dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražská jezírka jsou často jen o něco větší studánky, ale určitě stojí za to je navštívit
Hlubočepské jezírko v Prokopském údolí je krásné v každou roční dobu. Foto: Chmee2 / Wikimedia Commons

Pražská jezírka jsou často jen o něco větší studánky, ale určitě stojí za to je navštívit

Praha, jako nejhustěji osídlená oblast republiky, nedisponuje vodními útvary, kterými jsou jezera známá z Tater nebo ze Šumavy. Přesto jsou v Praze unikátní lokality, které ekologickou funkci jezer splňují. V pražské aglomeraci se na jejich vzniku vesměs nějakou formou spolupodílel člověk, jeho aktivity a potřeby. Pro Pražský patriot to uvedl místopředseda Českého rybářského svazu-Územního svazu města Prahy Jaroslav Poupě. A o jaká jezírka se jedná?

„Dost často jsou jezírka jen o něco větší studánky. Třeba jezírko, na kterém je lidský podíl asi minimální nebo nulový. Je to lokalita asi 400 metrů pod suchým poldrem v Prokopském údolí. Jezírko vzniklo na pramínku v louce po levé straně silnice vedoucí do Prokopského údolí,“ uvedl Jaroslav Poupě. Registroval tam výskyt čolka obecného a pulce neurčených druhů žab. Ryby tam nežijí, ale jsou tam třeba jepice či v létě komáří larvy.

Podobný charakter podle jeho slov mají i jezírka u Nepomucké nádrže v Butovicích. „Ty vznikly lidskou činností ve vztahu k budování rekreačního zázemí této pražské části. Jsou napájeny podpovrchovou vodou, prosakující z Prokopského potoka. Tyto lokality jsou také bez ryb, nejsou ale v přírodní rovnováze. Ryby, které v dolním jezírku žily ještě v zimě 2013 až 2014, se zadusily,“ řekl. Přes špatnou kvalitu vody se tam nachází podmínky k hnízdění slípky zelenonodé a kachny divoké.

Jezírka ve Stodůleckém parku, Rusalčino jezírko

3-prvni-jezirko-nahled

Jezírka jsou ve Stodůleckém parku

Další jezírka jsou ve Stodůleckém parku pod pramenem Prokopského potoka. „Jde o člověkem vytvořené a průtočné vodní útvary. Horní jezírko je doslova bahňák. Velké stromy a metráky z nich spadaného lupení a větví mění tento ekosystém postupně v bažinu. Přestože tam jsou kachny divoké, je to především komáří líheň, hyzdící tento jinak krásný a unikátní park,“ řekl. Jiné tamní jezírko je na tom podle něj daleko lépe.

Unikátní lokalitou je Hlubočepské jezírko. „Jemu místní obyvatelé říkají Rusalčino. V minulosti tam bylo natočeno několik scén z filmu Rusalka,“ doplnil. Natáčely se zde i jiné filmy, například jedna ze scén komedie Pelíšky.

Hlubočepské jezírko ve filmu Pelíšky:

 

Jezírko je zarybněno. Poupě tam registroval okouna říčního, plotici obecnou, hrouzka obecného, cejna velkého, jelce jesena a bolena dravého. „Kdysi tam někdo přenesl dvě labutě, které jsou fakticky bez křídel. Přesto za nimi v létě přilétají jiné a hnízdí tam.“

Před měsícem tam ale někdo zasáhl do unikátního napájecího a regulačního systému, který zajišťoval stálou hladinu vody v jezírku. „Hladina vody je tam dnes asi metr pod normálním stavem,“ řekl rybář. Veškerá přítoková voda je bezprostředně odváděna do Dalejského potoka, jezírko je vysoušeno.

Šárovo kolo, jezírko v Radotíně

„Za jezírko považuji i Šárovo kolo – vodní útvar na levém břehu Berounky pod Radotínem. Své jméno získal podle povozníka, který v minulosti, kdy v těchto místech byl brod, dokázal utopit nejen žebřiňák, ale i sebe,“ pokračoval Poupě. Žijí tam ryby a za zajímavost se dá podle jeho slov považovat výskyt dvou vodních želv, nutrií a vydry říční.

slepe-rameno-radotin-1_1-nahled

Jezírko v Radotíně

„Další jezírko je také na levém břehu Berounky v Radotíně v oblasti lázní. Je to fakticky poslední zbytek jednoho z ramen Berounky. V minulosti existující delta v důsledku regulace zanikla, ale toto jezírko bylo jako částečně průtočné zachováno a vytvořilo velmi zajímavý ekosystém,“ sdělil Jaroslav Poupě.

Nádržka a Požáry v Řeporyjích

Jezírkem je i nádržka v dolní části Řeporyj, těsně u mostu. „Je to také jednoznačně dílo lidských rukou. Posláním tohoto jezírka je především požární rezerva. Ryby tam ale žijí a co mi říkali místní, chovají tam i velkého sumce. Rybí společenství je fakticky závislé na rybách člověkem vysazených. Lokalita je významná i pro zlepšení stabilizace průtoků v Dalejském potoce,“ řekl.

9-pozary-2-nahled

Požáry v Řeporyjích

Největším unikátem je podle něj lokalita, nacházející se v oblasti Požáry v Řeporyjích. „Jezírko slouží k rozmnožování nejen čolků, ale prý i mloka skvrnitého a více druhů žab, hlavně skokanů. Hladina vody dosti kolísá, ale její kvalita je trvale velmi dobrá. Jen intenzivně prováděná těžba dost ovlivňuje výsledky reprodukce zmíněných druhů. Ryby tam prý nežijí, ale pokud by je někdo vysadil, jistě by nalezly vhodnou niku,“ uzavřel. Čtenářům doporučuje, aby se na jezírka zašli podívat.

Chcete se na serveru Pražský patriot dozvědět něco málo o pražských studánkách? Přečtěte si zde.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru