Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praze se meziročně zvýšil přebytek hospodaření
Sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Praze se meziročně zvýšil přebytek hospodaření

Hospodaření hlavního města jako celku skončilo k 30. září loňského roku přebytkem zhruba 19,95 miliardy korun, což je meziročně téměř o 5,5 miliardy více. Vliv na výsledek hospodaření měly vyšší příjmy, než jaké město očekávalo. Na investice Praha vydala 11,69 miliardy, což je meziročně rovněž víc. Vyplývá to k z dokumentu, který dnes projednali pražští radní. Na loňský rok pražské zastupitelstvo schválilo rozpočet s příjmy 88,6 miliardy a výdaji 100 miliard, kdy rozdíl pokryje mimo jiné z peněz od státu.

V prvních třech čtvrtletích získalo město nejvyšší částku na daňových příjmech, a sice 59,58 miliardy korun. Druhou nejvyšší částkou byly tzv. transfery, tedy peníze mimo jiné od státu, které dosáhly na 25,7 miliardy. Další peníze pak získalo na nedaňových a kapitálových příjmech.

Větší část výdajů tvořily běžné výdaje, které dosáhly částky 58,65 miliardy korun, což je meziročně více. Nejvíc peněz šlo do školství, a sice 19,6 miliardy, a na druhém místě na dopravu, kam město dalo zhruba miliardu méně.

Oproti prvním třem čtvrtletím roku 2021 se loni zvýšil objem investic, které vzrostly o 3,69 miliardy na 11,69 miliardy korun, což je z celkově plánované částky na investice téměř 33 procent. Vliv na výši investic měla podle dokumentu sezonnost prací. Nejvíc peněz město investovalo do dopravy a následně do školství.

Pro letošní rok má Praha schválený rozpočet s příjmy 99,65 miliardy a výdaji 104,88 miliardy korun. Oproti loňskému roku budou vyšší příjmy i výdaje, které ovlivní růst cen energií či mezd.

Příjmy ovlivní inflace. Rozdíl příjmů a výdajů vyrovná hlavní město mimo jiné penězi od státu. Na investice je vyčleněno zhruba 20,2 miliardy korun.


Autor: ČTK

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru