Dnes Neděle - skorojasno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 11°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská část Noci literatury se bude konat v oblasti Vinohrad
Na Noci literatury bude letos mimo jiné číst také herečka Jana Stryková. Foto: Kateřina Fialová

Pražská část Noci literatury se bude konat v oblasti Vinohrad

Ve středu 20. září se v Praze a osmdesáti městech po celém Česku uskuteční již 17. ročník literárního festivalu Noc literatury. Série veřejných čtení současné zahraniční literatury v prvních českých překladech se tak svým rozsahem opět stane největší literární událostí v zemi. V Praze se bude Noc literatury konat v oblasti Vinohrad a návštěvníci se mohou těšit na čtení na téměř dvou desítkách míst. Vstup na všechna čtení je zdarma.

Noc literatury organizují Česká centra a EUNIC (Sdružení evropských národních kulturních institutů) od roku 2006. Záměrem akce je zvýšit zájem veřejnosti o evropskou literaturu. Tradiční součástí je četba romské a ukrajinské literatury, letos je do programu zařazena nezávislá běloruská literatura i literatura česká.

Do pražské části Noci literatury se zapojily všechny tři městské části, do kterých oblast Vinohrad spadá – Praha 2, 3 a 10. Od 18 do 23 hodin si budou návštěvníci Noci literatury moci poslechnout čtení na devatenácti zajímavých a často veřejně nedostupných místech Vinohrad.

V tomto roce festival pozve do vinohradských paláců Maceška, Orbis a Flora, Laichterova domu či kostela Nejsvětějšího Srdce Páně a Ateliérů a dílen Národního divadla.
Číst budou herečky a herci, například Taťjana Medvecká, Ivan Lupták, Filip Kaňkovský, Daniela Kolářová či Simona Babčáková, kte ří na Noci literatury vystupují opakovaně.

Mezi nové tvá ře na festivalu patří i řada mladých herců jako jsou Denis Šafařík, Beata Kaňoková, Radúz Mácha či Kryštof Bartoš.

Stejně jako v minulém roce budou na několika místech čtení tlumočena do českého znakového jazyka a slyšícím návštěvníkům budou nabídnuty minikurzy základů českého znakového jazyka. Záštitu projektu udělily městské části Praha 2, 3 a 10, stejně jako pražský magistrát.


Autor: puc

Victoria Hanna a Omri Mor oživí dávné hebrejské písně

Dnes ve 12:54

Výrazné osobnosti jeruzalémské scény, zpěvačka Victoria Hanna a klavírní virtuóz Omri Mor, se ponoří k pramenům levantské hudby. 

Dudes & Barbies gallery hostí Andyho Franka

Dnes v 08:00

Výstava Andyho Franka se bude konat v prostorách Vnitroblocku od 24. května do 26 června. Již druhá autorova výstava v Praze bude největší v jeho dosavadní kariéře.

Praha 13: Výstava osmého ročníku Czech Nature Photo

Včera v 15:14

Přijďte se podívat na výstavu osmého ročníku Czech Nature Photo, která představuje nejlepší snímky přírody celého světa pořízené fotografy z České republiky a Slovenska. Fotografie ukazují unikátní krásu zvířat, rostlin a krajiny. Hlavním cílem soutěže je vzdělávat veřejnost a motivovat ji...

Výstava: Žijeme lidsky? Svaz československého díla 1914–1948, hnutí za reformu bydlení

Včera v 10:07

Název výstavy cituje dlouholetého předsedu Svazu architekta Pavla Janáka a vyjadřuje třicetileté úsilí o reformu bydlení. Proti měšťanským pseudohistorickým interiérům, jejichž produkce přetrvávala dlouho do třicátých let 20. století, Svaz usiloval o funkční, jednodušší, zdravější, levnější...

Galerie Na Věky: Bližní

Včera v 07:22

Nová výstava s názvem Bližní v Galerii Na Věky představí tvorbu současných mladých autorek, které reagují na téma mezilidských vztahů a pečování o ně. Naše rodina, přátelé a osoby nám blízké tvoří neodlučitelnou součást našeho života. Věnujeme však dostatek pozornosti a péče těm osobám, které nám...

Na vysočanské radnici uslyšíte Barokní perly

16. května 2024 v 10:26

Cyklus komorních koncertů na vysočanské radnici v Praze 9 pokračuje 23. května od 19 hodin. Kvarteto Musica Affecta představí Barokní perly.

Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open

15. května 2024 v 08:44

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechťujeme uměním nabídne od 23. května do 9. června 600 akcí. ZUŠ Open je v počtu účinkujících i rozsahem programu bezesporu největší kulturní událostí v České republice. ZUŠky vedle...

Královny, šlechtičny, měšťanky: kulturní aktivity žen ve středověku

15. května 2024 v 08:40

Od 17. května bude k vidění výstava Královny, šlechtičny, měšťanky: kulturní aktivity žen ve středověku.

Berlín - hlavní město vědkyň

14. května 2024 v 10:23

V prostorách rektorátu Univerzity Karlovy byla včera zahájena výstava Berlín – hlavní město vědkyň. Smyslem výstavního projektuje představit příběhy žen, které se navzdory překážkám staly úspěšnými vědkyněmi.

Výstava: Nové realismy

12. května 2024 v 17:41

Scény z kaváren, zachycení radosti, ale i odvrácené strany života ve městě i na venkově. Ženská emancipace, národnostní menšiny, móda a technologie. To vše ukazuje skrze malbu, sochu, fotografii, film i reklamu výstava Nové realismy v Galerii hl. m. Prahy.

Kreativní dílna v Galerii 9

12. května 2024 v 16:44

Dílna je určena pro všechny, tvoří se zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění. Za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné, na chvilku se odreagovat od denního shonu, a ještě si odnést vlastní umělecké dílo.

Brucknerova Třetí symfonie živě z Berlínské filharmonie

12. května 2024 v 07:55

Pražský Goethe-Institut poprvé nabídne živý přenos z Berlínské filharmonie: 18. května od 19 hodin si v sále institutu bude možné poslechnout Brucknerovu Třetí symfonii, a to v její původní podobě z roku 1873. Za pultem Berlínských filharmoniků bude stát François-Xavier Roth....

Další články
Nahoru