Dnes Čtvrtek - jasno 31°C
Zítra Pátek - skorojasno 31°C
Čtvrtek 17. 6. 2021
Svátek má Adolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praze loni meziročně stouply běžné výdaje, opozice to kritizuje
Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu. Foto: MHMP

Praze loni meziročně stouply běžné výdaje, opozice to kritizuje

Hlavnímu městu meziročně stouply běžné výdaje. V případě samotného hlavního města bez započtení městských částí činily loni zhruba 71,73 miliardy korun, což je meziročně asi o 2,5 miliardy více. Vyplývá to ze závěrky hospodaření města. Po započtení městských částí dosáhly běžné výdaje 73,58 miliardy, což je rovněž meziročně více. Praha jako celek, tedy i s radnicemi, hospodařila s přebytkem 8,91 miliardy, což je meziroční pokles. Příjmy dosáhly 96,9 miliardy a výdaje 88,04 miliardy.

Praha měla pro loňský rok schválený rozpočet s příjmy asi 67 miliard korun a výdaji 90 miliard korun. Rozdíl město dorovnalo například z peněz od státu. Rozpočet se průběžně měnil podle aktuálního vývoje hospodaření.

Běžné výdaje města stoupají dlouhodobě. Podle náměstka primátora Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) růst způsobuje několik faktorů. Jedním z nich bylo vládní rozhodnutí o zvýšení platů úředníků z podzimu 2019.

Dalším je zvýšení platů učitelů, které je sice placeno ze státního rozpočtu, avšak prochází přes městský rozpočet, v němž tak ovlivní „čísla" města. „Zároveň jsou tu potom také výdaje na boj proti pandemie covidu-19 a v nich pomoc podnikatelům či nákupy ochranných pomůcek,“ řekl Vyhnánek.

Samotné hlavní město mělo v loňském rozpočtu schváleném v prosinci 2019 naplánovány běžné výdaje na zhruba 65 miliard. Částku v průběhu roku vedení města upravovalo podle aktuálního vývoje hospodaření, a to postupně na asi 77,1 miliardy. Celkové čerpání běžných výdajů bylo ve výsledku o asi sedm procent nižší než v upraveném rozpočtu.

Nejvyšší částku vložilo město do školství a sportu, a to přibližně 22,57 miliardy korun. Druhou nejnákladnější položkou byla doprava, do které putovalo 22,11 miliardy. Do zdravotnictví a sociální oblasti šlo více než 5,6 miliardy.

Doprava jako celek zároveň představuje rozpočtovou kapitolu, ve které město utratilo nejvíc z původně plánované částky, a to 98,54 procenta sumy upraveného rozpočtu. Hranici devadesátiprocentního plnění rozpočtu překročila Praha ještě v dalších pěti oblastech, kromě školství a zdravotnictví také v kultuře, rozvoji města a městské infrastruktuře.

Právě výši běžných výdajů, současně s nižší mírou vydaných peněz na investice, opakovaně kritizuje opozice. A to jak při hlasování o rozpočtu, tak v případě výsledku hospodaření.

„Varovným faktorem je opakovaně neproinvestovaný rozpočet, již šestým rokem po sobě. Což znamená, že město nedokáže uskutečnit žádné velké stavby. Pokračovat by mělo ve snaze omezit běžné výdaje, k čemuž opakovaně vyzýváme," uvedl opoziční zastupitel a předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Podle Vyhnánka letos situaci město řeší škrty ve všech rozpočtových kapitolách. V projednávaném návrhu rozpočtu loni v prosinci to bylo vždy o deset procent. Celkem se jedná o úsporu přes miliardu.

Zároveň se chystá snížení počtu zaměstnanců magistrátu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v květnu v rozhovoru s ČTK řekl, že by to mělo být letos až deset procent z asi 2300 zaměstnanců.

Běžné výdaje hlavního města se podle schválených rozpočtů v letech 2011 až 2014 zvýšily o 2,8 miliardy korun. V letech 2015 až 2018 to bylo o 8,4 miliardy korun až na téměř 60 miliard korun v roce 2019. Od roku 2015 používá magistrát jinou metodiku a časová řada je tak přerušena.


Participace k budoucí podobě Jarovské třídy odstartovala

Dnes v 09:46

Veřejnost má šanci ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy. V Malešické ulici je až do 25. června umístěn informační kontejner. Online dotazníkové šetření probíhá do 11. července.

Web Praha školská bude informovat o vzdělávání v Praze

Dnes v 08:51

Praha má nový webový portál, který informuje o vzdělávání v metropoli a jejím okolí. Web Praha školská od loňského prosince úspěšně testoval svůj provoz a začátkem června byl oficiálně převeden pod hlavní server pražského magistrátu. 

Veřejnost se vyjadřovala k vybudování parku Na Pláni

Včera ve 20:43

V úterý 15. června v 17 hodin proběhla na on-line prezentace „Vybudování parku Na Pláni“.

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Košíře a Motol?

Včera v 08:05

Debata se zástupci radnice v ZŠ Weberova v Praze 5 ve čtvrtek 17. června od 17 hodin na téma co čeká Košíře a Motol v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují?

Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

15. června 2021 v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

15. června 2021 v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

15. června 2021 v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Další články
Nahoru