Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská developerská společnost připravuje projekty se zhruba 1400 byty
Lokalita Nové Dvory patří k největším územím v majetku hlavního města. Poblíž budoucí stanice metra D vyrostou dva objekty se zhruba 40 byty. Vizualizace: IPR Praha

Pražská developerská společnost připravuje projekty se zhruba 1400 byty

Příspěvková organizace hlavního města Pražská developerská společnost (PDS) v současnosti pracuje na přípravě deseti projektů se zhruba 1400 nájemními byty, které by se mohly začít stavět zhruba za dva až tři roky. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou novinářům představili zástupci organizace a pražského magistrátu. Celkem má organizace od hlavního města svěřeno asi 70 hektarů pozemků, na kterých by mohlo v budoucnu vzniknout asi 8000 bytů.

Největším záměrem, u kterého již přípravu projektové dokumentace schválila rada hlavního města, je nová čtvrť na magistrátních pozemcích v Dolních Počernicích. Ta je rozdělena na dva projekty, ve kterých by mělo celkem vzniknout 845 bytů. U první části s asi 245 byty již PDS připravuje projekt a začít stavět by se mohlo v roce 2025. Na pozemcích na Černém Mostě by pak měl vyrůst projekt se 150 byty s možností budoucí výstavby dalších 300.

Další připravované záměry již jsou menší, například v domě ve Vršovicích má vzniknout 139 bytů a tři domy v Praze 5 mají nabídnout 60, 50 a 30 bytů. Poblíž budoucí stanice metra D Nové Dvory vyrostou dva objekty se zhruba 40 byty a na Palmovce objekt s 24 jednotkami.

U zmíněných projektů PDS podle ředitele Petra Urbánka počítá se získáním stavebního povolení v období mezi koncem roku 2024 a rokem 2026. Dodal, že v současných cenách je odhad celkových nákladů na výstavbu mezi šesti až osmi miliardami korun, což bude znamenat diskusi s vedením města o možnostech financování.

Náměstek primátora Petr Hlaváček (za STAN) k tomu řekl, že vedení města ve spolupráci s PDS připravuje návrh modelu, který by kromě výstavby řešil i budoucí správu bytového fondu tak, aby byl dlouhodobě udržitelný.

„Nájemní městské bydlení nemusí generovat zisk, ale nemůže generovat ztrátu a mělo by generovat prostředky na obnovu bytového fondu, který poroste," řekl. Návrh podle něj plánuje vedení města představit v horizontu měsíce.

PDS má na starosti také přípravu dalších velkých projektů, které město plánuje. Jedná se o výstavbu nových čtvrtí na Palmovce, na Nových Dvorech u stanice metra D a v lokalitě Na Hutích v Praze 14.

Na Palmovce zároveň koordinuje i přeměnu nedostavěného centra Nová Palmovka na nové sídlo Agentury EU pro kosmický program (EUSPA). Organizace od letošního roku zajišťuje také přípravu budovy filharmonie, která má podle představ města v budoucnu vyrůst na Vltavské.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou vysokými cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu včetně těch ve správě městských částí je dohromady asi 30 000 z původního počtu 194 000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o více než 80 procent. Vedení města chce počet městských bytů opět navyšovat a zajistit tím dostupné bydlení například pro zástupce pro chod města zásadních profesí.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

20. září 2023 v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru