dnes
Úterý - skorojasno
25°C
zítra
Středa - obcasny-dest
23°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
22°C
Komentáře

Pražská bytová krize: Novinka, nebo dědictví minulosti?

Za posledních sto let se počet obyvatel v Praze zdvojnásobil. Jak se hlavnímu městu dařilo se vyrovnat s rychle rostoucí poptávkou po bydlení ve století plném společensko-politických zvratů? Kdy promarnilo příležitost si udržet silnou pozici na poli bytové politiky a kde leží příčiny současné bytové krize?

Úspěšný start mladého hlavního města
Třebaže jeho základy byly položeny už v raném středověku, dějiny hlavního města Prahy jako administrativního celku se datují až od roku 1922, kdy sloučením 38 samostatných obcí vznikla takzvaná Velká Praha. Nový městský útvar se rozkládal na 172 kilometrech čtverečních a obývalo jej 676 657 osob žijících v 19 000 domech. Rozvoj metropole, kterou do té doby tvořily převážně usedlosti a vesnice s nedostačující infrastrukturou, centrálně řídila Státní regulační komise pro hlavní město Prahu a okolí.  

V tomto období se Praha jakožto hlavní město nově vzniklého státu stala také sídlem mnoha státních institucí, zastupitelských úřadů či ředitelství velkých soukromých společností a s přílivem obyvatel, který centralizaci provázel, vyvstala také bytová otázka. Palčivého problému se městská správa zhostila se ctí.

Do roku 1938 se celkový počet bytových domů v metropoli zvýšil o 23 000, přičemž 323 činžovních domů s 5 320 převážně nízkometrážními byty vystavělo samo město. Tento rozmach přerušila okupace a stagnace výstavby během válečných let se stala příčinou hluboké bytové krize, z níž se Praze vlastně doposud nepodařilo vymanit.

Lesk a bída socialistického stavebnictví
V prvních poválečných letech výstavbu nových bytů brzdila změna mocenských struktur, nepružnost centralizovaného řízení i krize ve výrobě stavebnin. Významné zrychlení stavby přišlo až s decentralizací stavebních procesů na konci padesátých let, kdy začala vznikat také první stavební družstva. Do tohoto období spadá zahájení výstavby Petřin, Jarova, Hloubětína nebo Zahradního Města. Dostačující tempo výstavby se však dařilo udržet jen několik málo let.

Šedesátá léta se nesla ve znamení stále hlubší bytové krize. Zatímco počet žadatelů o byt se neustále zvyšoval, novou výstavbou se dařilo pouze vyrovnávat přirozený úbytek bytového fondu. Neutěšenou situaci nejlépe ilustruje čekací doba na přidělení nového bytu: ta se nezřídka protáhla až na dvacet let. Řešením měla být výstavba rozlehlých sídlištních komplexů – Severního a Jižního Města, které měly pojmout až 160 000 obyvatel. Bytový deficit však i přes toto úsilí přetrval.

Výstavbu se podařilo znovu významněji nastartovat až v roce 1974 a hned následujícího roku se podařilo dokončit stavbu rekordních 12 512 bytových jednotek. V osmdesátých letech se rozvoj soustředil na jihozápad města (sídliště Nové Butovice, Horka či Lužiny), zahájena byla také výstavba v severních částech Prahy. Několik let před revolucí pak výstavba navzdory velkolepým plánům utichla.

S významnými společenskými změnami, které přinesl pád komunistického režimu, otázka bytové výstavby ustoupila na celé desetiletí do pozadí. Důležitý moment nicméně znamenalo převedení stávajícího bytového fondu na pražskou obec. Potenciál, který tím město získalo, si však jeho vedení začalo uvědomovat až poté, co jej téměř zcela promrhalo.

Nerozvážnost porevolučních let
Je zcela pochopitelné, že po čtyřiceti letech éry, která se osobní vlastnictví snažila minimalizovat, propadla společnost v euforii trendu zcela opačnému, aniž by se zamýšlela nad možnými negativními důsledky. A tak zatímco západní metropole budovaly fond městských nájemních bytů, přistoupila Praha k jeho bezhlavému odprodeji. Zatímco ještě v roce 2001 tvořily obecní nájemní byty přibližně dvě třetiny z celkového množství pražských bytů, v roce 2012 se na něm podílely už pouze z jedné třetiny.

Proces privatizace ovlivnila nejen touha po vlastní nemovitosti, ale také nepromyšlenost privatizačních modelů a nezkušenost na straně prodávajícího i kupujících. Pro převod bytů do soukromého vlastnictví neexistovala jednotná pravidla. Nejčastější privatizační strategií se stal odprodej stávajícím nájemníkům za částku, která mnohdy ani zdaleka nedosahovala tržní ceny.

Teprve postupem času si město začalo uvědomovat, že se zmenšováním jeho bytového fondu klesá také jeho schopnost účinně se zapojovat do bytové politiky a disponovat dostatečným počtem bytů pro zaměstnance v podporovaných profesích, jako jsou zdravotníci, hasiči nebo učitelé. Chybí také bydlení pro ty, jejichž řádné příjmy nedostačují k pořízení vlastního bytu či bydlení v komerčním nájmu, například pro seniory nebo samoživitelky.

A jaká je situace dnes? Privatizaci bytů, které spravuje přímo magistrát, se již podařilo zastavit. Dnes už dobíhá pouze několik dříve spuštěných projektů, které by nebylo férové zastavit. Kupující již mají například založená družstva, přípravné výbory, nebo dokonce složili jistiny na odkup.

Byty pod správou některých městských částí se však prodávají nadále, často takzvaně za hubičku. Potěšující nicméně je, že téma obnovy obecního bytového fondu, ze kterého zbývá pouhých pět procent, zaznívá ve veřejném prostoru stále častěji. Některé městské části již navíc podnikají kroky k jeho rozšiřování, a to rekonstrukcí starých objektů nebo novou výstavbou.

prokop-ondrej-praha-11 Příkladem je Praha 11, kde v minulých letech vznikl zcela nový bytový komplex Zahrady Opatov se 196 byty.

Aktuálně zde také prochází rekonstrukcí bývalá ubytovna Sandra.

Zhruba 300 neútulných ubytovacích jednotek se promění v moderní bydlení pro 194 rodin.

Autorem komentáře je místostarosta Prahy 11 pro majetek, investice a podporu podnikání a pražský zastupitel Ondřej Prokop


Pehe: Narazil na soupeře, na kterého neplatí vyhrožování a ublížené kňourání

Dnes v 09:23

„Andrej Babiš narazil v podobě koronaviru na soupeře, s nímž si neví rady: neplatí na něj vyhrožování, ublížené kňourání, ani řeči o premianství…"

Největší zdravotní pojišťovna by se tak podle ní stala další hračkou v rukách nekompetentního a možným manipulacím podléhajícího „odborníka"

Dnes v 09:22

Ministrovi zdravotnictví nestačí být jen slušný. Musí také něco umět. Navíc, při počátečním bleskurychlém „vyhazování " lidí z významných postů a jejich okamžitém nahrazování svými kamarády slušnost neuplatnil vůbec. K chlubení toho také moc nebylo.

Honzejk hecuje: Tak už zase můžem volit ANO, že jo, Máňo?!

Včera ve 22:16

„Ten mladej, co dělal doteď ministra, to panu Babišovi kazil, teď už je tam ten starší, co vypadá seriózně a bude mít medaili od pana prezidenta, tak už zase můžem volit ANO, že jo, Máňo?!"

Štefek k pražskému pádu: Nebo si ji neználkové spletli Jana s Pablem a v souvislosti s nedávným výročím fašistického převratu chtěli rozvíjet Pinochetův odkaz?

20. září 2020 v 06:52

V Praze padla další socha. Tentokrát socha Jana Nerudy. Básníka, prozaika, novináře a hlavní osobnosti májovců. Okolnosti vyšetřuje policie, že by ale spadla sama, to se mi moc nezdá…

Němcová: Je to schválně načasované, atmosféra houstne. Ani sudy mužného nápoje nám nepomohou

19. září 2020 v 18:19

Jedna z vlastností Andreje Babiše je zvlášť nechutná: své chyby svádí na ostatní, lže, kudy chodí. Do lží a podezřelých machinací neváhá zaplést vlastní děti.

Praha chce víc odběrových míst

18. září 2020 v 09:05

Na návrh ODS přijalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy podporu nových opatření na zamezení šíření koronavirové infekce.

Tabery přejmenoval Schillerovou. A prý ví, proč ministryně podezřívá ženy z podvodu

5. září 2020 v 11:22

„Ministryně financí přizná, že netuší, jak nahradit výpadek v rozpočtu, který způsobí změna daní. Ministryně přizná, že nic netuší o situaci samoživitelek, proto je podezřívá z podvodu. Ministryně Alena nic netuším Schillerová."

Kalousek zveřejňuje recept, jak porazit současnou moc. Třetí pokus podle něj nebude

4. září 2020 v 11:19

„V případě, že demokratická opozice půjde do voleb na maximálně dvou kandidátkách a se srozumitelným programem modernizace země, bude dnešní moc poražena. Je to historická odpovědnost stran a jejich lídrů. Třetí pokus nebude…“

Němcová bez servítek: Je to pokrytecká olympiáda zejména vůči Husákovým dětem

28. srpna 2020 ve 23:30

Čelíme největšímu propadu příjmů v polistopadové historii. Státní pokladna je prázdná, hospodářské oživení nepřijde hned. Desítky tisíc firem se potýkají s vážnými existenčními problémy nebo krachují. V této mimořádné situaci vláda pořádá olympiádu...

Šídlo: Teď musí nutně přijít zborcení mostu s několika tramvajemi

28. srpna 2020 ve 23:11

„V lednu 2018 nám zavřeli Libeňský most, aby nespadnul. Za dva měsíce ho zas otevřeli, ale tramvaje musely jezdit pomaleji. Za dalších dva a půl roku se zjistilo, že tramvaje můžou jezdit zase normálně. Teď musí nutně přijít zborcení mostu s několika tramvajemi.“

Neblbněte s Chorvatskem, prý to přichází ze slovenských hor

28. srpna 2020 v 16:48

„Co všichni blbnou s tou nákazou z Chorvatska? V červenci nás přeci poučil guru všech epidemiologů, že to jde hlavně ze slovenských hor.“

Kalousek: Idiotské rozhodnutí a nevýhodná smlouva, na kterou budou všichni občané těžce doplácet

28. srpna 2020 v 15:00

Co dodat? Jedná se o naprosto neefektivní investici a z hlediska zájmů státu o idiotské rozhodnutí a nevýhodnou smlouvu, na kterou budou všichni občané těžce doplácet. To je třeba dodat.  

Pehe: Vyloupl se nám teprve teď a ČR to odnese

27. srpna 2020 ve 14:40

„Babiš mentálně patří mezi autokratické egomaniaky, kteří se postavili v koronakrizi nad experty a jejich země (USA, Brazílie, Mexiko, Indie, Rusko) na to krutě doplatily. V první fázi pandemie se ale držel překvapivě zpátky. Vyloupl se nám teprve teď, před volbami, a ČR to...

Pospíšil: Vždy jsem byl proti. Vítám, že se už nebudou utrácet peníze za tuto formu zábavy

25. srpna 2020 v 11:14

Pro oslavy příchodu roku 2021 hlavní město nebude organizovat novoroční videomapping, ani ohňostroj. Co k aktuálnímu rozhodnutí vedení Prahy řekli jeho členové? 

Další články
Nahoru