethovenem.

Další články
Nahoru