Dnes Pátek - obcasny-dest 5°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praze v příštím roce vzrostou běžné výdaje
Sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Praze v příštím roce vzrostou běžné výdaje

Hlavnímu městu v příštím roce vzrostou běžné výdaje. Důvodem jsou například vyšší státní dotace na školství nebo státem nařízené zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru. Na jednání magistrátního finančního výboru to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Přesné částky, o kolik a na kolik běžné výdaje vzrostou, neřekl. Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy korun. Rozdíl město pokryje ze svých zdrojů a příspěvků státu.

„Aktuálně jsme těsně před uzavřením diskuse, a to jak na téma běžných výdajů, tak investičních. U běžných výdajů tedy už mohu informovat, že počítáme s o něco menším nárůstem, než tomu bylo při schvalovaném rozpočtu před rokem," řekl Vyhnánek. Pro letošek jsou schváleny běžné výdaje asi 59,33 miliardy.

Vliv na zvýšení má dotace, kterou dostane město od státu na školství a která dělá 2,4 miliardy korun. „Velkou roli v nárůstu běžných výdajů bude hrát vrcholící dotační program EU, to je, tuším, 600 milionů a 400 milionů korun v tom navýšení hrají mzdy, protože se nám relativně nedávno změnily tabulky, platy zaměstnanců ve veřejné sféře, což reflektujeme v rozpočtu," řekl Vyhnánek. Dalších 300 milionů plánuje Praha mít jako rezervu na případnou reformu financování školství. „Zatím nevíme, jaký bude mít dopad na naše školy, protože neznáme podrobnosti," řekl Vyhnánek.

O investičních výdajích vedení města stále diskutuje. „Počítáme s tím, že bude (diskuse) ukončena tento týden," řekl Vyhnánek. Letos město vyčerpalo investice od začátku roku do září z asi 27 procent, rozpočet počítá s 18,24 miliardami.

Návrh rozpočtu bude hotov v příštím týdnu a projednají jej 25. listopadu pražští radní a následně magistrátní výbory. Zastupitelé jej dostanou na stůl v prosinci.

Harmonogram přípravy rozpočtu kritizoval na jednání výboru opoziční zastupitel Ivan Pilný (ANO). Vadilo mu zejména to, že se členové výboru nedozvěděli ani předběžnou výši příjmů a výdajů. „Je to pozdě, je to tristní situace. Považuji za velmi neuspokojivé, že 11. listopadu nemáme ani ta dvě základní čísla," řekl Pilný.

V prvním pololetí letošního roku skončilo hospodaření Prahy přebytkem 8,66 miliardy korun. Příjmy dosáhly 48,2 miliardy a výdaje 39,53 miliardy korun. Vliv na hospodaření měly vyšší příjmy a nižší běžné a kapitálové výdaje. V pololetí loňského roku Praha hospodařila s přebytkem 9,7 miliardy korun.


Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru