dnes
Úterý - jasno
31°C
zítra
Středa - skorojasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
27°C
Praze vadí průvodci bez licence, chce zákonem stanovit povinnost odborné způsobilosti
Turisté na Karlově mostě. Foto: archiv

Praze vadí průvodci bez licence, chce zákonem stanovit povinnost odborné způsobilosti

Praha chce upravit zákon, aby byla k průvodcovské činnosti nutná odborná způsobilost. Město připravuje legislativní iniciativu, kterou předloží Poslanecké sněmovně. ČTK to sdělila předsedkyně magistrátního kontrolního výboru Jaroslava Janderová (ODS). Důvodem je množství nekvalifikovaných cizinců, kteří bez průvodcovských licencí či vzdělání nabízejí v centru města turistům své služby.

Loni kontrolní výbor jednal o přijetí závazné vyhlášky, ale podle Janderové má město v této oblasti zúžený prostor. „Nicméně stále hledáme cestu k nápravě současného neúnosného stavu v oblasti průvodcovské problematiky a věřím, že najdeme schůdnou cestu k odstranění základních problémů v této oblasti, na které si licencovaní průvodci stěžují," uvedla Janderová. Na magistrátu funguje pracovní skupina, která se problematikou zabývá a snaží se nalézt přijatelné řešení.

Sdružení průvodců vadí skutečnost, že kvalifikovaní průvodci kvůli nekalé konkurenci ztrácejí práci. Promotéři Free Tours a Charity Tour podle zástupců sdružení nabízejí prohlídky zdarma, poté vyžadují příspěvek například pod záminkou charity, útočí na kvalifikované průvodce a matou návštěvníky.

„Magistrát celé roky nekoná, dopustil, že situace narostla do obřích rozměrů a v centru Prahy se dnes pohybují stovky promotérů. Dozvídáme se pouze, že není politická vůle situaci řešit," uvedly za Sdružení průvodců Hana Fuková a Jana Mecnerová.

Díky tomu, že je průvodcovská činnost od roku 2008 činností volnou, může provázet turisty kdokoli i bez příslušné kvalifikace. „Z hlediska Prague City Tourism je současná situace problematická, protože je pro nás velmi důležité, aby právě průvodci, kteří jsou v každodenním úzkém kontaktu s návštěvníky, Prahu prezentovali kvalitně a pravdivě. A bohužel, u některých průvodců bez patřičné licence pozorujeme, že tomu tak není," sdělila ČTK tisková mluvčí Prague City Tourism Barbora Hrubá.

Ve Sněmovně nyní leží novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, kam by bylo podle Sdružení průvodců možné připojit odborné průvodce, stejně jako jsou v ní zahrnuti horští průvodci.


Další články
Nahoru