Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražská integrovaná doprava se zatím nepotýká s problémy kvůli nedostatku řidičů
Ilustrační foto: archiv

Pražská integrovaná doprava se zatím nepotýká s problémy kvůli nedostatku řidičů

Pražská integrovaná doprava (PID), která zahrnuje Prahu a střední Čechy, se zatím nepotýká s většími problémy v souvislosti s nedostatkem řidičů v MHD. Problém je pouze na Kolínsku, kde občas nastanou výpadky spojů. Na dotaz ČTK to dnes sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou veřejnou dopravu. Sdružení dopravních podniků ČR dnes sdělilo, že napříč Českem chybí v městské hromadné dopravě asi 500 řidičů.

„Situace u naprosté většiny dopravců zatím není taková, že by bylo nutné odříkat spoje. Jednou výjimkou je v posledních týdnech dopravce OAD Kolín, kde občas k nějakým personálním výpadkům dochází," uvedl Drápal.

Přestože v PID nemusí být kvůli nedostatku řidičů spoje rušeny, neznamená to, že je stav ideální. „Obecně rozhodně nikde žádný nadstav není, často je nutné sahat do rezerv v podobě brigádníků nebo přesčasů," uvedl Drápal.

Potíže nemá ani největší pražský dopravní podnik (DPP). Podle výroční zprávy za loňský rok měl podnik k 31.prosinci 2021 celkem 2235 řidičů autobusu. Počet chybějících řidičů se podle mluvčí Anety Řehkové pohybuje okolo sedmi procent.

„Byla zahájena letní sezóna, která již tradičně souvisí s přirozenou fluktuací řidičů, ale tyto situace předvídáme a připravujeme průběžně informační dny pro budoucí řidiče autobusu," uvedla. Nejbližší informační den, kdy se zájemci mohou o práci dozvědět podrobnosti, se bude konat příští týden ve středu.

S nedostatkem řidičů se dopravní podniky napříč republikou potýkají dlouhodobě. Jednou z hlavních příčin nedostatku je vysoký průměrný věk řidičů, který se pohybuje mezi 47 a 50 lety.

„Poměrně hodně řidičů nám tedy odchází do starobního důchodu nebo odejdou předčasně z důvodu zdravotní nezpůsobilosti," uvedl předseda Sdružení dopravních podniků ČR Tomáš Pelikán.

Čeští dopravci dlouhodobě upozorňují na nedostatek řidičů. V nákladní i osobní dopravě jich působí kolem 120 000, podle dopravců jich ovšem chybí desetitisíce. Podle loňských statistik sdružení dopravců Česmad Bohemia postrádají kamionoví dopravci kolem 15 000 řidičů, další by byli schopni téměř okamžitě zaměstnat i autobusoví přepravci.


Autor: ČTK

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru