dnes
Středa - oblacno
1°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - oblacno
2°C
Komentáře

Pražská bytová krize: Novinka, nebo dědictví minulosti?

Za posledních sto let se počet obyvatel v Praze zdvojnásobil. Jak se hlavnímu městu dařilo se vyrovnat s rychle rostoucí poptávkou po bydlení ve století plném společensko-politických zvratů? Kdy promarnilo příležitost si udržet silnou pozici na poli bytové politiky a kde leží příčiny současné bytové krize?

Úspěšný start mladého hlavního města
Třebaže jeho základy byly položeny už v raném středověku, dějiny hlavního města Prahy jako administrativního celku se datují až od roku 1922, kdy sloučením 38 samostatných obcí vznikla takzvaná Velká Praha. Nový městský útvar se rozkládal na 172 kilometrech čtverečních a obývalo jej 676 657 osob žijících v 19 000 domech. Rozvoj metropole, kterou do té doby tvořily převážně usedlosti a vesnice s nedostačující infrastrukturou, centrálně řídila Státní regulační komise pro hlavní město Prahu a okolí.  

V tomto období se Praha jakožto hlavní město nově vzniklého státu stala také sídlem mnoha státních institucí, zastupitelských úřadů či ředitelství velkých soukromých společností a s přílivem obyvatel, který centralizaci provázel, vyvstala také bytová otázka. Palčivého problému se městská správa zhostila se ctí.

Do roku 1938 se celkový počet bytových domů v metropoli zvýšil o 23 000, přičemž 323 činžovních domů s 5 320 převážně nízkometrážními byty vystavělo samo město. Tento rozmach přerušila okupace a stagnace výstavby během válečných let se stala příčinou hluboké bytové krize, z níž se Praze vlastně doposud nepodařilo vymanit.

Lesk a bída socialistického stavebnictví
V prvních poválečných letech výstavbu nových bytů brzdila změna mocenských struktur, nepružnost centralizovaného řízení i krize ve výrobě stavebnin. Významné zrychlení stavby přišlo až s decentralizací stavebních procesů na konci padesátých let, kdy začala vznikat také první stavební družstva. Do tohoto období spadá zahájení výstavby Petřin, Jarova, Hloubětína nebo Zahradního Města. Dostačující tempo výstavby se však dařilo udržet jen několik málo let.

Šedesátá léta se nesla ve znamení stále hlubší bytové krize. Zatímco počet žadatelů o byt se neustále zvyšoval, novou výstavbou se dařilo pouze vyrovnávat přirozený úbytek bytového fondu. Neutěšenou situaci nejlépe ilustruje čekací doba na přidělení nového bytu: ta se nezřídka protáhla až na dvacet let. Řešením měla být výstavba rozlehlých sídlištních komplexů – Severního a Jižního Města, které měly pojmout až 160 000 obyvatel. Bytový deficit však i přes toto úsilí přetrval.

Výstavbu se podařilo znovu významněji nastartovat až v roce 1974 a hned následujícího roku se podařilo dokončit stavbu rekordních 12 512 bytových jednotek. V osmdesátých letech se rozvoj soustředil na jihozápad města (sídliště Nové Butovice, Horka či Lužiny), zahájena byla také výstavba v severních částech Prahy. Několik let před revolucí pak výstavba navzdory velkolepým plánům utichla.

S významnými společenskými změnami, které přinesl pád komunistického režimu, otázka bytové výstavby ustoupila na celé desetiletí do pozadí. Důležitý moment nicméně znamenalo převedení stávajícího bytového fondu na pražskou obec. Potenciál, který tím město získalo, si však jeho vedení začalo uvědomovat až poté, co jej téměř zcela promrhalo.

Nerozvážnost porevolučních let
Je zcela pochopitelné, že po čtyřiceti letech éry, která se osobní vlastnictví snažila minimalizovat, propadla společnost v euforii trendu zcela opačnému, aniž by se zamýšlela nad možnými negativními důsledky. A tak zatímco západní metropole budovaly fond městských nájemních bytů, přistoupila Praha k jeho bezhlavému odprodeji. Zatímco ještě v roce 2001 tvořily obecní nájemní byty přibližně dvě třetiny z celkového množství pražských bytů, v roce 2012 se na něm podílely už pouze z jedné třetiny.

Proces privatizace ovlivnila nejen touha po vlastní nemovitosti, ale také nepromyšlenost privatizačních modelů a nezkušenost na straně prodávajícího i kupujících. Pro převod bytů do soukromého vlastnictví neexistovala jednotná pravidla. Nejčastější privatizační strategií se stal odprodej stávajícím nájemníkům za částku, která mnohdy ani zdaleka nedosahovala tržní ceny.

Teprve postupem času si město začalo uvědomovat, že se zmenšováním jeho bytového fondu klesá také jeho schopnost účinně se zapojovat do bytové politiky a disponovat dostatečným počtem bytů pro zaměstnance v podporovaných profesích, jako jsou zdravotníci, hasiči nebo učitelé. Chybí také bydlení pro ty, jejichž řádné příjmy nedostačují k pořízení vlastního bytu či bydlení v komerčním nájmu, například pro seniory nebo samoživitelky.

A jaká je situace dnes? Privatizaci bytů, které spravuje přímo magistrát, se již podařilo zastavit. Dnes už dobíhá pouze několik dříve spuštěných projektů, které by nebylo férové zastavit. Kupující již mají například založená družstva, přípravné výbory, nebo dokonce složili jistiny na odkup.

Byty pod správou některých městských částí se však prodávají nadále, často takzvaně za hubičku. Potěšující nicméně je, že téma obnovy obecního bytového fondu, ze kterého zbývá pouhých pět procent, zaznívá ve veřejném prostoru stále častěji. Některé městské části již navíc podnikají kroky k jeho rozšiřování, a to rekonstrukcí starých objektů nebo novou výstavbou.

prokop-ondrej-praha-11 Příkladem je Praha 11, kde v minulých letech vznikl zcela nový bytový komplex Zahrady Opatov se 196 byty.

Aktuálně zde také prochází rekonstrukcí bývalá ubytovna Sandra.

Zhruba 300 neútulných ubytovacích jednotek se promění v moderní bydlení pro 194 rodin.

Autorem komentáře je místostarosta Prahy 11 pro majetek, investice a podporu podnikání a pražský zastupitel Ondřej Prokop


Ministra prý příště napadne, aby se mohli lidi nerespektující zákaz vycházení mlátit holemi

Včera v 09:16

Návrh, aby hygienici mohli lézt lidem do mobilů, je úplně skvělý. Ještě lepší by teda bylo, aby mohli mlátit lidi nerespektující zákaz vycházení holemi jako v Indii. Ale to pana ministra Blatného napadne až příště.

Tyto nápady jsou podle něj tak šílené, že jde buď o nejapný žert, nebo o přípravu na další výměnu ministra

30. listopadu 2020 ve 23:49

„Centrální úřad Státní hygienické služby má mít podle nového návrhu možnost rozhodovat o zavádění opatření či trasování mobilních telefonů. Tyto nápady jsou tak šílené, že jde buď o nejapný žert, nebo o přípravu na další výměnu ministra zdravotnictví. Již při prvních pokusech Ministerstva...

Komentář: Argumentace ke změně datumu rozvolnění je nesrozumitelná

30. listopadu 2020 v 11:43

Stejně jako většina provozovatelů služeb jsme i my na základě metodiky PES spoléhali na otevření ještě v listopadu, tedy dnes. Připravili jsme naše provozovny Saunia na otevření v rámci dodržení nařízených opatření, zavedli online rezervační systém a spustili marketingové kampaně s týdenním...

Podle Kalouska jsme padlý stát a naše cesta zpět bude dlouhá

30. listopadu 2020 v 08:50

Prezident České republiky bojuje proti zpravodajské službě svého státu v zájmu cizí velmoci. Nic víc, nic méně. Přesto se ve sněmovně najde výrazná většina, u které mu to projde. Jsme padlý stát a cesta zpět mezi civilizované země bude těžká a dlouhá.

Šafr: Za tohle to Babiš celé ještě schytá

29. listopadu 2020 v 09:07

Na Babišův útok na novináře z Deníku Referendum reaguje řada evropských organizací a obrací se na Jourovou. Jsem rád, že naše výzva nezapadla. Babiš se neobtěžoval ani odpovědět, ale on to celé ještě schytá. Nenecháme si jeho chování líbit.

Jana Černochová: Ruské a čínské firmy by měly být v zakázce „Dukovany“ mimo hru

26. listopadu 2020 v 09:22

Občanští demokraté považují jadernou energii za důležitou součást energetického mixu ČR. Ruské a čínské firmy by ale podle nich měly být vyřazeny z účasti v tendru o dostavbu Dukovan. První místopředsedkyně poslaneckého klubu Jana Černochová argumentuje především bezpečnostními...

Starostka Zajíčková: Otevření kostela Krista Spasitele je pro Prahu 5 historickou událostí

25. listopadu 2020 v 18:40

V Grussově ulici na pražském Barrandově byl v neděli 22. listopadu kardinálem Dominikem Dukou slavnostně zasvěcen nově vystavěný kostel Krista Spasitele.

Pehe doporučuje dětem emigraci, utahuje si z ODS a připomíná její rok staré kázání

20. listopadu 2020 v 06:20

„Téměř přesně před rokem pořádala ODS tiskovou konferenci, jejímž cílem bylo ukázat vládě, jak ,vyrovnaně´ hospodařit. Teď pomohla schválit vládnímu ANO stomiliardovou sekeru v rozpočtu. Bravo!“

Pospíšil se čílí kvůli Vojtěchovi a přichází s novým výrazem: Tomu už se ani neříká chucpe, to je ANOcpe!

20. listopadu 2020 v 05:26

„Protikorupční hnutí ANO bojující proti trafikám pro politiky nominovalo do čela firmy Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji spravuje pět největších nemocnic, věrného exministra Adama Vojtěcha. Tomu už se ani neříká chucpe, to je ANOcpe!!!“  

Podle komunistky Markové je terčem posměchu či šikany a dostane se do začarovaného kruhu

19. listopadu 2020 v 10:00

Čtrnáctého listopadu jsme si připomněli Světový den diabetu. Cukrovka bohužel postihuje stále mladší generace a tím se stává velmi nebezpečnou civilizační chorobou. V současnosti jí u nás trpí dokonce každý desátý člověk. Zatímco u diabetu 1. typu jde většinou o dědičné onemocnění, diabetes...

Topolánek prý vypadl z učení klausismu a nechápe rozdíl mezi rouškismem a homosexualismem

18. listopadu 2020 v 10:14

„Trochu už jsem vypadl z učení klausismu. Prosím vás, ten rouškismus je stejně nebezpečný jako homosexualismus? (Hele, taky mě se*e jakákoli řízená stádnost. Je nebezpečná, ale tady je pro mne zdraví těch druhých přirozenou prioritou, ke které se zavazuji jen sám...

Honzejk: Sundá na profilovce Babišovi z hlavy červenou trumpovskou čepici

6. listopadu 2020 ve 14:02

„Jsem fakt zvědavej, kdy Mára Prchal sundá na profilovce panu Babišovi z hlavy tu červenou trumpovskou čepici.“

Další články
Nahoru