dnes
Sobota - polojasno
25°C
zítra
Neděle - polojasno
23°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
22°C
Pražská gorilí rodina: Bikira dostala k dvacetinám dort, Richard a Shinda si urvali své
Oslava dvacátých narozenin gorily Bikiry. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Pražská gorilí rodina: Bikira dostala k dvacetinám dort, Richard a Shinda si urvali své

V africkém duchu, za doprovodu bubeníků, proběhla dnes oslava dvacátých narozenin samice gorily nížinné Bikiry. Kurátor Vít Lukáš návštěvníkům nejprve představil oslavenkyni a po té celou gorilí rodinu. Gratulanti se také dozvěděli o projektech Zoo Praha na záchranu goril v Africe, s tím jak mohou i oni přispět k záchraně těchto oblíbených lidoopů.

Někteří návštěvníci přinesli do zoo své staré mobily, za které společnost Rema dává 10 korun na sbírkové konto Pomáháme jim přežít. Ti, kteří mobily přinesli dnes, byli uvedeni i na přání pro Bikiru. Na jedlý papír přepsali ošetřovatelé jejich jména a celé přání nalepili na sklo expozice.

Potom do expozice umístili narozeninový dort, který se skládal zejména z větví jívy, čínského zelí, paprik a grepů, a vlastní oslava mohla začít. Vzhledem k povaze samce Richarda, který musí být u každého jídla první, dostala tentokrát Bikira při vstupu několik vteřin náskok.

Využila ho k rychlému otrhání několika dobrot z dortu a rychle se s  nimi běžela schovat před přibíhajícím Richardem. Ten na dortu hodoval do doby, než ho odlákalo dění v expozici. Jeho chvilkové nepozornosti využila Shinda, která horní polovinu dortu utrhla a také s ní utekla.

V druhé části oslavy dostaly gorily do výběhu zmrzlinové koule z rozmixovaného ovoce. Těch si užili v teplém počasí všichni. Shinda ještě závěrem oslavy k velké radosti dětí, ojídala papírové přání ze skla expozice.

Oslava narozenin Bikiry připomněla návštěvníkům zoo jejich ohrožení v přírodě, seznámila je s možností, jak jim pomoci, a zároveň udělala radost gorilám i lidem.


Návrh Metropolitního plánu je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

19. dubna 2018 ve 14:12

Od pondělí se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od...

Hlavní město přispěje k lepšímu vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

19. dubna 2018 v 08:49

Městská rada na úterním jednání souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 4 920 tis. korun pražské Thomayerově nemocnici, která finanční prostředky použije na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku. Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

18. dubna 2018 v 09:21

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí...

Praha bude modernizovat městský rádiový systém. Zlepší se pokrytí i jeho bezpečnost

18. dubna 2018 v 08:16

Rada hlavního města Prahy včera souhlasila s rozvojem městského rádiového systému. Záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem „Zvýšení spolehlivosti a zabezpečení Městského rádiového systému TETRA hl. m. Prahy – 2. etapa“ předloží primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová ke schválení...

V ulicích Prahy 6 budou informační stánky k Metropolitnímu plánu

18. dubna 2018 v 08:00

Chcete vědět více o Metropolitním plánu? Pak se neváhejte zastavit u informačních stánků Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), které budou od začátku května až do konce června rozmístěny po městě.

Praha se opět zapojí do projektu bezplatných obědů

18. dubna 2018 v 07:27

Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na dnešním jednání odsouhlasila Rada hlavního...

Další články
Nahoru