dnes
Neděle - prehanky-dest
19°C
zítra
Pondělí - skorojasno
24°C
pozítří
Úterý - polojasno
25°C
Pražská politikaVolby 2017

Pražská ČSSD odstartovala kampaň. Metropole nesmí být jen pro bohaté, burcuje

Symbolickým happeningem v místech, kde stále chybí část vnějšího obchvatu Prahy, zahájila kampaň před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pražská sociální demokracie. Podle lídra kandidátky, kterým je náměstek pražské primátorky a místopředseda ČSSD Petr Dolínek, jde o symbol změny přístupu chování státu k Praze a Pražanům.

„Často mám pocit, že si někteří lidé myslí, že v Praze je všem blaze a že Pražáci vydrží všechno. To je ale velká mýlka. V Praze nežijí jen nadprůměrně vydělávající lidé. V hlavním městě jsou tisíce zaměstnanců, kteří pobírají takzvané tabulkové platy. A ty jsou totožné v celé republice, zatímco v Praze jsou mnohem vyšší životní náklady. Platí to zejména o cenách bydlení. Není možné, aby učitelé, hasiči, policisté, zdravotní sestry, pracovníci v sociálních službách či úředníci, které všichni potřebujeme, trpěli tím, že svou práci vykonávají právě v metropoli,“ řekl při zahájení kampaně Dolínek.

Podle něj bude ČSSD trvat na zvyšování platů a zároveň prosazovat regulaci v oblastech, kde lidem rostou životní náklady. „Příjmy a výdaje jsou spojité nádoby, a obzvlášť to pociťují senioři a rodiny s dětmi. Jsme přesvědčeni, že těmto skupinám lidí má pomáhat stát. Platy i důchody musejí jít nahoru, zároveň je nutné zkrotit ceny bydlení v Praze vč. poplatků za energie. Jednoznačně také odmítáme snahy o návrat poplatků ve zdravotnictví,“ zdůraznil Dolínek, podle nějž se Praha nesmí stát městem pouze pro bohaté.

Vedle růstu mezd a důchodů je velkým pražským tématem cena bydlení. ČSSD navrhuje hned několik nástrojů, jak znovu zpřístupnit bydlení i lidem s nižšími příjmy. „V první řadě je nutné podporovat výstavbu. V Praze je málo bytů, nové se prakticky nestaví. Ale existují i další možnosti. Navrhujeme, a chceme prosadit, aby se výše nájemného v městských bytech odvíjela od výše příjmů nájemníků. To je běžná praxe v Berlíně. V majetku města nebo státu jsou také desítky prázdných domů, a ty je možné okamžitě využít a upravit pro potřeby sociálního bydlení. Těm obyvatelům, kteří bydlí ve služebních bytech, bychom chtěli umožnit, aby v nich mohli žít i potom, co odejdou do důchodu,“ řekl Dolínek.

Sociální demokraté chystají rovněž regulaci krátkodobých pronájmů. Ty přinášejí zisky relativně úzké skupině vlastníků, ale zdražují bydlení všem ostatním. Poskytování služby typu Airbnb chce ČSSD upravit zákonem.

Dál nic? Konec přešlapování

Velkým tématem pro ČSSD je i dostavba Pražského okruhu. Na startu kampaně proto nechyběla hesla parafrázující billboardy hnutí ANO, které slibovalo dálnice, dálnice, dálnice. Propojka dálnic D1 a D11, tedy stavba č. 511 však byla vyřazena z prioritních staveb. „Praha trpí obrovskou zátěží tranzitní dopravy. Nutně potřebujeme dostavět chybějící části Pražského okruhu, kde ministr dopravy Dan Ťok bohužel zoufale selhal. A když chce Praha ulevit svým občanům zatím alespoň zákazem vjezdu kamionů, tak se místo podané pomocné ruky dočkáme z Ministerstva dopravy jen výhrůžek, že Praze zarazí dotace. Takový přístup je macešský a musí se změnit,“ uzavřel Dolínek a připomněl, že vedle Pražského okruhu čeká Praha také na železniční spojení na Letiště Václava Havla, která má rovněž vybudovat stát.

ČSSD bude v kampani sázet na kontakt s voliči, kteří již během srpna mohli na různých místech potkat vozítko tuk tuk, u kterého kandidáti a členové strany nabízeli čerstvě vymačkaný pomerančový džus. Sociální demokraté budou v komunikaci s voliči velmi konkrétní. V příštích týdnech představí několik legislativních návrhů, které v budoucnu pomůžou nejen Pražanům. „Zaměříme se například na nápravu nespravedlivého stavu, kdy Pražané musejí se stejnou mzdou platit za bydlení mnohem více než lidé v jiných částech republiky. Chci ale také pomoci všem samosprávám, proto připravuji návrh zákona, díky kterému by obce a kraje nemusely při veřejných investicích odvádět státu DPH. Pokud obec třeba staví novou školu, tak musí pětinu ceny odvést státu. Místo toho by školu mohla vybavit,“ uzavřel Dolínek.


Zastupitelé Prahy 4 zvolili předsedy a členy výborů

3. června 2019 v 17:54

Když bylo na konci dubna zvoleno nové vedení Prahy 4, volba předsedů a členů zastupitelských výborů byla odložena na další jednání. K tomu došlo dnes.

Místostarosta Prahy 5 Karel Bauer rezignoval, ve funkci ho nahradí Petr Bervid

29. května 2019 ve 20:33

Místostarosta Prahy 5 pro finance Karel Bauer (bezp. za Piráty a SNOP 5) rezignoval ke konci května na svou funkci.

Další články
Nahoru