dnes
Neděle - oblacno
9°C
zítra
Pondělí - zatazeno
8°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
10°C
Praze vadí průvodci bez licence, chce zákonem stanovit povinnost odborné způsobilosti
Turisté na Karlově mostě. Foto: archiv

Praze vadí průvodci bez licence, chce zákonem stanovit povinnost odborné způsobilosti

Praha chce upravit zákon, aby byla k průvodcovské činnosti nutná odborná způsobilost. Město připravuje legislativní iniciativu, kterou předloží Poslanecké sněmovně. ČTK to sdělila předsedkyně magistrátního kontrolního výboru Jaroslava Janderová (ODS). Důvodem je množství nekvalifikovaných cizinců, kteří bez průvodcovských licencí či vzdělání nabízejí v centru města turistům své služby.

Loni kontrolní výbor jednal o přijetí závazné vyhlášky, ale podle Janderové má město v této oblasti zúžený prostor. „Nicméně stále hledáme cestu k nápravě současného neúnosného stavu v oblasti průvodcovské problematiky a věřím, že najdeme schůdnou cestu k odstranění základních problémů v této oblasti, na které si licencovaní průvodci stěžují," uvedla Janderová. Na magistrátu funguje pracovní skupina, která se problematikou zabývá a snaží se nalézt přijatelné řešení.

Sdružení průvodců vadí skutečnost, že kvalifikovaní průvodci kvůli nekalé konkurenci ztrácejí práci. Promotéři Free Tours a Charity Tour podle zástupců sdružení nabízejí prohlídky zdarma, poté vyžadují příspěvek například pod záminkou charity, útočí na kvalifikované průvodce a matou návštěvníky.

„Magistrát celé roky nekoná, dopustil, že situace narostla do obřích rozměrů a v centru Prahy se dnes pohybují stovky promotérů. Dozvídáme se pouze, že není politická vůle situaci řešit," uvedly za Sdružení průvodců Hana Fuková a Jana Mecnerová.

Díky tomu, že je průvodcovská činnost od roku 2008 činností volnou, může provázet turisty kdokoli i bez příslušné kvalifikace. „Z hlediska Prague City Tourism je současná situace problematická, protože je pro nás velmi důležité, aby právě průvodci, kteří jsou v každodenním úzkém kontaktu s návštěvníky, Prahu prezentovali kvalitně a pravdivě. A bohužel, u některých průvodců bez patřičné licence pozorujeme, že tomu tak není," sdělila ČTK tisková mluvčí Prague City Tourism Barbora Hrubá.

Ve Sněmovně nyní leží novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, kam by bylo podle Sdružení průvodců možné připojit odborné průvodce, stejně jako jsou v ní zahrnuti horští průvodci.


Protipovodňová opatření v Nedvězí jsou Vodohospodářskou stavbou roku 2017

23. března 2018 v 07:40

Radní hl. m. Prahy Jana Plamínková včera v rámci Mezinárodního dne vody při slavnostním setkání vodohospodářů převzala ocenění pro Protipovodňová opatření na ochranu hl. m. Prahy – část Nedvězí. Ta se ve své kategorii stala Vodohospodářskou stavbou roku 2017.   

Praha vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury

22. března 2018 v 11:53

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury města. Náklady budou maximálně 171,82 milionu korun. Záměr dnes schválili pražští zastupitelé.

Mezinárodní konference zaměřená na pomoc dětem ve složitých životních situacích

21. března 2018 v 16:28

Přes sto účastníků z šesti evropských zemí se dnes sešlo v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy na mezinárodní konferenci s názvem „Zipyho a Jablíkovi kamarádi – duševní zdraví v inkluzivní škole,“ kterou pořádala v rámci evropského projektu Centrum sociálních služeb...

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

21. března 2018 v 10:14

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a...

Likvidace hlodavců, deratizace na území Prahy 3

21. března 2018 v 09:20

Odbor ochrany životního prostředí MČ Praha 3 připravuje v dubnu provedení preventivních deratizačních prací na pozemcích svěřených do péče městské části, na kterých byla deratizace provedena v roce 2017.

Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

20. března 2018 ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Další články
Nahoru