dnes
Sobota - zatazeno
30°C
zítra
Neděle - zatazeno
30°C
pozítří
Pondělí - polojasno
29°C
Pražská gorilí rodina: Bikira dostala k dvacetinám dort, Richard a Shinda si urvali své
Oslava dvacátých narozenin gorily Bikiry. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Pražská gorilí rodina: Bikira dostala k dvacetinám dort, Richard a Shinda si urvali své

V africkém duchu, za doprovodu bubeníků, proběhla dnes oslava dvacátých narozenin samice gorily nížinné Bikiry. Kurátor Vít Lukáš návštěvníkům nejprve představil oslavenkyni a po té celou gorilí rodinu. Gratulanti se také dozvěděli o projektech Zoo Praha na záchranu goril v Africe, s tím jak mohou i oni přispět k záchraně těchto oblíbených lidoopů.

Někteří návštěvníci přinesli do zoo své staré mobily, za které společnost Rema dává 10 korun na sbírkové konto Pomáháme jim přežít. Ti, kteří mobily přinesli dnes, byli uvedeni i na přání pro Bikiru. Na jedlý papír přepsali ošetřovatelé jejich jména a celé přání nalepili na sklo expozice.

Potom do expozice umístili narozeninový dort, který se skládal zejména z větví jívy, čínského zelí, paprik a grepů, a vlastní oslava mohla začít. Vzhledem k povaze samce Richarda, který musí být u každého jídla první, dostala tentokrát Bikira při vstupu několik vteřin náskok.

Využila ho k rychlému otrhání několika dobrot z dortu a rychle se s  nimi běžela schovat před přibíhajícím Richardem. Ten na dortu hodoval do doby, než ho odlákalo dění v expozici. Jeho chvilkové nepozornosti využila Shinda, která horní polovinu dortu utrhla a také s ní utekla.

V druhé části oslavy dostaly gorily do výběhu zmrzlinové koule z rozmixovaného ovoce. Těch si užili v teplém počasí všichni. Shinda ještě závěrem oslavy k velké radosti dětí, ojídala papírové přání ze skla expozice.

Oslava narozenin Bikiry připomněla návštěvníkům zoo jejich ohrožení v přírodě, seznámila je s možností, jak jim pomoci, a zároveň udělala radost gorilám i lidem.


Připomínky k Metropolitnímu plánu mohou lidé zasílat už jen týden

19. července 2018 v 17:19

Čas pro zasílání připomínek k Metropolitnímu plánu se krátí. Obyvatelé České republiky a městské části Prahy mají na jejich odeslání už jen sedm pracovních dní. Právě v posledním týdnu ale obvykle dochází k největšímu nárůstu doručovaných připomínek. Za první tři týdny se jich na pražském...

Zvýšení průtočnosti v úseku Vltavy na Maninách

18. července 2018 v 09:55

Rada Prahy včera vybrala nejvhodnějšího uchazeče o zakázku na zvýšení průtočnosti Vltavy na Maninách v rámci protipovodňových opatření na ochranu hl. m. Prahy. Stala se jím společnost Aquatest, a. s. s nabídkovou cenou 7 870 048,06 korun bez DPH.

Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce Prahy

18. července 2018 v 09:37

Hlavní město má od včerejška Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce hl. m. Prahy na období 2018–2022. Jde o dokument, který pro uvedené období definuje priority, opatření a projekty, které povedou k zajištění hospodárného nakládání s energií v souladu s udržitelným...

Nadační fond Kapka naděje dostane dotaci

18. července 2018 v 09:10

V rámci akce „Koně pomáhají 2018“ hlavní město Praha poskytne jednorázovou investiční dotaci ve výši 100 tisíc korun Nadačnímu fondu Kapka naděje. 

Další články
Nahoru