dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Pražská Hanoj asi ukrývá hledané bossy
Tržnice SAPA v Libuši je přezdívaná i jako Malá Hanoj. Foto: archív autora

Pražská Hanoj asi ukrývá hledané bossy

Tajné služby mají nové indicie. Největší pražská tržnice Sapa v Libuši prý znovu slouží jako dočasné útočiště policejně hledaných osob. Informované zdroje uvádějí, že v tržnici se zřejmě ukrývají osoby uniklé ze sítě nedávných policejních zátahů na pěstitele konopí z různých koutů republiky. Hovoří se o obnoveném pohybu a praní špinavých peněz v tamní vietnamské komunitě.

Na toto nebezpečí již svého času upozorňovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Agenti zaznamenali podezřelé finanční operace zejména u dovozu zboží z Asie. BIS uvedla, že například několik rodinných firem v tržnici Sapa nabízelo propracovaný systém služeb při dovozu podhodnoceného zboží z Asie a v přesunu peněz z Česka do Vietnamu a Číny.

„Víc konkrétní z pochopitelných důvodů nebudeme ani letos. Lze pouze znovu potvrdit, že i přes zjištěné nelegální aktivity tržnice SAPA nepředstavuje zásadní riziko pro bezpečnost státu. Dění v tržnici má v otázce zákonnosti spíše kriminální úroveň,“ sdělil pro server Pražský patriot Jan Šubert, mluvčí BIS.

Společnost Saparia, která areál vlastní a prostory v ní pronajímá, tvrdí, že podnikatelské vztahy jsou v souladu s českými právními předpisy. V areálu se podle společnosti v poslední době nestal žádný vážnější trestný čin.

Osmička na espézetce jen pro šéfy

Podle tajných služeb obraz nynějšího poklidu je ale údajný klam – hlavní dění se prý nyní odehrává právě pod jeho povrchem. Otěže nezákonných obchodů tak údajně tvrdě převzali do rukou sami nejvyšší bossové.

„.Existuje tu dokonce hierarchie registračních značek. Čím více osmiček, tím výše postavený člověk v autě jezdí,“ vysvětluje náměstek pražského policejního ředitele Ivan Smékal s tím, že pro Asijce je osmička šťastné číslo. Zřejmě ne pro všechny.

V roce 2008 se zde staly hned dvě vraždy krátce po sobě. Jeden z Vietnamců zavraždil svého šéfa kvůli 45 tisíci korunám, které mu boss nechtěl vyplatit. Druhou ubodanou oběť našli kriminalisté v kontejneru a vraha v září následujícího roku dopadli.

Vietnamci dávají o sobě v metropoli čím dál víc vědět. Byly již odhaleny desítky případů pěstíren marihuany. Obchod s drogami podle policie proto není zvláštností ani ve zmíněné tržnici. Jak se obchod rozrůstá, tamní hierarchie plodí další nové bossy.

V bytě bydlí i padesát lidí

„Je pochopitelné, že v rámci své specializace – a ta se týká i cizojazyčných zločineckých struktur, kde v rámci asijských kriminálních skupin zastává vietnamský organizovaný zločin jedno z předních míst – věnujeme této problematice dlouhodobě pozornost. Ta se týká i vietnamských tržnic, kde se soustřeďují mocenská centra vietnamských kriminálních struktur,“ uvedl Pavel Hanták, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Ne vždy má komunita rozruch v metropoli přímo na svědomí. Obrovský požár v roce 2008, který po čtyřiadvacet hodin zaměstnával armády hasičů, způsobil stomilionovou škodu. Za jeho vznik tehdy mohla vadná elektroinstalace ve skladu nábytku.

Oficiální statistiky městské části Libuš uvádějí zhruba čtyři tisíce cizojazyčných obyvatel. Ve skutečnosti však údajně dosahuje hranici devíti tisíc. V jednom bytě podle úředníků městské části prý bydlí i padesát lidí.

Příčiny jsou ve ztrátě práce a také v dluzích, které Vietnamci mají ve své domovině. To vše podle libušské radnice vytváří podhoubí pro kriminalitu. Nehledě na otázku odlišnosti životního stylu, která nebude k úplné spokojenosti starousedlíků i cizinců asi nikdy vyřešena.


Autor: Petr Štrompf

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru