
Praze se zatím nepodařilo zadat audity kvůli kauze Dozimetr
26. listopadu 2022 10:41
Audit má prověřit majetkové transakce a zakázky mezi lety 2014 a 2022 v DPP a městských firmách Pražské služby, Pražská vodohospodářská společnost a Kolektory Praha. Další se má zaměřit přímo na některé projekty DPP, například společný podnik k rozvoji okolí stanice metra Nádraží Holešovice. Třetí audit pak má prověřit zakázky magistrátu a určit, zda některé neměly vazby na firmy navázané na lidi obviněné v kauze Dozimetr.
Žádný z auditů se nicméně zatím nepodařilo zadat. Jeden sice byl vysoutěžen, ale následně ho magistrát kvůli střetu zájmů zrušil. Podle Marvanové je tak nutné jasně určit další postup. „Úřad zpracovává materiál do rady, jak by měly být audity zadány, aby byly úspěšné," řekla.
„V průběhu postupu bylo zjištěno, že ke zpracování nebyla po určitou dobu poskytována dostatečná součinnost ze strany DPP," dodala radní. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě), který má DPP v gesci, podnik součinnost poskytuje.
„Minimálně posledních několik týdnů ta součinnost je, DPP poskytuje podklady, které si úřad vyžádá," řekl. Podle Marvanové nicméně podnik věděl o auditech od června a smlouva o poskytování informací byla podepsáno teprve nedávno.
Zastupitelé ve čtvrtek na návrh předsedy kontrolního výboru Ondřeje Prokopa (ANO) také rozhodli, že se město bude zabývat situací a nechá připravit hloubkové audity i v Technické správě komunikací a Institutu plánování a rozvoje.
V kauze Dozimetr policie obvinila mimo jiné tehdejšího náměstka pražského primátora a starostu Lysolají Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého finančního ředitele DPP Mateje Augustína nebo podnikatele Michala Redla.
Skupina obviněných podle policie systematicky obsadila klíčové pozice v podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat úplatky.