Dnes Sobota - polojasno 11°C
Zítra Neděle - polojasno 14°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praze se meziročně zvýšil přebytek hospodaření
Sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Praze se meziročně zvýšil přebytek hospodaření

Hospodaření hlavního města jako celku skončilo k 30. září loňského roku přebytkem zhruba 19,95 miliardy korun, což je meziročně téměř o 5,5 miliardy více. Vliv na výsledek hospodaření měly vyšší příjmy, než jaké město očekávalo. Na investice Praha vydala 11,69 miliardy, což je meziročně rovněž víc. Vyplývá to k z dokumentu, který dnes projednali pražští radní. Na loňský rok pražské zastupitelstvo schválilo rozpočet s příjmy 88,6 miliardy a výdaji 100 miliard, kdy rozdíl pokryje mimo jiné z peněz od státu.

V prvních třech čtvrtletích získalo město nejvyšší částku na daňových příjmech, a sice 59,58 miliardy korun. Druhou nejvyšší částkou byly tzv. transfery, tedy peníze mimo jiné od státu, které dosáhly na 25,7 miliardy. Další peníze pak získalo na nedaňových a kapitálových příjmech.

Větší část výdajů tvořily běžné výdaje, které dosáhly částky 58,65 miliardy korun, což je meziročně více. Nejvíc peněz šlo do školství, a sice 19,6 miliardy, a na druhém místě na dopravu, kam město dalo zhruba miliardu méně.

Oproti prvním třem čtvrtletím roku 2021 se loni zvýšil objem investic, které vzrostly o 3,69 miliardy na 11,69 miliardy korun, což je z celkově plánované částky na investice téměř 33 procent. Vliv na výši investic měla podle dokumentu sezonnost prací. Nejvíc peněz město investovalo do dopravy a následně do školství.

Pro letošní rok má Praha schválený rozpočet s příjmy 99,65 miliardy a výdaji 104,88 miliardy korun. Oproti loňskému roku budou vyšší příjmy i výdaje, které ovlivní růst cen energií či mezd.

Příjmy ovlivní inflace. Rozdíl příjmů a výdajů vyrovná hlavní město mimo jiné penězi od státu. Na investice je vyčleněno zhruba 20,2 miliardy korun.


Autor: ČTK

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Dnes v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Dnes v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Další články
Nahoru