Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praze kvůli nečinnosti kolem společného podniku Nové Holešovice hrozí náhrada škody
Pohled z ptačí perspektivy na stanici metra Nádraží Holešovice. Foto: Martin2035 / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Praze kvůli nečinnosti kolem společného podniku Nové Holešovice hrozí náhrada škody

Pražskému dopravnímu podniku (DPP) hrozí náhrada škody kvůli nečinnosti vedení města v otázce firmy Nové Holešovice, která vznikla ve spolupráci s developerskými firmami k rozvoji stanice metra Nádraží Holešovice a okolí. Vyplývá to z posudku, který si nechal DPP zpracovat. Primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti) začal v posledních měsících tlačit na vystoupení ze společného podniku, což však v koalici neprosadil. Soukromí partneři už DPP zažalovali kvůli neplnění akcionářské smlouvy a případnou škodu vyčíslili na 1,3 miliardy korun.

Společnost Nové Holešovice založil DPP v roce 2021 s firmou Karlín Group, později se do něj zapojila i CPI Property Group, která také v oblasti vlastní pozemky. Dozorčí rada DPP letos v lednu schválila prodej městských pozemků společnému podniku za nejméně 173 milionů korun.

Pro prodej hlasoval i předseda dozorčí rady Hřib. Následně však změnil názor a na radě města, která musí prodej pozemků v pozici valné hromady DPP finálně schválit, dvakrát zkusil prosadit vystoupení z podniku.

Neuspěl, radní však stále neschválili ani prodej pozemků a soukromí partneři začali kvůli nedodržení akcionářské smlouvy záležitost řešit právně. Podle stanoviska odborníka na občanské právo Davida Elischera, které si nechal DPP zpracovat a který má ČTK k dispozici, jsou firmy v právu, protože porušením akcionářské smlouvy byly splněny předpoklady pro vznik občanskoprávní odpovědnosti za škodu minimálně za zmařené náklady na přípravu projektu a právní služby.

Zpracování posudku požadovala koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), kterou se Hřibovi nepodařilo přesvědčit k vystoupení DPP ze společného podniku. „Nyní je snad už všem jasné, že ‚pirátská cesta exitu‘ ze společného podniku Nové Holešovice by pro město a jeho obyvatele znamenala finanční škodu v rámci soudního sporu s developerem a fakt, že toto území by jen nadále chátralo. Jsem rád, že jsme se nenechali koaličním partnerem natlačit do rozhodnutí, které by znamenalo velkou ztrátu pro Prahu," uvedl šéf zastupitelského klubu Spolu Tomáš Portlík (ODS).

Podobně to vidí i předseda opoziční Prahy Sobě Adam Scheinherr. „Dnes už tři posudky potvrzují, že právně i ekonomicky je vše dohodnuté správně," uvedl na síti X. Hřib v minulosti svou snahu z podniku vystoupit odůvodnil článkem v Lidových novinách, podle kterého existuje podezření na propojení některých účastníků projektu s kauzou Dozimetr, která se týkala ovlivňování zakázek v DPP.

DPP si nechal také firmou Grant Thornton Advisory zpracovat posouzení ekonomické výhodnosti společného podniku. Podle té je zvolený postup pro město výhodný a i když rizika jako v každé podnikatelské činnosti existují, jsou dostatečně ošetřena v akcionářské smlouvě. Analýza také spočítala, že projekt by měl pro DPP znamenat výnos ve výši 330 až 355 milionů korun. „Na základě výše uvedeného lze konstatovat, že účast DPP ve společném podniku je ekonomicky výhodná, neboť předpokládané výnosy výrazně převyšují hodnotu investovaných aktiv," stojí v dokumentu.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Dnes v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Dnes v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Sociální poradenské centrum Prahy 10 pomáhá už půl roku

Dnes ve 12:46

Centrum v přízemí úřadu ve Vinohradské ulici je tu pro všechny, kteří potřebují poradit v různých životních situacích jako jsou příspěvky a sociální dávky, podpora, pomoc seniorům nebo právní poradenství, které je zdarma.

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Dnes v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Dnes v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru