dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
3°C
Prazelenina uprostřed Holešovic. V pytlích můžete pěstovat zeleninu, ovoce i květiny
Zelenina se pěstuje v prostorných pytlích. Foto: autorka

Prazelenina uprostřed Holešovic. V pytlích můžete pěstovat zeleninu, ovoce i květiny

Pěstování zeleniny uprostřed Holešovic. Setkávání místních. Možnost pronajmout si místo pro pěstování zeleniny, květin či ovoce, získat paletu, pytel, hlínu a vodu na zalévání. To vše za 850 korun ročně plus vratnou zálohu 150 korun, když dotyčný na zimu pytel vysype. To je Prazelenina, komunitní zahrada.

Prazelenina funguje sezónně od dubna do října – od roku 2012, kdy ji založili Matěj Petránek s Jiřím Novákem. „Prazelenina je především prostorem pro setkávání lidí, ať už u záhonku, nebo na plácku před maringotkou. Některá setkávání přerostla v přátelství, za letních podvečerů se dlouze diskutuje o čemkoliv, někdy jsou z toho nové projekty, někdy jen nápady a báječný den,“ uvádí Petránek.

„Můžete být přítomni diskusi lidí, kteří se nikdy předtím neviděli a zapáleně mluví o tom, co v životě právě dělají, může se z vás stát přeborník v ping-pongu, celý večer poslouchat oblíbené písně, vyhrát šachy nebo nad zaléváním salátu potkat přátele na celý život,“ dodává.

Děti si hrají na pískovišti, s hlínou, vodou i kameny

V pytlích s hlínou lidé pěstují vše možné: salát, rajčata, okurky, cukety, jahody a mnoho dalšího… I květiny. Jeden by nevěřil, kolik se toho do pytle naplněného hlínou vejde. Nepřijdou ale pouze zalít a rychle domů. Prazelenina je zejména místem pro setkávání, kde se pěstují sousedské vztahy.

Nechybí ani vyžití pro děti – mohou si tam hrát na pískovišti, s hlínou, vodou či kameny. Člověk se na Prazelenině může i občerstvit, dát si třeba pivo, limonádu v maringotce z bývalé střelnice. Přijít může kdokoliv. Prazeleninu pravidelně navštěvuje přibližně 300 lidí z okruhu pěstitelů a široké veřejnosti.

Pěstitel a člen sdružení Stanislav Kunc je nadšen. „S dětmi jsem navštívil nejedno hřiště, které bylo vybudováno za miliony korun. Vydržely tam tak půl hodiny, v Prazelenině vydrží klidně i tři hodiny. Navíc mě fascinuje, jak se původní myšlenka udržela a rozvinula a schází se zde mnoho zajímavých lidí,“ řekl.


Autor: Anna Skálová

Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

Včera ve 14:01

Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru