Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praze se zatím nepodařilo zadat audity kvůli kauze Dozimetr
Audity se mají týkat i pražského dopravního podniku. Foto: DPP

Praze se zatím nepodařilo zadat audity kvůli kauze Dozimetr

Vedení Prahy se stále nepodařilo zadat zpracování auditů, které mají prověřit magistrát, dopravní podnik (DPP) a další městské společnosti v souvislosti s korupční kauzou označovanou jako Dozimetr. Jejich provedení schválili zastupitelé v červnu. Členka dosluhující rady Hana Marvanová (STAN) na čtvrtečním jednání zastupitelů řekla, že magistrát nyní připravuje materiál pro radu, který by měl konkretizovat další postup při výběru auditorů. V kauze Dozimetr čelí obvinění několik lidí, kteří měli podle policie organizovat korupci v DPP.

Audit má prověřit majetkové transakce a zakázky mezi lety 2014 a 2022 v DPP a městských firmách Pražské služby, Pražská vodohospodářská společnost a Kolektory Praha. Další se má zaměřit přímo na některé projekty DPP, například společný podnik k rozvoji okolí stanice metra Nádraží Holešovice. Třetí audit pak má prověřit zakázky magistrátu a určit, zda některé neměly vazby na firmy navázané na lidi obviněné v kauze Dozimetr.

Žádný z auditů se nicméně zatím nepodařilo zadat. Jeden sice byl vysoutěžen, ale následně ho magistrát kvůli střetu zájmů zrušil. Podle Marvanové je tak nutné jasně určit další postup. „Úřad zpracovává materiál do rady, jak by měly být audity zadány, aby byly úspěšné," řekla.

„V průběhu postupu bylo zjištěno, že ke zpracování nebyla po určitou dobu poskytována dostatečná součinnost ze strany DPP," dodala radní. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě), který má DPP v gesci, podnik součinnost poskytuje.

„Minimálně posledních několik týdnů ta součinnost je, DPP poskytuje podklady, které si úřad vyžádá," řekl. Podle Marvanové nicméně podnik věděl o auditech od června a smlouva o poskytování informací byla podepsáno teprve nedávno.

Zastupitelé ve čtvrtek na návrh předsedy kontrolního výboru Ondřeje Prokopa (ANO) také rozhodli, že se město bude zabývat situací a nechá připravit hloubkové audity i v Technické správě komunikací a Institutu plánování a rozvoje.

V kauze Dozimetr policie obvinila mimo jiné tehdejšího náměstka pražského primátora a starostu Lysolají Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého finančního ředitele DPP Mateje Augustína nebo podnikatele Michala Redla.

Skupina obviněných podle policie systematicky obsadila klíčové pozice v podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat úplatky.


Autor: ČTK

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Další články
Nahoru